HISTORICKY POPRVÉ PRO EVROPSKÉ LESNICTVÍ

Jaroslav Tymrák

Panevropský systém certifikace lesů (Pan European Forest Certification - PEFC), rámec pro vzájemné uznávání národních certifikačních systémů, byl oficiálně založen 30. června 1999 v Paříži po měsících intenzivní práce na jeho vývoji. Systém PEFC je dobrovolná iniciativa soukromého sektoru, která dává zákazníkům vlastníků lesů záruku, že výrobky, které kupují, pocházejí z certifikovaných lesů, obhospodařovaných podle celoevropských kritérií definovaných rezolucemi Helsinské a Lisabonské ministerské konference o ochraně lesů v Evropě (1993 a 1998).

"To je historicky poprvé pro evropské lesnictví" řekl Henri Plauche Gillon, první předseda Rady PEFC. Zákazníci budou mít možnost kupovat certifikované výrobky, které pocházejí z lesů obhospodařovaných trvale udržitelným způsobem a které prošly nezávislým auditem třetí osoby. Země nebo regiony budou mít možnost vytvářet a rozvíjet jejich vlastní certifikační systémy, které by odrážely jejich ekologické a vlastnické poměry a zároveň respektovaly celoevropská kritéria pro trvale udržitelné obhospodařování lesů. Výrobky pocházející z těchto zdrojů budou označovány logem uznávaným v celé Evropě a usnadňujícím mezinárodní obchod. Zatím se v tomto systému účastní 17 států a zájem byl vyjádřen také producenty dřeva z Austrálie, Kanady, USA a Brazílie. V budoucnosti se bude Rada zabývat i vzájemným uznáváním systémů mimo PEFC. Současné odhady ukazují, že vlastníci více než 10 mil. ha lesů budou mít přístup k logu PEFC k začátku příštího roku. Tento údaj by mohl být zdvojnásoben k polovině příštího roku. "Na tomto systému je unikátní, že vznikl za podpory asociací, které zastupují kolem 12 mil. vlastníků lesů v Evropě. Tito vlastníci jsou zodpovědni za lesní majetky od 0,5 ha do několika tisíc ha a jsou těmi, kteří garantují hospodaření s nejvýznamnějšími ekosystémy Evropy - jejich lesy." řekl pan Hermann Ilaender, druhý místopředseda Rady PEFC.

Systém je také podporován celou řadou podniků lesního průmyslu a obchodními organizacemi. Také koneční prodejci výrobků, představitelé ekologických a sociálních zájmů byli pozváni k účasti na národních i evropské úrovni. Na národních úrovních jsou veškeré zájmové skupiny pozvány k účasti v Národních řídících orgánech, které vytvářejí národní standardy a národní certifikační systém. Tyto orgány jsou reprezentovány v Radě PEFC a volí členy výboru. Za účelem podpory sociálních a ekologických zájmů v rámci budoucího vývoje PEFC byly jejich zástupcům rezervovány 3 místa ve výboru PEFC.

Z pohledu lesního průmyslu pan Hannu Valtanen, místopředseda Rady PEFC, řekl: “PEFC je více než jen o zárukách zákazníkům. Je to o podpoře a propagaci ekonomicky životaschopného, environmentálně vhodného a sociálně prospěšného obhospodařování lesů. Koupi dřeva a dřevěných výrobků s logem PEFC si může být zákazník jistý, že přispívá k trvale udržitelnému obhospodařování lesů prospěšného pro životní prostředí.” Zástupci 11 národních orgánů (mezi nimi i České republiky) podepsali 30. června 1999 v Paříži statut Rady PEFC a u šesti dalších se očekává podepsání v blízké budoucnosti.

Následující země mají založeny Národní orgány PEFC: Rakousko, Belgie, Česká republika, Francie, Finsko, Irsko, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.