Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 4 (2014)

Lovečtí lukostřelci v zimě nespí … (str. 54)

Jan Gritzbach

Přestože naše legislativa lovecké lukostřelbě v ČR prozatím příliš nepřeje, zájemci o lov lukem rozhodně nezahálejí. Ve dnech 21. a 22. února t. r. bylo na Liberecku uspořádáno další setkání členů Českého sdružení lovecké lukostřelby (ČSLL).

Myslivý myslivec (str. 52)

Martina Jamborová

Jistě se vám to už stalo také: čtete, píšete a najednou se zarazíte nad nějakým slovem, opakujete si ho a říkáte si, kde se asi vzalo? Tak třeba myslivec. Nemusíme dlouho dumat, abychom vcelku správně vytušili, že nějak souvisí se slovesem myslit. Ostatně už na základní škole nám vtloukali do hlavy, že myslivec se píše s tvrdým y, poněvadž je příbuzné s vyjmenovaným slovem ...?

Polští vábiči úspěšní na XVI. ME ve vábení jelenů (str. 50)

David Vaca

Součástí doprovodného programu letošního ročníku salcburského veletrhu Die Hohe Jagd & Fischerei bylo XVI. mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Na podiu v hale 7, určené především k občerstvování návštěvníků, se v sobotu 22. února před 15. hodinou shromáždilo celkem 32 vábičů z 11 států.

Die Hohe Jagd & Fischerei, Salcburk, 20.–23. 2. 2014 (str. 48-49)

David Vaca

V superlativech hodnotí organizátoři veletrhu Die Hohe Jagd & Fischerei jeho 26. ročník, který proběhl ve dnech 20.–23. února t. r. na výstavišti v Salcburku. Za vše hovoří čísla: své zboží a služby na veletrhu nabízelo rekordních 534 vystavovatelů a podívat se na ně přišlo – také rekordních – 38 974 návštěvníků (více jich prošlo branami výstaviště jen v letech 2008 a 2012, kdy však bylo součástí veletrhu mistrovství světa preparátorů zvěře). S fotoaparátem jsme se prošli výstavištěm a přinášíme koktejl zajímavostí a postřehů. Vzhledem k rozsahu veletrhu ho jistě nelze považovat za vyčerpávající …

Lovecká výstroj – pokrok nejde zastavit … (str. 46-47)

Robert Rakušan

Technologický pokrok přinesl v posledních letech mnoho novot do lovecké výstroje, bez nichž si mnozí myslivci již neumějí myslivost představit. Většina z nich má svůj původ v armádní výstroji. Pro použití v myslivosti je stačí více či méně upravit. Některé pomůcky byly kladně přijaty a běžně se používají. Naproti tomu použití jiných je za normálních okolností nepřípustné, některé ovšem po udělení výjimky od orgánů státní správy myslivosti lovci používat smějí.

IWA 2014 (str. 40-45)

Jiří Fencl a Václav Malimánek

Termín tradičního veletrhu IWA připadá každý rok na začátek března. Letošní, již jednačtyřicátý ročník, který proběhl na výstavišti v Norimberku ve dnech 7.–10. března, v některých směrech opět překvapil. Vedle zbraní byla např. prezentována výstroj ozbrojených složek. Expozice palných zbraní pro lov, sport a sběratelské účely, střeliva a jeho přebíjení, lovecké optiky a doplňků pro pobyt v přírodě byly soustředěny ve vybraných halách, což přispělo k přehlednosti a lepší orientaci návštěvníků. V devíti pavilonech se objevily stánky s občerstvením a odpočinkové zóny, nechyběly prostory pro předvádění exponátů a vyznačena byla také tzv. výrobková centra. Co nového s sebou do Norimberku přivezli známí výrobci loveckých zbraní a střeliva?

Subaru Forester 2.0XT – šest hvězdiček pro přeplňovaný „dvoulitr“ (str. 39)

Oto Lasák

Logo japonské automobilky Subaru obsahuje šest hvězdiček, které si Forester čtvrté generace 2.XT, nástupce „hladového dravce“ 2.5XT, rozhodně zaslouží. Pro redakční test byl tentokrát vybaven turbem posíleným novým benzínovým „dvoulitrem“ Boxer FA20 DIT. Jestliže jsem si nebyl při minulém testu jistý kombinací atmosférického dieselu s převodovkou Lineatronic, v této kombinaci jsem byl opravdu nadšený. Dynamický vzhled, obrovská síla, okamžitá reakce, sebejistý podvozek, vynikající světlá výška, žádné vibrace, skvělý výhled, jednoduchost, ergonomie. SUV s „dvoulitrem“, který nabízí výkon 240 koní (při 5600 ot.min-1) a točivý moment 350 Nm již při 2400 otáčkách, musí potěšit snad každého. Zrychlení na 100 km/h za necelých osm vteřin při hmotností 1,7 t mluví za vše. Pojďme si představit opravdové SUV se schopnostmi skutečných all-roadů.

Tatranský honič aneb Můžeme očekávat nová plemena loveckých psů? (str. 34-38)

Redakce

V letošním lednovém čísle slovenského časopisu Poľovníctvo a rybárstvo byl uveřejněn materiál o nově vznikajícím loveckém plemeni, které dostalo pracovní název tatranský durič (honič). Kromě rozhovoru s Ing. Jaroslavem Jevčákem, prezidentem Klubu chovatelů tatranských honičů se sídlem v Michalovcích (založen dne 13. 9. 2013), a plemenného standardu tatranského honiče obsahoval též zmínku o chovatelském záměru a cíli. Jak již to tak bývá, každá nová věc má sympatizanty i odpůrce, o čemž svědčí ostrá diskuse na serveru lovuzdar.sk.

Vždy mě bavilo být prostředníkem (str. 30-33)

David Vaca a Vladimír Hanzal

Téměř tři desítky let pracovala pro Český myslivecký svaz (ČMS), resp. Českomoravskou mysliveckou jednotu (ČMMJ) jako tlumočnice a překladatelka. V letech 1976–2004 byla nepostradatelnou spolupracovnicí vrcholných představitelů naší největší myslivecké organizace u důležitých mezinárodních jednání a spoluorganizátorkou řady významných akcí. Přispěla k vytvoření výborných vztahů ČMS, resp. ČMMJ s Mezinárodní radou pro myslivost a ochranu zvěře (CIC) a měla velký podíl na úspěšné komunikaci s Federací mysliveckých svazů států Evropské unie (FACE), jejíž členkou se ČMMJ stala v r. 1995. Milada Fabelová. Stále usměvavá a aktivní dáma letos oslaví významné životní jubileum. S kyticí a bonboniérou jsme ji navštívili u ní doma, v útulném podkrovním bytě nedaleko Staroměstského náměstí v Praze, kde bydlí se svým manželem. Nad čajem a moučníkem jsme hovořili o tom, jak to bývalo „na svazu“ a posléze „na jednotě“ v době, jak sama říká, dávno minulé …

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku