NÁRODNÍ CERTIFIKAČNÍ STŘEDISKO, NÁRODNÍ SYSTÉM CERTIFIKACE LESŮ

Ing. Jaroslav Tymrák - ÚHÚL Brandýs nad Labem

V září 1998 zahájilo svou činnost Národní certifikační středisko (dále jen NCS) jako samostatná a nezávislá jednotka Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů se sídlem v Brandýse nad Labem. Jejímu založení předcházelo asi dvouleté působení komise pro ekologickou certifikaci při Ministerstvu zemědělství ČR. Na základě činnosti této komise, která se zabývala analýzou systémů certifikace lesů uplatňovaných v Evropě a ve světě a možností zapojení ČR do tohoto procesu, vzešly základní principy pro založení Národního certifikačního systému. Principy navrženého systému certifikace získaly významnou podporu v závěrech mezinárodní konference o certifikaci konané v Praze v srpnu 1998 pod záštitou dřevařského výboru OSN/ECE a MZe ČR.

VÝZNAM CERTIFIKACE

Význam certifikace lze spatřovat ve třech základních oblastech:

1. Podpora trvale udržitelného hospodaření v lesích
2. Uplatnění výrobků ze dřeva na trhu
3. Komunikace v řetězci výrobce – spotřebitel

Certifikaci trvale udržitelného hospodaření v lesích můžeme zařadit mezi nástroje zajištění veřejného zájmu na lesích. Její význam tkví v samotné tržní podstatě tohoto nástroje, ve skutečnosti, že strana poptávky může významně formovat chování strany nabídky. Znamená to, že zvýšený zájem veřejnosti - spotřebitelů po výrobcích ekologicky vyrobených může prostřednictvím certifikace velmi výrazně působit na vlastníky lesů a způsob jejich hospodaření.

Tento model může zcela jistě přinést zmiňované výsledky v oblasti ochrany lesů v tropech nebo na Dálném východu. Jaká však může být role certifikace v podmínkách střední Evropy? V podmínkách, kde tradice trvale udržitelného hospodaření sahají více než 200 let do historie a vysoký standard hospodaření v lesích je neoddiskutovatelný. Nicméně jsme však v minulosti nedokázali tyto myšlenky trvale udržitelného hospodaření důrazně prezentovat veřejnosti. Jinými slovy jsme tyto myšlenky dostatečně nevyužili v marketingové strategii. Dnes, kdy se kritika hospodaření v lesích přesouvá i na evropský kontinent, může být certifikát podstatným nástrojem, který umožní každému vlastníku dokumentovat a prezentovat úroveň jeho hospodaření ve smyslu trvalé udržitelnosti.

Myšlenka certifikace může transparentním a důvěryhodným způsobem zaručovat partnerům v obchodním styku i široké veřejnosti, že lesy v ČR jsou obhospodařovány řádným způsobem bez negativních vlivů na životní prostředí. Zároveň bude výrazně přispívat ke zvýšení a podpoře pozitivního image lesnictví a dřeva jako suroviny vysoce ekologické a obnovitelné a tím podpoří jeho spotřebu. Předpokládá se, že velmi významnou roli bude hrát certifikace při uplatnění dřeva a výrobků na bázi dřeva na trhu. I když je současný trh s certifikovanými výrobky velmi nízký v porovnání s celkovým objemem, bylo by chybou nepovšimnout si jeho výrazného nárůstu v minulých letech.

Certifikace poskytuje spotřebiteli informace o výrobku a doplňuje tím jeho kvalitativní, estetické a především cenové parametry. Je možné se domnívat, že právě vztah výrobku k životnímu prostředí bude jedním z faktorů, jehož význam se při ovlivňování spotřeby bude zvyšovat. Certifikace pak může přinášet informace podporující konkurenceschopnost dřeva vůči jiným materiálům (železo, plasty, hliník, beton), které jsou po technické i cenové stránce schopny dřevo nahradit.

CÍLE NÁRODNÍHO CERTIFIKAČNÍHO STŘEDISKA

Z výše uvedených poznatků jsou základní cíle NCS definovány následovně:

  • přispět k podpoře trvale udržitelného hospodaření v lesích, ekonomicky přijatelného, environmentálně vhodného a sociálně prospěšného,
  • posílit a zlepšit pozitivní image lesnictví,
  • poskytnout spotřebiteli výrobků ze dřeva a široké veřejnosti záruku, že lesy certifikované tímto systémem jsou obhospodařovány trvale udržitelným způsobem,
  • vytvořit a rozvíjet systém certifikace respektující a odpovídající podmínkám ČR v návaznosti na mezinárodní certifikační aktivity.

PRINCIPY NCS

Systém certifikace navržený a uplatňovaný v ČR je přizpůsoben podmínkám střední Evropy, bere v úvahu strukturu vlastnictví i ekonomickou situaci vlastníka. Uvědomíme-li si, že je v ČR více než 150 000 soukromých vlastníků lesů o průměrné rozloze nepřesahující 5 ha, pak jeden ze zásadních cílů NCS a jeho systému certifikace je umožnit využití certifikátu jako tržního a marketingového nástroje i tomuto druhu vlastnictví. Znamená to udržet míru byrokracie a tím i nákladů na certifikaci na úrovni co možná nejnižší. Této podmínky je možné docílit jen v případě skutečného využití a vhodného propojení již stávajících a funkčních nástrojů lesnické politiky této republiky, tzn. legislativy, výkonu státní správy, lesnického plánování a informačního systému v lesním hospodářství. Cílem NCS je trvale udržitelné hospodaření. Základními principy NCS jsou dobrovolnost, důvěryhodnost, transparentnost, nákladová efektivnost, nezávislost, nediskriminační přístup, otevřenost všem zájmovým skupinám, využití již existujících zdrojů informací o hospodaření v lesích (výkon státní správy, dodržování právních předpisů, informační systém v LH, plánování apod.)

STANDARDY CERTIFIKACE NCS

V návaznosti na principy trvale udržitelného hospodaření v lesích deklarované v rezolucích Ministerské konference o ochraně lesů v Evropě (Helsinky 1993) a dále rozvedené ve Směrnicích pro trvale udržitelné hospodaření (Lisabon 1998) považuje NCS hospodaření vlastníka za trvale udržitelné, jestliže:

  1. hospodaří podle platného a schváleného lesního hospodářského plánu nebo jeho ekvivalentu;
  2. vede a státní správě předává lesní hospodářskou evidenci;
  3. hospodaří v součinnosti s odborným lesním hospodářem;
  4. úroveň hospodaření je v souladu nebo převyšuje ustanovení právních předpisů týkajících se hospodaření v lesích.

Tyto základní podmínky mohou být v rámci budoucího vývoje dále upravovány nebo rozšiřovány, přičemž o všech změnách rozhoduje Rada NCS.

PROCES UDĚLOVÁNÍ CERTIFIKÁTU

Certifikace probíhá na základě žádosti vlastníka lesa. NCS si při využití služeb Informačního a datového centra ÚHÚLu opatří informace nezbytné k ověření plnění standardů certifikace. Zdroji těchto informací se pro nás stává Informační a datové centrum a státní správa lesů, případně i další orgány státní správy v oblasti životního prostředí a ochrany přírody. O jejich začlenění do systému certifikace rozhoduje Rada NCS.

V případě, že stanoviska těchto institucí obsahují informace, které napovídají o nesouladu se standardy certifikace (např. rozhodnutí orgánu SSL o porušování lesního zákona), provede NCS venkovní šetření s cílem prověřit zjištěné nedostatky. Certifikát je vydáván na dobu jednoho roku, přičemž po jeho uplynutí musí vlastník opět podat žádost o certifikaci.

Získávání a bilancování údajů orgánů státní správy a dalších institucí umožňuje posouzení úrovně hospodaření bez provedení organizačně, časově a finančně náročné venkovní inspekce. Neposkytne nám sice absolutní jistotu řádného obhospodařování lesů, ale uvědomíme-li si, že hospodaření vlastníka lesa je významně regulováno legislativními předpisy a kontrolováno několikanásobnou a mnohdy i dublující se státní správou (SSL, ČIŽP) a v rámci obecného užívání lesa i veřejností, pak informace státní správy pro nás představují dostatečný podklad pro udělení certifikátu, okamžité zamítnutí žádosti nebo provedení venkovního šetření.

STRUKTURA NCS

NCS je nezávislou a samostatnou jednotkou ÚHÚL a ve své vnitřní organizační struktuře se člení na tři úrovně. Ve věci koncepce a metodiky certifikace je činnost NCS plně odpovědna rozhodnutím Rady. ÚHÚL v tomto systému poskytuje technické zajištění a financování procesu certifikace a navazujících aktivit NCS.

  1. Rada představuje nejvyšší orgán NCS a je tvořena zástupci vlastníků lesů, dřevozpracujícího průmyslu, státní správy, univerzit a nevládních organizací. Její základní funkcí je vytvářet koncepci certifikace, schvalovat standardy certifikace, způsoby jejich ověřování, rozsah venkovního šetření apod. Složení rady umožňuje vytvoření konsensu v oblasti obhospodařování lesů z pohledu jeho ekologických, ekonomických i sociálních funkcí. Úkolem jednotlivých členů rady je také práce na úseku prezentace NCS, spolupráce a komunikace s jinými orgány.
  2. Vedení představuje výkonnou složku organizační struktury NCS, která zajišťuje řízení a organizaci NCS, administrativu procesu certifikace, připravuje podklady pro rozhodování rady, zajišťuje spolupráci s externími subjekty, propaguje NCS v ČR i zahraničí. Vedoucí NCS i jeho spolupracovníci jsou zaměstnanci ÚHÚLu.
  3. Inspektoři jsou organizační částí NCS, která zajišťuje provádění venkovního šetření na základě pověření vedoucího nebo Rady NCS. Vnitřní předpis NCS stanovuje odbornou způsobilost inspektorů stanovenou úrovní dosaženého odborného vzdělání a délkou praxe.

ZAHRANIČNÍ AKTIVITY NÁRODNÍHO CERTIFIKAČNÍHO STŘEDISKA

Velmi vážně vnímáme nezbytnost začlenění našeho systému certifikace do mezinárodních, především pak evropských certifikačních struktur, protože pouze značka uznávaná v evropském nebo světovém měřítku může být přínosem pro vlastníky lesů i lesnicko-dřevařský komplex jako celek. Proto jsme v letošním roce přistoupili k vznikajícímu procesu Pan European Forest Certification (PEFC), jehož prvořadým úkolem je vytvoření celoevropského rámce pro porovnávání a vzájemné uznávání národních nebo regionálních certifikačních systémů. PEFC nezakládá vlastní systém certifikace, ale pouze stanovuje minimální požadavky pro národní certifikační systémy, provádí jejich uznávání a poskytuje používání jednotné obchodní značky pro certifikované výrobky. ČR je jednou z 15 evropských zemí, které se oficiálně přihlásily k dokončení příprav a zahájení činnosti této organizace. NCS přitom představuje oficiálního zástupce za ČR.

NCS připravuje některé změny v systému certifikace, které povedou k zajištění souladu se všemi požadavky PEFC. Velmi pozorně pak vnímáme možnost využití certifikace na regionální úrovni, která se jeví cestou nákladově efektivní i v podmínkách Evropy, jejímž fenoménem je velmi rozdrobená majetková držba lesa. V blízké budoucnosti bychom tedy rádi nabídli vlastníkům lesů v ČR možnost získání certifikátu uznávaného v celoevropském měřítku.

ZÁVĚR

Certifikace lesů byla založena jako nástroj, který by umožnil pozitivně ovlivňovat ničení a devastaci tropických pralesů. I když lze lesní hospodářství v převážné části Evropy považovat za trvale udržitelné, nevyhnula se otázka certifikace ani našemu kontinentu. V Evropě, nevyjímaje ČR, se začaly prosazovat první certifikační systémy postavené především na komerční bázi a začala se také rozvíjet široká diskuse na toto téma. Také ČR se účastnila mnoha jednání a na jejích základech přistoupila k řešení této problematiky založením vlastního certifikačního systému, který je postaven na evropských kritériích trvale udržitelného hospodaření a zároveň reflektuje národní lesohospodářské, ekonomické i sociální podmínky ČR. Jejími základními principy jsou dobrovolnost, nezávislost a finanční nenáročnost.

Společnost si v posledních letech daleko více všímá svého vlivu na životní prostředí. Tento zájem se projevuje v zavádění dobrovolných programů a legislativních opatření v různých oblastech lidské aktivity. Aspekt ochrany životního prostředí se stává marketingovým nástrojem při prodeji různých výrobků. Je možné předpokládat, že tento trend bude pokračovat nebo se bude stupňovat. Certifikace lesů pak napomůže v prezentaci principů trvale udržitelného obhospodařování lesů po desetiletí v naší lesnické praxi uplatňovaných.

Věříme, že certifikát Národního certifikačního střediska o trvale udržitelném hospodaření v lesích se stane prestižní vizitkou každého lesního majetku v ČR, podpoří významnost lesního hospodářství i ochrany přírody a zvýrazní důležitost a význam dřeva jako ekologické a trvale obnovitelné přírodní suroviny.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.