KONCERN STIHL INVESTUJE V ČESKÉ REPUBLICE
Za účasti Hanse Petera Stihla, šéfa nadnárodního koncernu STIHL, který je předním světovým výrobcem malé lesní a zemědělské techniky, bylo v pátek 27. srpna 1999 v Modřicích u Brna slavnostně otevřeno nové distribuční centrum firmy Andreas STIHL pro Českou republiku. Tato osmdesátimiliónová investice vyjadřuje nejen pevnou pozici firmy STIHL na tuzemském trhu, ale také důvěru významné osobnosti německého hospodářského a politického života - Hanse Petera Stihla - v překonání současných těžkostí českého hospodářství.
HISTORIE
Historie firmy STIHL začíná v r. 1926. V r. 1929 byl vyroben “Stihlův stroj na kácení stromů”, který je považován za vynález první přenosné motorové pily. Ve 30. letech přinesla firma celou řadu unikátních technických řešení, která se stala milníky ve vývoji motorových pil. V r. 1930 firma zaměstnávala 30 osob a v r. 1964 byl překročen počet tisíce zaměstnanců. V r. 1973, kdy převzal podnik současný šéf koncernu H. P. Stihl, měl závod 2500 zaměstnanců a dosahoval se čtyřmi výrobními podniky ročního obratu 220 mil. marek. Za vedení H. P. Stihla byla z podniku vybudována skupina podniků s mezinárodní strukturou. Kromě 7 závodů v Německu, které tvoří kmenovou firmu, patří do skupiny STIHL pět výrobních závodů v zahraničí (Brazílie, USA, Švýcarsko, Čína a VIKING Umwelttechnik v Rakousku) a prostřednictvím dceřiných společností firma dále vlastní 27 zahraničních odbytových centrál. Zahraniční dceřiné společnosti STIHL jsou provozovány mimo jiné ve Švýcarsku, USA, Brazílii, Rakousku, Velké Británii, Belgii, Francii, Španělsku, Itálii, Polsku, Česku, Maďarsku, Norsku, Japonsku, Austrálii a Novém Zélandu. Na konci r. 1998 pracovalo u firmy STIHL v Německu celkem 3144 osob, v zahraničních společnostech skupiny STIHL bylo zaměstnáno 2919 pracovníků (2020 ve výrobních společnostech, 899 v odbytových společnostech). Celkový počet zaměstnanců činil 6063 osob.
HOSPODAŘENÍ KONCERNU
Skupina STIHL v r. 1998 poprvé zvýšila svůj obrat na více než 2 mld. marek. Z toho bylo 84 % dosaženo v zahraničí. V r. 1998 byl růst skupiny STIHL podmíněn odbytem. Kvůli tvrdé mezinárodní konkurenci nebyl na světovém trhu takřka žádný volný prostor ke zvyšování cen. Měnový vývoj kromě toho přinesl, v porovnání se směnnými kurzy předešlého roku, ztráty z přepočtu ve výši téměř jednoho procentního bodu obratu. Ještě větší význam měl pokles obratu v jihovýchodní Asii a Japonsku, který je důsledkem asijské krize, a činí téměř 5 % obratu skupiny z předešlého roku. Tyto ztráty obratu vyrovnaly uspokojivé výsledky v ostatních odbytištích, především v USA, takže koncern mohl nadále růst.
Tento růst nastal při odlišném vývoji skupin produktů a tím i změněného mixu produktů. Prodej motorových pil, vodících lišt a pilových řetězů v roce1998 poklesl, především jako důsledek asijské krize. Prodej ostatních motorových přístrojů (křovinořezů, rozbrušovaček, zahradních nůžek, motorových foukačů a rosičů, jamkovačů, čisticích přístrojů) oproti tomu stoupl s dvoumístnou přírůstkovou mírou, především u křovinořezů a vyžínačů. Poprvé v historii tak prodala skupina STIHL více ostatních motorových přístrojů než pil.
ZNAČKA STIHL NA ČESKÉM TRHU
Obchodní podmínky firmy STIHL v Československu byly před r. 1989 ovlivňovány negativním postojem politického systému. Navzdory tomu byla značka STIHL, zejména u odborné veřejnosti, poměrně známá a pro mnohé byl název firmy synonymem pro motorovou pilu špičkové kvality. Po r. 1991 začal systematický prodej výrobků firmy STIHL v ČR, a to prostřednictvím filiálky společnosti STIHL Rakousko, založené v Modřicích u Brna. Prvního ledna 1993 vznikla firma Andreas STIHL, spol. s r. o., jako dceřiná společnost koncernu STIHL a výhradní distributor výrobků značky STIHL a VIKING pro ČR. K dnešnímu dni má firma pod vedením ředitele Tomáše Karlíka síť přibližně 120 autorizovaných prodejců pokrývající rovnoměrně území ČR. Tuzemské zastoupení pracuje na stejném principu jako dalších 27 dceřiných odbytových společností (distribučních center) po celém světě. Tyto společnosti, které jsou plně ve vlastnictví koncernu, nepracují s místními velkými distributory, nýbrž přímo s maloobchodními prodejci. Firma zaměstnává celkem 16 pracovníků, s nimiž během své existence v ČR zvýšila svůj roční obrat 5x až na dnešní úroveň stovek milionů korun.
Firma sídlila v Modřicích u Brna v pronajatých prostorách včetně skladů. Především nárůst obratu, neustálé rozšiřování sortimentu a snaha o další zkvalitnění péče o přibývající počet zákazníků, související s upevňováním pozic značky na českém trhu, zapříčinily nutnost postavit vlastní, dostatečně velké distribuční středisko. Stavební práce byly zahájeny v srpnu 1998 nedaleko původně pronajatých prostor, v dubnu 1999 byla nová budova zkolaudována a začátkem července 1999 proběhlo přestěhování a zahájení provozu. Otevření nového areálu tak proběhlo necelý rok po zahájení výstavby.
Hans Peter Stihl se narodil 18. 4. 1935 ve Stuttgartu. Vystudoval strojírenství na zdejší Technické vysoké škole (1957). Praktické zkušenosti získával jako konstruktér u společnosti Robert Bosch GmbH a jako podnikový poradce v dalších firmách. Od r. 1960 pracoval jako asistent obchodního vedení rodinné firmy, kde později převzal oddělení “Výroba a konstrukce”. V r. 1966 se stal členem obchodního vedení, zodpovědným za resorty vývoj, výroba a nákup. Od r. 1973 je jediným ručícím společníkem rodinného podniku, v právní formě komanditní společnosti. Od ledna 1995 byla firemní skupina zastřešena do holdingové společnosti, jejímž je osobně ručícím společníkem. Jako druhý osobně ručící společník přistoupila r. 1998 do holdingové společnosti a. s. STIHL AG, která je rovněž plně ve vlastnictví rodiny Stihl. Holdingová společnost od této doby podniká jako STIHL Holding AG & Co. a podléhá paritnímu spolurozhodování. Kromě podnikatelských aktivit se H. P. Stihl angažuje rovněž společensko-politicky. V únoru 1997 byl již počtvrté zvolen prezidentem Německé průmyslové a obchodní komory (DIHT), v jejímž čele tak stojí nepřetržitě od r. 1988. Je striktním obhájcem sociálně tržního hospodářství konzervativně pragmatického typu. V neustálém dialogu s vládní politikou bojuje za snížení subvencí, omezení vlivu státu, reformu daňového systému, sociálního pojištění a za privatizaci mnoha institucí spravovaných státem. Jedenáctého března 1997 byl opětovně zvolen rovněž prezidentem Průmyslové a obchodní komory regionu Stuttgart. Jako prezident komory vystupuje za samosprávu hospodářství. Podle Stihla jsou komory “organizovaným odstátňováním”, které jako samospráva hospodářství přebírají a efektivně provádějí velký počet úkolů namísto státu.