Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 5 (2012)

Seminář „Tradice a současnost v myslivosti“ již posedmnácté

Ing. Zdeněk Navrátil

V příjemném prostředí „Penzionu Za Vodou“ ve Dvoře Králové nad Labem uspořádal Řád sv. Huberta, za podpory Ministerstva zemědělství ČR a pod záštitou místostarosty obce Stanovice, již XVII. ročník vzdělávacího semináře „Tradice a současnost v myslivosti“.

Lovecký zámeček Kristin Hrádek opět ožívá

Redakce

Pojedete-li z Děčína na Sněžník – nevelkou obec nedaleko hranic se Saskem, v jejíž blízkosti choval Franz Vogt před 2. světovou válkou své kapitální jeleny, narazíte po několika kilometrech na odbočku se směrovkou na Kristin Hrádek. Úzká lesní asfaltka směřující ke státní hranici vás dovede až k někdejšímu malému thunskému loveckému zámečku. Kristin Hrádek prošel ve své dlouhé historii (byl postaven v letech 1734-35) obdobím slávy, ale i úpadku. Zejména po r. 1948 se zdálo, že jeho osud je zpečetěn. Stavby zasazené do lesů pod stolovou horou Děčínský Sněžník se však podařilo začátkem 90. let minulého století zachránit a v posledních dvou letech se jim vrátil jejich někdejší lesk.

Fotopast.cz vás zve na výstavu Natura viva 2012

Tomáš Kuba

Na letošní výstavě Natura viva to bude pět let, kdy se značka Fotopast.cz poprvé představila veřejnosti. Šťastná volba modelu ScoutGuard SG550V, který se později stal nejprodávanější fotopastí v historii vůbec, tehdy odstartovala úspěch nové značky a současně i masové používání fotopastí v myslivosti.

Silva Regina 2012 – opět padaly rekordy

Redakce

Trojlístek veletrhů Techagro, Animal Vetex, Silva Regina a Biomasa přilákal od 31. března do 4. dubna na brněnské výstaviště přes 110 tisíc návštěvníků. Jde o nový rekord této akce, která patří k pěti největším svého druhu v Evropě. Významnou část návštěvníků tvořili myslivci a lesníci, kteří si lesnicko-myslivecký veletrh Silva Regina, pořádaný v dvouletém cyklu, pravidelně nenechají ujít. Jejich kroky směřovaly jako v r. 2010 do pavilónu „Z“.

Myslivci, na výstavu Natura viva nože s sebou!

Redakce

Firma Mikov, s. r. o., známý český výrobce loveckých nožů, připravila pro letošní ročník výstavy Natura viva v Lysé nad Labem neobvyklou novinku: návštěvníkům výstavy nabídne zdarma posouzení stavu jejich loveckých nožů a v případě zájmu i ostření či drobnou opravu. Více nám prozradil Ladislav Bezděk, obchodní ředitel firmy Mikov.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 258/2012

Karel Pučálka

Dne 14. března t. r. bylo ve Štrasburku schváleno nařízení č. 258/2012, jímž se provádí článek 10 protokolu Organizace spojených národů (OSN) proti nedovolené výrobě střelných zbraní a jejich součástí, dílů a střeliva a obchodováním s nimi, který doplňuje úmluvu OSN proti nadnárodnímu organizovanému zločinu (protokol OSN o střelných zbraních), a stanoví vývozní povolení, opatření pro dovoz a tranzit střelných zbraní, jejich součástí, dílů a střeliva. Je dobré, aby o předpisu věděli lovci a sportovní střelci.

Ve střeleckém centru v Ulmu

Petr Zvolánek

Díky profesi trenéra střelby jsem se podíval na mnoho střelnic jak u nás, tak v zahraničí. Často, převážně za chladných sychravých dnů, jsme s kolegy trenéry a brokovými střelci diskutovali o tom, že by bylo příjemné, kdyby se podařilo vybudovat krytou brokovou střelnici, která by chránila střelce před nepřízní počasí. Kulové kryté střelnice na různé vzdálenosti jsou dnes zcela běžné, ale že by se někomu podařilo „vměstnat“ brokovou střelnici do haly? To jsme si nedokázali představit...

IWA 2012

Ing. Jiří Fencl a Ing. Václav Malimánek

39. ročník veletrhu IWA proběhl na výstavišti v Norimberku ve dnech 9.12. března t. r. Organizátoři ho v závěrečné tiskové zprávě označili za rekordní co do počtu vystavovatelů (1204 ze 109 států) i návštěvníků (36 000). Kromě loveckých a sportovních zbraní, střeliva a optiky na něm bylo vystaveno oblečení, obuv a nejrůznější doplňky pro lov a pobyt v přírodě. V našem článku o veletrhu přinášíme – tak jako v minulých letech – základní informace o novinkách a inovacích z oblasti loveckých a sportovních zbraní a střeliva.

Výcvik ohaře pro praxi (III.) – vystavování a postupování

Mgr. Jaroslav Rataj

Přes základní cviky poslušnosti a nácvik hledání (Svět myslivosti č. 3, 4/2012) jsme se dostali k vystavování a postupování. Jsou to zásadní disciplíny, které odlišují práci ohaře před výstřelem od práce ostatních plemen loveckých psů.

Rarita roku 2012 – VI. ročník soutěže o nejzajímavější srnčí trofej

Redakce

V polovině května začíná nová sezóna lovu srnců, na který se těší všichni myslivci. Večerní či ranní čekané, šoulačky, v létě lov vábením … Každý je zvědav, s jakými srnci se v průběhu letošního roku setká a kterého se mu podaří ulovit. Pokud to bude srnec s raritními parůžky, bude šťastný lovec moci i letos přihlásit trofej do oblíbené soutěže pro milovníky srnčí zvěře a obdivovatele srnčích trofejí Rarita roku. Dne 9. května t. r. je uzávěrka prvního kola. Do soutěže je samozřejmě možné přihlašovat i trofeje z minulých let, nemusíte jen čekat na Dianinu přízeň v letošním roce...

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku