Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 3 (2014)

Volkswagen Amarok Canyon – perfektně vystrojený (str. 49)

PR

Díky robustní konstrukci a pohonu všech kol překoná všechny nástrahy lovecké výpravy a díky eleganci dokáže svého majitele skvěle reprezentovat i cestou na myslivecký bál. Říkáte, že není možné mít tak všestranné nadání? Nový Volkswagen Amarok Canyon vás přesvědčí o opaku.

FeHoVa 2014 (str. 48)

Oto Lasák

Ve čtvrtek dne 13. února t. r. byl v pavilonu A budapešťského veletržního areálu HUNGEXPO oficiálně zahájen 21. ročník nejvýznamnějšího maďarského mysliveckého a rybářského veletrhu FeHoVa. Slavnostního aktu se zúčastnil místopředseda vlády Dr. Zsolt Semjen a ministr pro rozvoj venkova Sándor Fazekas. Na ploše 10 tisíc m2 se představilo více než 200 vystavovatelů z oblasti myslivosti. Tomu odpovídala návštěvnost, branami výstaviště prošlo za čtyři dny rekordních 50 tisíc návštěvníků.

Suzuki SX4 S-Cross 4x4 - rodinný crossover pro nenáročné myslivce (str. 46-47)

Oto Lasák

Ke konci loňského roku představilo české zastoupení automobilky Suzuki zbrusu nový model SX4 S-Cross, který má doplnit u nás poměrně úspěšný model SX4. Novinka výrazně „narostla“ a vedle redakčního Yetiho dala najevo, že se bude pokoušet konkurovat nejen jemu, ale i např. Nissanu Qashqai, Mitsubishi ASX či Opelu Mokka. Námi testovaný vůz byl vybavený novým turbo dieselem 1.6 DDiS s výkonem 88 kW/120 koní a šestistupňovou manuální převodovkou.

Motivace loveckého psa k vyhledání shozů (str. 44)

Michal Zámečník

Zima skončila, březnem končí i myslivecký rok. Pro myslivce působící v honitbách s jelení zvěří však v březnu začíná období příhodné pro velmi zajímavou aktivitu, kterou je hledání jeleních shozů. Mnohý myslivec potvrdí, že při nalezení shozů, tím spíše párových, prožívá stejné vzrušení a radost jako při lovu. Kromě trofejí ulovených jelenů také shozy vypovídají o kvalitě a potenciálu jelení zvěře v konkrétní oblasti. Proto se díky iniciativě jelenářů pravidelně pořádají na několika místech ČR tradiční přehlídky jeleních shozů.

Slídiči (IV.) – německý křepelák – lovec tělem i duší (str. 40-43)

Ivan Petrbok a Milan Řezníček

V závěrečném dílu seriálu o slídičích dostává prostor německý křepelák. Jak již název plemene napovídá (v originálu Wachtelhund, Wachtel – křepelka), jde o ryze loveckého psa vyšlechtěného v Německu původně k lovu křepelek. Díky mimořádným loveckým vlohám a vlastnostem umožňujícím všestranné využití v myslivecké praxi se německý křepelák v poslední době těší zvýšenému zájmu myslivců a kynologů.

Myslivci by letos bylo dvacet let (str. 37-39)

David Vaca

V březnu roku 1994, tedy přesně před dvaceti lety, vyšlo v Třeboni první číslo měsíčníku Myslivec, nezávislého časopisu pro zábavu a poučení. S jeho šéfredaktorem a vydavatelem v jedné osobě Petrem Martanem jsme se sešli ve Čkyni, kde již téměř dvě desítky let žije, a zavzpomínali nejen na čtyři roky, během nichž měsíčník vycházel.

Za vlky do Ruska (str. 34-37)

Břetislav Nantl

Vlk. Který z lovců by se rád nesetkal s touto šelmou, opředenou mnohými mýty a bajkami, a nechtěl ji ulovit. U nás to ze známých důvodů možné není, takže k uskutečnění loveckého snu zbývá zahraničí. Když vynecháme Slovensko, kde se vlci v omezené míře lovit mohou, zůstává již jen několik míst, kde je vlk běžnou lovnou zvěří. Na vlky nejbohatší jsou Kanada a Rusko.

Lov na vlky v Srbsku (str. 32-33)

Petr Ziegrosser

Srbsko, dříve součást Jugoslávie, je stát rozlohou jen o něco větší než ČR, který leží v centrální části Balkánského poloostrova. Má bohatou historii. Na jeho území byly objeveny ruiny antických měst z dob římského impéria, s příchodem křesťanství tam bylo vystavěno množství pravoslavných kostelů a klášterů. Má také krásnou přírodu, hory a nekonečné lesy, v nichž žijí různé druhy zvěře a také, pro nás lovecky zajímavá, poměrně početná populace karpatských vlků.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku