Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 07/08

Soutěž Perazzi Tour 2008 zahájena

První květnový víkend t. r. se na střelnici v Ústalči u Nalžovských Hor (okr. Klatovy) sešli parkúroví střelci, aby absolvovali úvodní dvoudenní závod 2. ročníku střelecké soutěže Perazzi Tour. II. kolo bylo jednodenní a uskutečnilo se poslední sobotu v květnu rovněž v Ústalči.

Sportovní střelba 7/2008

XIX. ročník Memoriálu Miloslava Bednaříka

Na střelnici v Brně-Soběšicích se ve dnech 9. až 11. května t. r. sešli střelci olympijských brokových disciplín, aby již po devatenácté uctili svými sportovními výkony památku tragicky zesnulého střelce Miloslava Bednaříka.

Zemřel Josef Novák

Myslivecká a kynologická veřejnost se dne 12. června t. r. rozloučila na hřbitově v obci Klapý (okr. Litoměřice) s významným kynologem Josefem Novákem, který zemřel po delší těžké nemoci 7. června v Litoměřicích ve věku nedožitých 73 let.

Od tetování psů se pomalu, ale jistě upouští

Používat tetování kvůli nezaměnitelné identifikaci např. psů nebo plemenných zvířat, a to do ucha či do slabin, bylo obvyklé do doby, než se jako mnohem praktičtější ukázalo označování elektronickým čipem. Jeho aplikace je mnohem méně bolestivá, nemluvě o tom, že je snadno čitelný. Čip může obsahovat i více sdělení než jen číselný kód, který je u tetování mnohdy obtížně čitelný a v dokladech se musí často dohledávat, co znamená. Podle čipu se dá identifikovat i majitel, jeho bydliště atd.

Z našich honiteb 7/2008

Svátek myslivců Brandýska

Dne 31. května t. r. proběhl na zámku v Brandýse nad Labem již třetí ročník akce nazvané Brandýské lovy. Jejího slavnostního zahájení se za zvuku fanfár ujal starosta města ing. Ondřej Přenosil a svojí přítomností ji podpořili zástupci města, Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Praha-východ, státní správy myslivosti a ochrany přírody. Partnery Brandýských lovů byly společnosti A. S. A. a Provimi Pet Food CZ, mediálním partnerem Svět myslivosti.

Ze zahraničí 7/2008

Německo: Místo vojenského cvičiště oblasti se zubry

Bývalá vojenská cvičiště Döberitzer Heide a Lieberoser Heide na východě Německa mají být osídlena zubry. Obě místa o rozloze několika tisíc hektarů budou oplocena jen v blízkosti dálnic. Zatím jsou mladá stáda zubrů uzavřena v aklimatizačních obůrkách.
V současnosti žije na světě, z části v zoologických zahradách, z části ve volnosti, asi 3500 zubrů.
Wild und Hund, 3/2008, Rš


Srnci z polesí Rovina

Rostislav Šigut

V roce 1971, když jsem pracoval na ústředí Lesního závodu Jablunkov ve funkci provozního inspektora, jsem měl možnost lovit průběrného srnce na polesí Rovina. Zvěřina byla určena pro podnikový stánek zvěřinových specialit na výstavišti Černá louka v Ostravě. Na lov jsem jezdil služebním motocyklem, nejraději po silnici z Jablunkova přes Milíkov. Před budovou polesí Košařiska, „Na Křivé“, jsem odbočoval doleva na lesní cestu vedoucí přes řeku Kopytnou a Karpentnou a také k louce zvané Rovnice. Tamní lesní komplex jsem znal z kontrolních přejímek prací i z dřívějších loveckých pochůzek, a také z honů na zajíce. Věděl jsem, že u louky stojí vysoká pozorovatelna, z níž lze přehlédnout jak celou louku, tak přilehlou zalesněnou paseku. Toto místo bylo cílem mé odpolední vycházky.


Staré zlaté časy

Myslivec ve službách veřejnosti

Myslivec, hajný může užíti zbraně:
Je-li přepaden, anebo ohrožen tak, že to ukazuje na přepadení, při němž by ihned došlo k činu.
Jestli útočník na výzvu zbraň nesloží, anebo jestli se jí znovu chopí.
Hrozí-li se mu odporem a násilím překaziti zamyšlený úřední výkon.
V bodě 1. je dovoleno užíti zbraně, ohrožuje-li nás útočník, anebo jestli všecky okolnosti ukazují k tomu, že chce nás napadnouti.


Dobrou chuť

Srnčí koláč

Těsto: 250 g hladké mouky, 150 g másla, jedno vejce, dvě lžíce vody, sůl.
Náplň: 300 g srnčí zvěřiny bez kosti, 100 g šalotky, dvě červené a dvě žluté masité papriky, tři lžíce oleje, 30 g slaniny, čtyři vejce, 250 ml smetany, sůl, drcený pepř, tymián, špetka muškátového květu, sekaná kadeřavá petrželka.


Úvodník 7/2008

Ing. Oto Lasák

Vážení čtenáři,
každá má návštěva naší nejvýznamnější myslivecké výstavy, kterou Natura viva v Lysé nad Labem bezesporu je, mě přivádí k zamyšlení nad místem, prostorami a veškerým zázemím, jež mají nejen vystavovatelé, ale i návštěvníci této výstavy k dispozici. Důležitou informací pro mne je úmysl Českomoravské myslivecké jednoty uspořádat v r. 2009 na výstavišti v Lysé nad Labem mezinárodní mysliveckou výstavu spojenou s národní přehlídkou loveckých trofejí. Jsem zásadně proti!


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku