MOŽNOSTI PODNIKATELŮ V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ EKVÁDORU A CHILE

Ing. Hubert Čížek, CSc.

Od roku 1992 se zabývám problematikou spojenou s lesním hospodářstvím Jižní Ameriky. V řadě článků v minulých ročnících LP jsem nastínil možnosti spolupráce v této oblasti. Po celou dobu jsem si přál, aby tyto moje aktivity dostaly konkrétní podobu. Poslední cesta do Ekvádoru a Chile v dubnu a květnu t. r. byla konečně uskutečněna za přítomnosti ing. Josefa Stříteckého, ředitele Lesní společnosti Jaroměřice n. R., a. s., který zde vystupoval nejen jako vynálezce technologie pěstování obalovaných sazenic PATRIK, ale také reprezentoval naši širokou lesnickou podnikatelskou veřejnost. Tento článek bude proto zaměřen především na výsledky pracovních jednání a poznatky z pohledu budoucí možné spolupráce v podnikatelské sféře.

POMOC PŘI ZALESŇOVÁNÍ ANDSKÉ OBLASTI

V r. 1994 byla technologie PATRIK poprvé prezentována v Ekvádoru. Následně byl vypracován program poskytnutí tohoto systému v rámci pomoci rozvojovým zemím, k ověřovacím testům. Časté reorganizace výkonného orgánu pro LH Ekvádoru INEFANu, ale především nedořešení dotačních zdrojů odsunovaly vytýčené záměry do roviny nesplněných přání. Teprve pro letošní rok bylo poskytnutí technologie PATRIK v rámci zalesnění And schváleno pod přímou garancí MZe ČR, sekce LH. Schválený objem finančních prostředků je 3,5 mil. Kč, které jsou rozděleny k čerpání do dvou let. Zahrnuje dopravu kompletního systému technologie PATRIK a jeho uvedení do ověřovacích poloprovozních zkoušek nejen v Ekvádoru, ale i v Chile. Připomínám, že v Chile byla tato technologie poprvé prezentována až v r. 1997. Zájem chilské strany byl tak velký a vstřícný, že vyústil v návštěvu představitele výkonného orgánu pro LH CONAF v ČR v r. 1998 (LP 12/98).

Ekvádor

Cesta do obou jihoamerických zemí měla za cíl ověřit současný stav a podmínky k uvedení technologie do provozu v andských podmínkách, vypracovat návrhy smluv s oboustrannou garancí pro zajištění testovacích zkoušek, zjistit reálné možnosti komerčního využití v budoucích letech. V Ekvádoru se uskutečnila významná organizační změna. Výkonný orgán LH přešel z bývalé struktury ministerstva zemědělství do působnosti ministerstva životního prostředí. Jednání se uskutečnila na úrovni nového ředitele pro řízení LH v Quitu a ředitele Výzkumného a vzdělávacího ústavu v Conocotu. V obou případech bylo navázáno na předcházející jednání z minulých let. Současně ing. Střítecký prezentoval technologii PATRIK nejen nově vypracovanou dokumentací, ale především pomocí počítače názorně předvedl všechny výhody pro její použití při pěstování sazenic pro zalesnění v ekvádorských podmínkách. Venkovní pochůzkou pak byly potvrzeny podmínky pro uvedení technologie do ověřovacích zkoušek.

V zásadě se v Ekvádoru nabízejí dva směry využití technologie PATRIK. Ministerstvo ŽP v současné době zahájilo spolupráci s ministerstvem obrany. Toto ministerstvo je pověřeno zajistit v budoucích letech pro zalesnění ekvádorských And, zejména provincie Loja a El Oro, ročně 25 mil. sazenic. Představa INEFANu je spojit zkoušky naší technologie se současným plným zapojením do výroby obalovaných sazenic. V tomto směru byl také připraven z ekvádorské strany návrh smlouvy, který byl projednán s ministrem ŽP a se zástupci MO. Podstatný v této smlouvě je požadavek na rozsah zkušební série, kterou představuje dodávka cca 100 tis. kazet pro zajištění vypěstování 1 mil. sazenic, což je stodenní výroba. Současně s tím je požadováno zajištění ochrany vypěstovaných sazenic proti poškození pastevectvím repelentem Lentacol (2 t). Tento požadavek ekvádorské strany představuje částku cca 8 mil. Kč. Nachází se mimo rámec dotační pomoci a dostává se jednoznačně do komerční sféry. Z rychlého rozhodnutí nejvyššího orgánu Ekvádoru lze však usuzovat, že přímé nasazení technologie PATRIK je projevem důvěry k prezentované metodě a tím je poskytnuta možnost zajišťovat vytyčené zalesňovací úkoly v budoucnu touto metodou bez potřeby hledat jiné technologie např. ve formě výběrových řízení.

K řešení tohoto požadavku se naskýtá několik možností: zařízení PATRIK, formu a lisovací stroj na kazety poskytnout z dotační pomoci; na zajištění výroby kazet, včetně potřebné suroviny hledat sdružené prostředky; úpravami přepravy a výroby kazet na místě použití náklady minimalizovat; hledat jiné oboustranné garance investovaného objemu finančních prostředků a jejich návratnost; pro zajištění požadovaného úkolu a organizace výroby poskytnout na dobu nezbytně nutnou našeho odborníka; v krajním případě zvážit všechna rizika a od nabídky ustoupit. Pro upřesnění celé popsané situace je nutné uvést, že na vytyčené úkoly spojené se zalesněním jsou zajištěny finanční prostředky v objemu 150 mil. USD!

Ve Výzkumném ústavu v Conocotu byly potvrzeny záměry, které spočívají v uvedení technologie PATRIK do ověřovacích zkoušek v jejich školkařském areálu. Ústav nabývá vedle výzkumné činnosti stále většího významu jako školicí zařízení pro odbornou a praktickou výuku řádných studentů lesnických škol a posluchačů postgraduálního studia. V průběhu příštích let má zajišťovat rozsáhlý odborně vzdělávací program pro vesnické komunity. Vydává odborná stanoviska na úseku pěstování a ochrany lesa. Zahájil rozsáhlý program genetiky a šlechtění lesních dřevin nejen na úrovni Ekvádoru, ale celé Jižní Ameriky. Uvedení systému PATRIK lze bezproblémově provést s potřebným zajištěním cca 3 tis. kazet v rámci dotační pomoci. Přestože ověřovací zkoušky technologie PATRIK a jejich význam je poněkud návrhem MŽP odsunován na úkor upřednostnění jejího přímého provozního využití, je prezentační a edukativní poslání, které ústav zajišťuje pro širokou, nejen lesnickou veřejnost, nezastupitelný.

Chile

Jednání v Chile na MZe-CONAF probíhala v souladu s dohodnutými závěry z r. 1998. Jeden kompletní systém PATRIK bude do zkušebního provozu uveden v regionu VI Rancagua, provinční oblasti San Fernando, školkařském středisku Santa Cruz. Školka má rozlohu 1 ha s možností rozšíření plochy na 3 ha. V současné době se zde pěstují sazenice v polyesterových blocích ve čtyřměsíčních cyklech. Naší metodou by se pěstovaly sazenice, které vyžadují delší pěstební cyklus a tudíž větší obalový prostor. Celkem moderní způsob pěstování sazenic se zavlažovacím zařízením a oséváním bloků strojem vlastní výroby kontrastuje ostře s používáním zastaralých pesticidů a všeobecně s nízkou odbornou úrovní z hlediska ochrany sazenic. Pro přehled uvádím, že v Chile se ročně zalesňuje cca 100 tis. ha, z toho 90 % činí zalesnění v soukromých lesích. Stát poskytuje dotace na cca 70 tis. ha, které jsou odvislé od bonifikačních stupňů. Druhý systém PATRIK je určen pro pěstování sazenic ve zvláště specifických podmínkách NP Juana Fernándeze na ostrově Robinsona Crusoe (viz LP 10/98). Původně plánovaná doprava PATRIKů určených pro Ekvádor a Chile v jednom kontejneru by měla být rozdělena. Přímá dodávka do Chile s určením přístav Valparaiso je odvislá od částečné úhrady dopravních nákladů z chilské strany. Stejně jako v Ekvádoru i zde byla vypracována smlouva pro zajištění ověřovacích zkoušek. CONAF počítá se sazenicemi pěstovanými PATRIKem i do programu rekultivačních zalesnění po důlní činnosti a rozsáhlých požárech. Je snaha urychleně zajistit ochranu půdy proti erozi vysazením silných obalovaných sazenic se současným zatravněním. V této oblasti lze využít naše zkušenosti z rekultivací hald po důlní činnosti.

POMOC NA ÚSEKU OCHRANY LESA

Oba jihoamerické státy, na základě úspěšných ověřovacích testů repelentů Lentacol a Pellacol v ochraně kultur proti okusu pastveným dobytkem, dnes spojují pěstování obalovaných sazenic technologií PATRIK se zajištěním této ochrany jako její nedílné součásti. Ekvádor požaduje tuto ochranu v rozsahu, který bude vyžadovat roční potřebu 20-30 tun Lentacolu. V Chile je požadavek podobný. Na problematiku spojenou s používáním zastaralých pesticidů jsem poukazoval v minulých příspěvcích několikrát. V ochraně lesa proti hmyzím škůdcům se všeobecně nejvíce používají organofosfáty. Moderní pyrethroidy nejsou většinou vůbec známy. Ve výzkumné lesnické stanici Tanume jsou široké možnosti předvedení použití moderních pesticidů a technologií, které používáme u nás, tj. od aplikace již zmíněných pyrethroidů v preventivní ochraně proti hmyzím škůdcům, přes herbicidy a arboricidy v potlačování agresivní buřeně a výmladnosti eukalyptových druhů. Jen v údržbě elektrovodů se nabízejí velké možnosti spolupráce. S použitím moderních pesticidů souvisí i široké uplatnění jednoduchých, úsporných ekologických aplikačních zařízení. V této stanici byla v r. 1998 testována také technologie EZ-JECT. Používá se k cílené injektáži ampulí se speciální formulací přípravku Roundup do kmenů nežádoucích dřevin. Stoprocentní účinnost na potlačení eukalyptových výmladků nepřekvapila tak, jako výsledky na borovici Pinus radiata, která po deseti měsících od aplikace odumřela. U nás se použití této metody u jehličnatých dřevin neosvědčilo.

Pro účely eliminace pařezové výmladnosti eukalyptů jsem přivezl do Chile technologii ECOPLUG-CIS (Clean Injection System) od švédského výrobce. Jedná se o jednoduché aplikační zařízení podobné kladivu, kterým se do pařezu nebo kmene dřeviny určené k odstranění zaseknutím vytvoří otvor. Do něho se vloží plastiková ampule. Ta se skládá z části uzavřené, v které je náplň Roundupu a z části, která po zaražení do připraveného otvoru opačnou stranou aplikačního kladiva zajistí destrukci a uvolnění účinné látky v kmeni. Ten si ji postupně rozvede do celého organismu. Byly založeny ověřovací pokusy a je nutné podotknout, že vzhledem k jednoduchosti a mobilnosti vyvolala u chilských lesníků značný zájem. Aplikační zařízení bylo v Chile ponecháno k dalšímu testování. Pokud budou výsledky odpovídat požadavkům, má CONAF zájem ji využít v ochraně původních lesních ekosystémů v národních parcích proti agresivním, introdukovaným dřevinám. Její ekologické přednosti podobně jako u EZ-JECTu jsou nesporné. Domnívám se, že ECOPLUG lze využít i v našich podmínkách, a proto se o něm podrobněji zmíním v některém z následujících čísel LP.

Jedním z velkých problémů pěstování eukalyptových porostů je jejich ochrana proti tesaříku Phoracantha semipunctata, který byl do Jižní Ameriky přivezen s eucalyptovým dřevem z Austrálie. V Evropě způsobuje velké škody ve Španělsku a Portugalsku. Napadá zejména stromy oslabené, ve kterých larvy vytvářejí široké, drtí vyplněné chodby pod kůrou a později pronikají hluboko do dřeva. Přítomnost škůdce je patrná nejen z prosychajících korun, ale také z velkých oválných výletových otvorů. Dřevo je tak poškozené, že ho lze použít pouze na palivo. V Chile již několik let panuje značné sucho i v období chilské zimy (červen - září). Odolnost eukalyptů je odvislá od půdní vláhy a vysoké hladiny spodní vody. Dlouhotrvající sucha tak vytvořily “ideální” podmínky pro celoroční vývoj tohoto škůdce, který v posledních letech způsobuje značné hospodářské škody. Současná ochranná opatření spočívají ve vyhledávání, včasném pokácení a odvozu napadeného dřeva. To se však většinou nedaří realizovat. Vyrábí se dvoumetrová lapací polena umístěná v hráních, která se po napadení škůdcem pálí. K asanaci se nepoužívají téměř žádné chemické přípravky, nebo jen všude přítomné organofosfáty. Již při návštěvě zástupce CONAF v ČR byla problematika ochrany podrobně diskutována s ředitelem VÚLHM ing. P. Zahradníkem, CSc. Je nabídnuta pomoc ve vývoji feromonových odparníků, která je však spojena s většími finančními náklady. Přímo v terénu jsem doporučil využití pyrethroidů zejména v preventivním ošetření ve formě otrávených lapáků atd. Právě dovezený a testovaný ECOPLUG může být jednou z možných variant v ochraně eucalyptových porostů proti tomuto škůdci. Se švédskou firmou se jedná o přípravě ampulí se systémovými insekticidy. Využila by se tak aplikace přímo do kmenů a postupné rozvedení účinné látky v kmeni by preventivně zajišťovalo jeho ochranu.

V návrhu na řešení obnovy původních ekosystémů na ostrově Robinsona Crusoe je uvažováno s použitím aplikátorů Microfit Herbi pro nízkoobjemovou aplikaci Roundupu. V Ekvádoru i Chile je o tuto technologii zájem. Předpokládá se, že budou v poloprovozu uvedeny společně s PATRIKem. Vše, co souvisí s použitím pesticidů, je nutné, stejně jako u nás, registrovat. Pro registrační řízení přípravků je požadován kompletní materiál od složení, toxikologie až po použití a aplikaci. Pro úspěšnou registraci není podmínkou přípravek předem odzkoušet! Vlastní řízení musí zajišťovat firma, která bude následně i provádět distribuci. Ta musí mít oficiální pověření od výrobce. Po schválení přípravku k použití v dané zemi je nutné u advokátní kanceláře sepsat právní smlouvu o registraci, kterou se současně vylučuje možnost zneužití přípravku jiným nepověřeným subjektem. Registrační poplatek se hradí jednorázově a pohybuje se okolo 800 USD. Právnický úkon se hradí zvlášť. Schválený přípravek je pak se všemi nutnými údaji podobně jako u nás uveden v seznamu povolených přípravků.

OSTATNÍ LESNICKÉ AKTIVITY

Jedním z cílů naší činnosti bylo předvést v navštívených zemích příklad zpracování lesního hospodářského plánu Geografickým informačním systémem (GIS) “Topol”, který na disketách připravili pracovníci ÚHÚL Brandýs n. L. V Ekvádoru byl soubor instalován na počítači ve Výzkumném ústavu v Conocotu s tím, že bude zařazen do jeho výukového programu. Ekvádorská strana dále přislíbila, že zašle nutné podklady pro zpracování GIS na jejich podmínky. V Chile byl soubor stejným způsobem prezentován jak na ústředí CONAF, tak v regionální oblasti Rancagua. Současně byly přivezeny mapové a číselné podklady pro zpracování LHP výzkumné stanice v Tanume. Ihned po příjezdu do ČR byly tyto materiály předány ÚHÚL ke zpracování. Předpokládá se, že při další pracovní návštěvě budou vypracované příklady LHP na jejich podmínky předány k posouzení.

V Chile jsou lesy mimo území NP v soukromém vlastnictví. Dřevní hmota se zpracovává v malých zpracovatelských střediscích, které jsou většinou vybaveny pásovou, kotoučovou pilou na podélný a příčný řez. Při jednáních byl vznesen požadavek přímo z ředitelství provinční oblasti o pomoc při řešení zpracování dřevní hmoty horší kvality přímo v těžených porostech. Nabídka ing. Stříteckého využít jejich malé přenosné pily byla ihned akceptována. Prezentace tohoto zařízení bude realizována souběžně s technologií PATRIK. Se zájmem se setkala i kompletní nabídka pomůcek, strojů a zařízení pro potřeby LH, kterou připravila ve španělštině akciová společnost SILVACO. Prezentované metody a možnosti spolupráce v oblasti LH mezi ČR a Chile se promítly i do nabídky lesnické univerzity a výzkumného ústavu ve Valdivii přednášet pro řádné a postgraduální posluchače problematiku ochrany lesa. Byly přislíbeny přednášky alespoň vždy v době pracovní návštěvy v Chile.

Každoročně se v listopadu v chilském městě Concepcion pořádá mezinárodní lesnický a dřevařský veletrh - EXPOCORMA. V roce 1998 na ploše 9 ha vystavovalo 323 vystavovatelů z 33 zemí. V průběhu 5 výstavních dnů probíhaly semináře, prezentační ukázky a komerční fóra pro soukromé vlastníky. Jedná se o největší lesnický veletrh pořádaný v Jižní Americe. Prezentace českých lesnických a dřevařských podniků na této výstavě je příležitostí výrazně prohloubit spolupráci nejen s Chile, ale i s ostatními zeměmi Jižní Ameriky, které zde vystavují. Česká ambasáda v Chile doporučila využít eventuální výhody, které jsou v ČR pro účastníky těchto akcí poskytovány. Jedná se zejména o částečnou úhradu pronájmu výstavní plochy. Zájemci o účast na tomto veletrhu v letošním roce a v příštích letech mohou kontaktovat paní ing. A. Pondělíčkovou na Mze ČR, tel.: 02/2181 2261. Chilské MZe - CONAF mimo jiné přislíbilo podílet se na prezentacích a seminářích s výsledky našich testovaných technologií v Chile.

SPOLUPRÁCE S FAO

V Santiagu de Chile bylo uskutečněno jednání na regionálním zastoupení FAO pro celou Jižní Ameriku a Karibskou oblast u poradce pro LH pana ing. Juana Oltrmariho Arregui. Jmenovaný projevil zájem o PATRIK a integrovanou ochranu lesa, speciálně využití repelentů Lentacol a Pellacol v ochraně kultur pěstovaných v regionech vesnických komunit And. V případě trvalé spolupráce přímo v centru ústředí, která se nabízí, je v budoucích letech možnost uplatnit naše úspěšně testované technologie do zahajovaných lesnických projektů celého jihoamerického kontinentu.

STUDIUM A POZNÁVÁNÍ PŮVODNÍCH EKOSYSTÉMŮ

V průběhu pobytu byly navštíveny některé oblasti významné nejen z lesnického, ale i přírodovědeckého hlediska. Mezi světové unikáty patří ekologická rezervace “El Angel”. Rozkládá se na ploše 15 tis. ha v 3500 m n. m. ve vysokohorském stepním ekosystému zvaném “paramo”, nedaleko stejnojmenného městečka v provincii Imbabura asi 50 km od kolumbijských hranic. Toto území představuje jednu z botanických kuriozit ekvádorských And. V tisících exemplářích zde roste vzácná složnokvětá rostlina Espeletia hartwegina známá pod názvem “frailejon”. Lesník zde má příležitost poznat zbytky zachovalých porostů původní andské dřeviny Polylepis hirsuta z čeledi růžovitých. 

V provincii Esmaraldas, kde jsou rozsáhlé tropické deštné pralesy, které se na ekvádorském pobřeží s Tichým oceánem zachovaly, jsme navštívili jednu ze čtyř výzkumných stanic INEFANU - La Chiquitu. Leží asi 10 km od přístavního města San Lorenzo, které je obklopeno světoznámým chráněným územím mangrovových ekosystémů. Areál stanice má plochu 1400 ha. Průměrné srážky jsou 3000 mm, teplota 25 0C. Lesník má tady jedinečnou možnost studovat původní lidskou činností neporušený prales. Výzkum je zaměřen na pěstování ekonomicky významných druhů tropických dřevin, z kterých mohu jmenovat laurel (Cordia alliodora), tangare (Carapa quianensis), teca (Tectona grandis), cedro (Cedrella odorata), kapok (Ceiba). Nás zvláště zaujaly pokusy spojené s pěstováním různých proveniencí borovice Pinus caribea pocházející většinou z Hondurasu a Nicaragui. Výsledky jsou překvapivé. Borový porost rostoucí v 6 m n. m. ve věku 17 let má průměr v prsní výšce až 29 cm, výšku 22 m. Probírky se neprováděly. Při sponu 4x4 m je již vylišená podúroveň. Borovice se dobře čistí a kmeny jsou poměrně rovné, zdravotní stav je dobrý. Plánované obmýtí je 25 let. Jediným doposud realizovaným opatřením byla mechanická ochrana proti buřeni, která byla provedena 3x.

Zkoušky s pěstováním tohoto druhu borovice sledují hlavně rychlý produkční efekt a náhradu za původní tropické listnaté dřeviny, které na velkých odlesněných, devastovaných plochách, ať již intenzivním zemědělským hospodařením nebo těžební činností, nejsou schopny autoregulace. Intenzivní výběrnou těžbou je poznamenána celá oblast lesů gravitujících k jediné přístupové cestě z andských výšin města Ibary do San Lorenza. Je to patrné i z početných odvozních souprav naložených cennými výřezy v délkách 2,5-4 m, které cestou potkáváme. Skládky těžené hmoty u silnice dokumentují tuto činnost nejen hmotnými kmeny, ale i obrovskými škodami, které člověk způsobuje především nešetrným přibližováním. Některé žádané druhy dřevin se vyskytují pouze v jednom exempláři na ploše 1 ha. Jejich přiblížením se však zničí značná část porostu, který by zde mohl zůstat a chránit velmi labilní tenkou vrstvu úrodné půdy. Naskýtá se tedy další možnost spolupráce spočívající ve využití jednoduchých pevně zabudovaných lanových systémů, které by těženou hmotu bezeškodně dopravily na odvozní místo.

V Chile jsme se seznámili s problematikou spojenou se záchranou endemitní chilské palmy Jubaea chilensis, která je spolu s jedním druhem novozélandské palmy nejjižněji rostoucím druhem palmy na světě. V minulosti byla téměř vytěžena pro účely získávání sladké šťávy nahrazující cukr a malých kokosových oříšků, které se prodávají pro získávání kokosu a na tržnicích jsou známy pod názvem “palma de coco”. V současné době roste ve větších skupinách pouze na několika místech. Jedním z nich je palmerie v Cocolánu nedaleko městečka Las Cabras vzdáleného asi 2 hod. jízdy od Rancagui. Tato palmerie se nachází na soukromém pozemku a přístup je pouze na povolení, a to jen pro účely studijní a vědecké. Shlédnutí majestátných exemplářů, kterých zde roste asi 3000 o ohromných rozměrech, je nezapomenutelný zážitek. Někteří jedinci dosahují průměru ve výčetní výšce až 1,0 m a výšky 30 m. Stáří je pouze odhadováno a to na více než 2000 let! Přirozené zmlazení je nutné důkladně chránit proti všude přítomnému dobytku. V malé školce jsou pěstovány sazenice této palmy v polyetylenových obalech do věku 6 let a pak jsou distribuovány k zalesnění a “oživení” chilského venkova kolem zemědělských usedlostí. Cíl je jasný - navrátit tento skvost přírody zpět do chilské krajiny. Loučíme se s tímto unikátem chilské přírody zápisem v evidenci návštěv přáním, aby se reintrodukce tohoto rostlinného druhu podařila chilským lesníkům pro její uchování budoucím pokolením. Zvláštní poděkování je nutné vyjádřit celé ambasádě ČR v Chile za aktivní pomoc při plnění všech vytyčených úkolů.

ZÁVĚR

Pomoc ČR při zalesňování And je navštívenými zeměmi jednoznačně přijímána jako základ širokého rozvoje spolupráce v celé oblasti LH. Do budoucna nabízené komerční využití technologie PATRIK v komplexním pojetí ochrany zalesňovaných kultur v Ekvádoru je neopakovatelné. Záleží na tom, jak zmobilizovat všechny možnosti spolu s kapitálovým zázemím a minimalizovat rizika podnikání, bez kterých se většinou velký uskutečněný obchod neobejde. Využití schopností a zkušeností českých lesníků v oblasti, použití moderní chemie v ochraně lesa, ekologických technologií, přibližování a zpracování dřeva, hospodářské úpravě lesa a dalších činností jsou nabídkou pro rozšíření aktivit v podnikatelské činnosti našich silných lesnických subjektů. Návrh chilské strany k prohloubení vzájemné spolupráce v LH na úrovni vlád úzce navazuje na přijaté memorandum české a chilské strany při příležitosti návštěvy chilského prezidenta v letošním roce v ČR. V neposlední řadě i příslib úzké spolupráce v budoucích letech na úrovni FAO pro celý jihoamerický kontinent je nabídkou neopakovatelnou a zavazující.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.