Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 2 (2014)

Když lov raritního srnce není dílem náhody (str. 50-52)

Redakce

Začátek doby lovu srnce je sice ještě daleko, ale to nebrání vzpomínkám na lovecké zážitky spojené se srnci. Bezesporu zvláštní náboj mají příběhy o lovu srnců s neobvyklými – raritními parůžky. Velká část lovců, kteří takového srnce ulovili, přizná, že o něm v honitbě nikdo nevěděl. Na následujících třech stranách přinášíme příběhy tří lovců, kteří „své“ raritní srnce dobře znali. A ještě pozoruhodnější je, že to mohou doložit fotodokumentací.

Centrum brokové střelby mládeže v Písku – pět let historie (str. 48)

Petr Zvolánek

Péči o mladé talentované střelce zajišťují pod hlavičkou Českého střeleckého svazu (ČSS) Regionální střelecká centra mládeže (RSCM) mající v náplni činnosti poskytovat kompletní servis na nejnižším stupni přípravy sportovních střelců. Jedno z takových center působí již pět let v Písku. Věnuje se péči o střelecké talenty z jižních Čech.

Reprezentanti ČR v olympijských brokových disciplínách pro rok 2014 (str. 47)

Petr Zvolánek

Český střelecký svaz (ČSS) v závěru každé brokové střelecké sezóny jmenuje národní reprezentaci pro následující rok. Ke schválení ji navrhuje trenérská rada brokových disciplín ČSS a profesionální pracovníci ČSS v čele se státními trenéry brokových disciplín. Nejinak tomu bylo i v případě reprezentace pro rok 2014.

Střelecká sezóna 2014 je za dveřmi (str. 46)

Karel Pučálka

Loňská broková střelecká sezóna uběhla velmi rychle a než jsme se nadáli, přišel čas začít připravovat střelecký kalendář na rok 2014. Pojďme si stručně připomenout významné střelecké akce uplynulého roku a seznámit s aktuálním děním v Mezinárodní federaci pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC) a se závody, které nás letos čekají.

Je jiná doba (str. 45)

Lubomír Klement

Toto úsloví slýchám velmi často, zejména při hodnocení naší současné společnosti. Nezbývá než souhlasit. Zároveň nás nutí přehodnotit některé dříve všeobecně zavedené zvyky a pravidla. V duchu uvedeného rčení jsem si přečetl reportáž ve Světě myslivosti č. 11/2013 o Memoriálu Karla Podhajského. Zaujala mne zejména část, v níž se autor Ing. Jiří Formánek zamýšlí mimo jiné nad poklesem zájmu diváků o tuto a jí podobné významné akce lovecké kynologie.

Novelizace vyhlášky č. 244/2002 Sb. a změny ve zkušebních řádech pro zkoušky loveckých psů – uvedení na pravou míru (str. 42-43)

Jaroslav Rataj

Po přečtení článku Karla Pfeifera o vyhlášce č. 362/2013 Sb. a zkušebních řádech (ZŘ) v lednovém čísle Světa myslivosti jsem se přímo zděsil nad množstvím nepravdivých informací a mylných výkladů některých pasáží návrhu ZŘ v něm uvedených. Proto jsem se rozhodl uvést některé věci na pravou míru, aby kynologická veřejnost nebyla tímto článkem dezinformována.

Slídiči (III.) – anglický špringršpaněl (str. 38-41)

Klára Tydlitová

V dalším pokračování seriálu o slídičích si představíme anglického špringršpaněla (ASS), který je nejvyšší a nejtypičtější ze všech španělů patřících do VIII. skupiny FCI. Tento elegantní lovec si svou inteligencí a přátelskou povahou získal srdce mnoha kynologů, a to nejen z řad myslivců. Zaujme atraktivním hnědo- nebo černobílým zbarvením a prostorným, lehkým pohybem. Milovníci tohoto plemene u něho oceňují zejména velkou ochotu učit se novým věcem a rovněž temperament a náruživost, s nimiž se vrhá do aktivit, které mu jsou nabídnuty, ať už jde o lov, pro nějž byl vyšlechtěn, nebo o nejrůznější psí sporty.

Výcvik psa k lovu na černou (str. 37)

J. Polesný

Loňské prosincové číslo časopisu Schweizer Jäger přineslo obsáhlý článek o výcviku psů k lovu černé zvěře. Při výcviku se učí nejen pes, ale i jeho vůdce, aby poznal, co může od psa očekávat. Z článku vyjímáme to nejdůležitější.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku