Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 11 (2012)

Jelení říje 2012

Redakce

Jaká byla letošní jelení říje? Někde tichá, jinde hlasitá, skrytá nebo nepřehlédnutelná, dobrá, špatná … Ať u vás byla taká či onaká, nabízíme vám možnost pokochat se pohledem na úlovky kapitálních jelenů z několika našich a slovenských honiteb.

Výstava „300 let Lánské obory“ zahájena

David Vaca

V budově Muzea T. G. Masaryka v Lánech byla v pondělí 15. října t. r. v podvečer za přítomnosti manželky prezidenta republiky Lívie Klausové a dalších hostů slavnostně zahájena výstava věnovaná blížícímu se významnému výročí jedné z našich největších obor – Lánské oboře. Jak jsme informovali v říjnovém čísle našeho časopisu, obora oslaví v příštím roce 300 let existence.

Svatohubertská slavnost poprvé na zámku Karlova Koruna

David Vaca

Vloni vyzkoušel Řád sv. Huberta upořádat svou tradiční Svatohubertskou slavnost namísto Kuksu, kde probíhá rekonstrukce, v Praze. Slavnost byla pěkná, ale organizačně velmi náročná a bohužel nepřilákala moc návštěvníků. Z těchto důvodů se Řád letos rozhodl opět pro změnu a po dohodě se společností Kinský dal Borgo, a. s., pozval návštěvníky oblíbené akce na zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.

Vábič a učitel vábení

David Vaca

V polovině minulé dekády došlo na našich soutěžích ve vábení jelenů k pozoruhodné generační výměně – ostřílené matadory nahradili během velice krátké doby mladíci, až na výjimky studenti Střední lesnické školy Žlutice. Nemalou měrou k tomu přispěl i MVDr. Antonín Rudolf z Karlových Varů, který se soutěží sám účastnil a současně poskytoval cenné rady o napodobování hlasů jelenů o dvě generace mladším vábičům. Někdejší vábič a učitel adeptů vábení, člověk stále sršící humorem, se dnes soutěží zúčastňuje již jen sporadicky, a především v jiné roli – jako člen poroty. Koncem září, nedlouho po jeho 73. narozeninách (16. 9.), jsme ho navštívili a požádali o rozhovor.

XIV. ME ve vábení jelenů: Jan Brtník potřetí šampionem!

Redakce

V Kaunasu, druhém největším městě Litvy, se 6. října t. r. konal XIV. ročník mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Akci uspořádanou v rámci lesnické výstavy „Sprendimu Ratas 2012“ (4.–6. října) v areálu kaunaské univerzity organizačně zaštítil Litevský myslivecký svaz. ČR výborně reprezentovalo trio vábičů ve složení Jan Brtník, Ing. Jiří Frič a Ing. Josef Kapras. První jmenovaný stanul na stupínku nejvyšším, čímž si připsal již třetí vítězství v této soutěži!

Swedteam Dakota – v suchu a teple

Jakub Rudel

Pozvolným krokem přichází zimní čas. Lovecká sezóna, během níž každý lovec preferuje jiný druh a způsob lovu, je v plném proudu. Není přitom důležité, jestli jde o hon na bažanty a zajíce, individuální lov spárkaté zvěře nebo naháňku na divočáky. Důležité je být po celou dobu lovu či pobytu v přírodě v suchu, teple a cítit se pohodlně. Tento komfort spolehlivě poskytuje oblečení Swedteam řady Dakota.

Zaměřovací dalekohledy Nikon

Petr Zvolánek

Značka Nikon je celosvětově velmi dobře známá, přičemž každý si ji okamžitě spojí s fotoaparáty a objektivy nejvyšší kvality. Kromě fotografické techniky jsou však značkou Nikon opatřeny i další špičkové optické přístroje – lupy, mikroskopy, laserové dálkoměry a také pozorovací a zaměřovací dalekohledy.

R8 Professional Success – s licencí k přesné střelbě

PR

Zlepšovat užitné vlastnosti současné moderní dlouhé kulové zbraně je pro jejich výrobce velká, avšak nelehká výzva. Firma Blaser dokázala novým provedením opakovací kulovnice R8 Professional Success, že to jde. Tato zbraň je předurčena pro přesnou a přitom pohodlnou střelbu ve všech loveckých situacích.

Když vysokou kvalitu, tak Marocchi!

Jiří Hanák

Návštěva výrobního podniku je nenahraditelný způsob ke zjištění nezprostředkovaných, věcných a nezkreslených informací o skutečné úrovni jakékoliv zbraně. Objektivní pohled nelze získat vyčtením údajů z katalogů, prospektů nebo z názoru jiné osoby. Kvalitu zbraně je možné nejlépe posoudit tam, kde vzniká, nikoliv až v prodejně, protože o její technické úrovni a kvalitě se rozhoduje ve výrobě.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku