Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 8 (2011)

Lovecký koncert pro tři kamzíky a dva sviště

Petr Joo

Za dobu, co lovím, předvádím vábení zvěře a s ukázkami vábení vystupuji na různých mysliveckých akcích, jsem poznal spoustu zajímavých lidí, kteří natolik propadli myslivosti, že se pro ně stala celoživotní vášní. Jedním z nich je Georg Helmig, který mě před dvěma lety navštívil u našeho stánku na salcburské výstavě Hohe Jagd. Tohoto člověka nelze přehlédnout – jednak díky vysoké postavě (měří dva metry), jednak, jak jsem se přesvědčil později, kvůli obrovskému organizačnímu talentu (dlouhá léta byl ředitelem salcburské výstavy). Po několika větách točících se kolem myslivosti bylo jasné, že si budeme rozumět, a naše firma přijala Georgovo pozvání na jarní výstavu do jihorakouského Klagenfurtu, kde jsem vystoupil s ukázkami vábení zvěře a diskutoval s rakouskými mysliveckými odborníky o chovu a lovu srnčí zvěře. Po mém vystoupení jsme se s Georgem sešli, slovo dalo slovo a já obdržel pozvání na lov kamzíka a sviště v honitbách rodiny Kultererů v jihorakouských Alpách v měsíci srpnu 2010 ...

Jak jsme jeli na světovou výstavu myslivosti a rybářství do Budapešti

Jaroslav Hybler

Po dlouhých přípravách jsme zorganizovali zájezd rožnovských myslivců na světovou událost, výstavu myslivosti v Budapešti. Původně jsme chtěli vypravit autobus s větším množstvím účastníků, ale nepodařilo se nám získat dostatečný počet zájemců. Nakonec jsme se domluvili, že vyrazíme 1. září v jedenáct hodin večer ve třech automobilech v plném obsazení dvanácti osob.

Před 40 roky byla uspořádána Světová myslivecká výstava Budapešť 1971

J. V.

Krátce po rozdělení Rakouského císařství na Rakousko-Uhersko (1867) uspořádalo tehdejší Uhersko v r. 1871 první celozemskou výstavu trofejí. V r. 1966 vznikl v Maďarsku podnět k stému výročí této události připravit první Světovou mysliveckou výstavu. Nápad získal podporu Mezinárodní rady pro myslivost a ochranu zvěře (CIC), Mezinárodní organizace pro výživu a zemědělství (FAO), Mezinárodního svazu sportovních rybářů (CIPS) a dalších vrcholných orgánů a vlád jednotlivých států.

Jagd und Hund Open Air 2011 – veletrh pod širým nebem

Ing. David Vaca, Ph.D.

Společnost Westphalenhallen, každoročně pořádající na přelomu ledna a února v Dortmundu největší evropský prodejní veletrh potřeb pro myslivce, rybáře a ostatní milovníky přírody Jagd und Hund, přišla pro letošní rok s novinkou. Počátkem července, kdy mají myslivci „výstavní klid“, se rozhodla zorganizovat letní verzi svého úspěšného zimního veletrhu. Nikoli však na výstavišti, jak je to u těchto akcí obvyklé, ale pod širým nebem. Premiérový Jagd und Hund Open Air se konal ve dnech 1.–3. července t. r. u zámečku Eggeringahausen asi 80 km východně od Dortmundu (Porýní-Vestfálsko).

Osudy lesníka, myslivce a spisovatele Jaroslava Hubálka

Ladislav Pecháček

My myslivci máme – stejně jako většina lidí – jen krátkou paměť. Vše, co se událo o dvě tři generace dříve, je pro nás vzdálené a nemoderní. Platí to zvláště dnes v záplavě informací, událostí, skandálů a senzací, které jak rychle přišly, stejně rychle odcházejí. Když bereme do ruky knížku, tak nejvýše zábavnou a jen za zimních večerů, kdy nás již nebaví televizní seriály a není jinak co na práci. Současná mnohdy povrchní myslivecká literatura toho ostatně příliš nenabízí, a proto ani neláká. Obvykle jen v knihovnách leží díla velikánů – Vrby, Klostermanna, Komárka, Tomečka a dalších. Můžeme mezi ně řadit i Jaroslava Hubálka, který na vlastní kůži zažil dobu úzkého propojení lesnictví a myslivosti. Ve svých knihách předává těžce nabyté zkušenosti všem lidem profesně i amatérsky spojeným s lesem a přírodou. 28. srpna si připomínáme 50. výročí jeho úmrtí.

U loveckého zámku Ohrada se ozývalo troubení jelenů

Jaromír Zumr st.

V sobotu 25. června t. r. se na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou konal již 10. ročník Národních mysliveckých slavností. Do programu bylo stejně jako v uplynulých letech zařazeno mistrovství republiky ve vábení jelenů.

Svátek jezevčíků v Praze

MVDr. Jaroslav Švec

Třetí červnový víkend t. r. (18. a 19. 6.) byl skutečným svátkem jezevčíků. V daném termínu totiž v Pražském veletržním areálu Letňany proběhly dvě významné kynologické akce – Klubová výstava jezevčíků a Světová výstava jezevčíků. Uspořádání obou výstav zajišťoval Klub chovatelů jezevčíků ČR (KCHJ).

Mistrovství Evropy v univerzálním trapu

Karel Pučálka

Ve dnech 10.–12. června t. r. se na střelnici Pragersko ve Slovinsku konalo pod patronací Mezinárodní federace pro střelbu ze sportovních a loveckých zbraní (FITASC) Mistrovství Evropy (ME) v univerzálním trapu (UT). V pořadí již 39. evropského šampionátu se zúčastnilo celkem 192 střelců z deseti evropských států. Nejvíce jich přijelo z Velké Británie. Naši republiku reprezentovalo 20 závodníků, členů Asociace střelců na asfaltové terče (ASAT).

Mistrovství Evropy v loveckém víceboji Maďarsko 2011

Ing. Dalibor Pačes

Letošní, již 12. ročník Mistrovství Evropy (ME) v lovecké kombinované střelbě, které se koná pod záštitou Mezinárodní federace pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC), proběhl ve dnech 1.–3. července na střelnici Sarlóspuszta v Maďarsku. Poměřit síly v loveckém víceboji přijelo celkem 163 střelců (125 seniorů, 24 veteránů, devět juniorů a pět žen) z 12 států Evropy.

K úspěchu ve skeetu je třeba víc píle než talentu

Ing. Dalibor Pačes

Posledním z trojice sportovních střelců, kteří se zasloužili o zisk kvalifikačního místa na Olympijské hry (OH) v Londýně v r. 2012, je skeetař Jan Sychra. Podařilo se mu to letos na březnovém Světovém poháru (SP) v Chile po skvělém absolutním nástřelu 150 terčů, díky němuž nejenže zvítězil v mužské kategorii skeetu, ale zároveň vyrovnal světový rekord včetně finále v této disciplíně.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku