Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 06/06

Myslivecká výročí – červen

 

{mosimage}

00VYRO

Myslivecká výročí – červen

Tento měsíc je na myslivecká výročí chudý. Připomínáme si jen 110. výročí narození Václava Vacha, které připadá na 10. června. Jeho jméno je trvale spojeno se začátky lovecké kynologie v samostatném státě.

Asociace profesionálních myslivců ČR na internetu (www.apmcr.wz.cz)

 

{mosimage}

00INT

Asociace profesionálních myslivců ČR na internetu (www.apmcr.wz.cz)

Návštěvníci internetu sledující dění v myslivosti si možná vzpomenou na internetové stránky prvnimyslivecka.cz, které před lety provozovala Asociace profesionálních myslivců ČR (APM). Stránky před asi třemi roky zanikly a APM neměla od té doby až do letošního roku svou prezentaci. Tu novou lze zhlédnout na adrese www.apmcr.wz.cz. Z úvodní stránky s logem a názvem organizace v záhlaví lze pokračovat dvěma směry. Napravo se zobrazují některé informace z dění v APM v minulých letech (jde vesměs o texty „zavěšené“ na původních stránkách organizace), přičemž podle informací webmastera by se na tomto místě měly v budoucnu objevovat aktuality z dění v myslivosti.

Z našich honiteb

 

{mosimage}

00HON

Z našich honiteb

Kamzík s měkkými růžky

Vzhledem k radikálnímu snížení početních stavů kamzíka horského v posledním desetiletí byl v uplynulých sedmi loveckých sezónách zastaven lov této zvěře v Hrubém Jeseníku na území okresů Jeseník a Bruntál. Pouze v listopadu loňského roku byl vydán souhlas k sanitárnímu odstřelu jednoho kamzíka v pronajaté honitbě Spálená (Lesy ČR, s. p., Lesní správa Jeseník). Nájemce honitby zjistil u tohoto kamzíka blíže neurčenou zdravotní poruchu vývoje růžků.

Ze zahraničí

 

{mosimage}

00ZAHR

Ze zahraničí

Pět milionů eur pro Kavkaz

Pěti miliony eur chce německá vláda podpořit založení fondu na záchranu přírody v jižním Kavkazu. Zaznělo to na zahájení třídenní konference o ochraně přírody Kavkazu, která se konala v polovině března t. r. v Berlíně. Tato částka může narůst až na 40 milionů eur. Bude z ní financována polovina nákladů spojených s projekty ochrany přírody. Druhou polovinu musí uhradit vlády států kavkazského regionu. Ke známým druhům, žijícím na území o výměře přibližně 500 000 km2 a zasluhujícím zvláštní ochranu, patří kavkazský leopard, rys, medvěd hnědý a kozorožec.        

Wild und Hund, č. 7/2006, PZ

Slovo o chovu zajíců

 

{mosimage}

00CASY

Slovo o chovu zajíců

Zajícům daří se v Čechách velmi dobře, nejlíp v rovinách bez lesního porostu s úrodnou půdou. Zdar zaječí honitby závisí pak především: 1. na povětrnosti, 2. na počtu škůdců dvou i čtyřnohých, 3. na poměru mezi zaječicemi a zajíci.

Myslivost a fauna na některých méně známých filatelistických materiálech

 

{mosimage}

00ZAJ

Myslivost a fauna na některých méně známých filatelistických materiálech

Ochrana přírody - Ohrožení motýli (2002) 

Ing. Karel Lankaš

V r. 2002 reagovala Česká pošta, s. p., již podruhé (poprvé v r. 1996, Svět myslivosti č. 8/2005 – pozn. aut.) na výzvu WWF (Světový fond na ochranu přírody) k vydání známek s ohroženými druhy živočichů vyskytujících se na našem území. Je obvyklé, že část výtěžku z prodeje známek je pravidelně určena k ochranářským účelům.

Třicet let

 

{mosimage}

00LEC

Třicet let

Ing. et Ing. František Bezděk

No, to to zase dnes dopadne, pomyslím si, když usedám na posed, a z protější stráně slyším zvučné štěbetání hlasů v nejrůznějších tóninách. Ozývají se z bývalého polního tábora sovětských vojáků, kteří za námi v osmašedesátém nejdříve chodili s dotazy, co mají dělat s těmi ptáky s dlouhým ocasem, kteří jim běhají kolem strážního stanoviště, a pak se postarali nejen o ty bažanty, ale jistě i o nějaké jeleny a srnce, jež jsme najednou přestali v honitbě potkávat. Tábor byl po odchodu vojsk nejdříve změněn na servisní středisko Svazarmu a pak na autokempink. Úplnému zchátrání dřevěných budov starých třicet let zabránil Listopad a hned po něm investiční záměr jakéhosi bývalého svazáckého funkcionáře, který díky dobrému pivu a domácím klobáskám rychle udělal z autokempu oblíbené místo cykloturistů mířících někam k Buchlovu. Pak tam postavil tenisový kurt a dal opravit kuchyň a všechny ostatní budovy – prý se tam znovu může pohodlně přespat. Nejrůznějších výletníků najednou přibylo a – na rozdíl od bažantů či jelení zvěře – přibývá dodnes.

Dobrou chuť

 

{mosimage}

00CHUT

Dobrou chuť

Paštika v listovém těstě

500 g bažantí zvěřiny, 150 g vepřových nebo telecích jater, 200 g bůčku, 150 gslaniny, dvě housky, tři žloutky, jedna cibule, 150 ml smetany, paštikové koření, listové těsto.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku