Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 2 (2012)

Rok v životě šumavské jelení zvěře – únor

Mgr. Pavel Šustr, Ph.D.

V lednovém čísle Světa myslivosti jsme nahlédli pod pokličku života jelení zvěře na Šumavě v průběhu měsíce ledna. Nyní se podíváme na životní aktivitu této zvěře v únoru.

Vývoj populací spárkaté zvěře v ČR

Doc. Ing. Jaroslav Červený, CSc., a RNDr. Miloš Anděra, CSc.

Ve Světě myslivosti č. 1/2012 jsme přinesli první díl seriálu o vývoji populací spárkaté zvěře v ČR, v němž jsme se zaměřili na srnčí a černou zvěř. Nyní budeme věnovat pozornost dvěma druhům čeledi jelenovitých, a to domácímu jelenu lesnímu a nepůvodnímu sikovi (sika japonský a sika Dybowského).

Naháňky na černou bez psů?

MVDr. Rudolf Janto

Tuto otázku si klade stále více chovatelů našich nejobětavějších pomocníků na naháňkách na černou zvěř. Každoročně lze vyslechnout příběhy o psech, kteří doslova nasazují život při vytlačování divočáků z houštin, což nejednou končí pro psa tragicky. Na takovou ztrátu čtyřnohého pomocníka, byť pro majitele psa velmi bolestnou, se často pohlíží s respektem, neboť způsob práce psa v mnohém vypovídá o úrovni konkrétního plemene nebo chovu. Není to však jediné nebezpečí, které našim psům na naháňkách hrozí. V poslední době se stále častěji setkáváme na stránkách mysliveckých časopisů s informacemi o úhynech psů na Aujezskyho chorobu (ACH) po kontaktu s černou zvěří na naháňkách.

Úvodník

Jan Konvička

Vážení čtenáři,

máme za sebou další loveckou sezónu a nastává čas k jejímu vyhodnocení. Pokusím se o subjektivní zamyšlení a možná tak trochu i o vyhodnocení svého loveckého roku.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku