Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 10/04

STARÉ ZLATÉ ČASY

 

{mosimage}

00CASY

STARÉ ZLATÉ ČASY

Jelen jednorožec
Již po pět nebo šest let byl znám v lesích pod Ostrým, náležejících správě Nýdku na Těšínsku, jelen, který nasazoval každým rokem pouze jeden, a to levý paroh. Prvně byl tak viděn jako prostřední šesterák a nyní již po dva roky byl desaterákem. V posledním roce v říji opanoval pole a nestrpěl ve své blízkosti jiných jelenů. Byl však vždy neobyčejně plachým a velice ostražitým, takže veškerá námaha jej dostati zůstávala marnou. Když pak také host, jemuž byla ona část správy v šoulání přidělena, marně se snažil, aby jej za denního světla dostal na dostřel, tu rozhodl jsem se, že pokusím se sám, abych jej ulovil, neboť bylo již známo, že je velikým rváčem. 

Prstýnek

 

{mosimage}

00LEC

Prstýnek

František ŠTROBLÍK

Mládí vždy doprovází zvýšená chuť ke střelbě. Svůj první lovecký lístek jsem získal již během studia na lesnické škole. V okamžiku, kdy ještě neoschnul inkoust záznamů v loveckém lístku, jsem měl pocit, že všechno, co v lese létá a běhá, vyrostlo jen pro moji pušku. Teprve v průběhu let a s přibývajícími zkušenostmi poznávám, že myslivost je úplně o něčem jiném než o pouhém střílení zvěře. Dospívám k poznání, že společných lovů se nezúčastňuji pro bohatost výřadu, ale pro srdečná setkání s kamarády myslivci, pro tu neopakovatelnou atmosféru, kterou tato setkání poskytují. Jsem si jist, že podobným vývojem projde každý myslivec a převážná většina z nich dospěje do stejného stadia. Někdo dříve, někdo později. 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku