PUBLIKAČNÍ ČINNOST Výzkumného Ústavu Lesního Hospodářství a Myslivosti

Publikační činnost Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Jíloviště-Strnady, která je od samého vzniku lesnických ústavů důležitou součástí prezentace výzkumné práce na veřejnosti, byla a je zajišťována útvarem VTEI, oddělením redakce. Lesnická veřejnost má možnost získat informace o současném výzkumu ve VÚLHM v několika edičních řadách, do kterých přispívají především vědečtí a odborní pracovníci Výzkumného ústavu. Publikace však nejsou vyhrazeny pouze pro interní pracovníky, také ostatní zájemci o zveřejnění výsledků své práce mohou přispívat do publikací VÚLHM. Přehled odborné literatury na stránkách Lesnické práce by měl sloužit k lepší informovanosti o publikační činnosti v oblasti lesního hospodářství. Každý, kdo bude mít zájem o kopii jakéhokoliv článku, uvedeného v tomto přehledu, může ji získat za malý poplatek v knihovně VÚLHM.

Příspěvky do tisku jsou směrovány podle jejich typu a charakteru do příslušných edičních řad. Tyto ediční řady je možno rozdělit podle charakteru přístupu k problému do dvou typů - ediční řady, v kterých se představují výsledky vědecké práce, a ediční řady, které výsledky výzkumu zpřístupňují lesnickému provozu.

Výsledky vědecké práce VÚLHM jsou pu-blikovány ve sbornících Communicationes Instituti Forestalis Bohemicae a Práce VÚLHM. Lesnickému provozu je určen časopis Zprávy lesnického výzkumu a ediční řady, vycházející podle požadavků praxe, Lesnický průvodce a Bulletin TEI.

Jedenkrát za rok je ve Výroční zprávě VÚLHM komplexně shrnuta činnost všech útvarů jak na vědeckém a výzkumném poli, tak při výchově a vzdělávání budoucích lesnických generací a to v rámci České republiky i v rámci mezinárodní spolupráce.

COMMUNICATIONES INSTITUTI FORESTALIS BOHEMICAE/
PRÁCE VÚLHM

Redakce vedená snahou překlenout skluz zaviněný nedostatkem příspěvků připravuje vydání obou sborníků v jednom sešitě. Bohužel se vzhledem k personálním změnám (snížení celkového stavu pracovníků ve všech útvarech) nepodařilo udržet ediční řadu Práce VÚLHM; to ale neznamená, že bude česká lesnická veřejnost ochuzena. Příspěvky, které nebudou včleněny do anglického sborníku, budou zařazovány do Zpráv lesnického výzkumu, které se tak postupně mohou stát mostem mezi oběma typy edičních řad.

Odborná náplň: Prezentace výsledků výzkumu jak pracovníků z VÚLHM, tak i z jiných lesnických pracovišť. Publikace je rozdělena do dvou částí: na anglickou část, ve které jsou příspěvky doplněny českým souhrnem, a na českou část s anglickým souhrnem. Rozsah cca 80-100 stran.
Periodicita: Sborník bude vycházet od r. 2000 1x ročně pouze v anglické podobě. Publikace Práce VÚLHM zaniká, články vhodné do této publikace budou zařazovány do edice Zprávy lesnického výzkumu, která by se postupně měla rozšířit jak po stránce technické, tak po stránce tematické. Rozsah 80-100 stránek, formát B5.
Předplatné: 80 Kč/ks; sborník lze objednat u pí. D. Slancové, VTEI. ISSN:
0139-5907/0139-5807.

Obsah: Comm. Inst. For. (v tisku)
Malá, J.: The influence of PVP on rooting of oak microcuttings,
Šindelář, J.: Nové poznatky o proměnlivosti modřínu opadavého (Larix decidua Mill.) na území České republiky,
Beran, F. - Šindelář, J.: Vývoj růstu různých proveniencí borovice černé (Pinus nigra Arnold) na výzkumné ploše Roblin (PLO 8a - Český kras),
Hýsek, J.: The influence of soil microbes on elemental cycles in forest soils (Review),
Jura, S.: Vitality of trees and forest stand,
Ivanek, O.: Genetická studie smrku ztepilého ze severní části České republiky s využitím isoenzymových analýz.

Obsah: Práce VÚLHM (v tisku)
Novák, J. - Slodičák, M.: Opad ve smrkových porostech s různým režimem výchovy,
Kriegel, H.: Ovlivnění ekologických poměrů a růstu kultur (podsadeb) v horských oblastech odumírajícím smrkovým porostem,
Podrázský, V.: Vliv druhového složení porostů na stav lesních půd,
Lochman, V.: Vliv depozice látek v porostech dubu a smrku (plochy Sulice) na chemické složení vody odtékající do zdrojů a na vývoj chemismu jejich půd,
Benedíková, M.: První výsledky hodnocení ověřovacích ploch uznaných jednotek dubu.

ZPRÁVY LESNICKÉHO VÝZKUMU

Vycházejí po mnoho let a těší se velkému zájmu lesnické veřejnosti doma i v zahraničí. Jak již bylo zmíněno, do budoucna lze očekávat rozšíření tohoto periodika jak po stránce technické, tak po stránce obsahové.

Odborná náplň: Prezentace výsledků výzkumu pro aplikaci v praxi, články obsahují anglický abstrakt, každé číslo uzavírá rubrika Lesnické aktuality - stručný výtah ze zajímavých prací v zahraničních publikacích.
Periodicita: Časopis vychází 4x ročně, v roce 1999 vychází ročník 44.
Rozsah 1 čísla cca 40-50 stran, formát A4.
Předplatné: 100 Kč/rok. ISSN: 0322-9688.

Obsah 3-4/1999:
Kriegel, H.: Růst a zdravotní stav borových kultur založených rozdílnými technologiemi a sadebním materiálem,
Šindelář, J.: Základní principy pěstební racionalizace v lesním hospodářství,
Nehyba, J. - Vaněk, J.: Vývoj lesních porostů a přírůstková dynamika dřevin v přírodní rezervaci Babiččino údolí,
Šindelář, J.: Přehled publikovaných prací Ing. J. Šindeláře, CSc., za období 1989-1998,
Klč, P.: Proces ekologizácie v investičnej výstavbe a vo vybraných oblastiach lesníckej činnosti,
Kohán, Š.: Celospoločenský význam a funkcia agáta bieleho (Robinia pseudoacacia L.) v ekologických podmienkach nížinných oblastí Slovenska,

Konference LF ČZU v Praze, konaná dne 17. 9. 1998:
Hrádek, F.: Povodně a možnosti ovlivnění jejich následků,
Beran, J.:
Příspěvek k hodnocení povodní v roce 1997 z vodohospodářského hlediska,
Kuna, P. - Kuřík, P.: Hydrometeorologická měření na Šumavě,
Fidler, J. - Fér, F. - Kuna, P.: Regionální zastoupení hlavních stromových druhů v břehových porostech,
Křovák, F.: Rekonstrukce Schwarzenberského plavebního kanálu,
Mišák, Z.: Standardy ISO řady 14000 a certifikace v lesním hospodářství,
Klán, R.: Závěrečné zprávy v knihovně a archivu VÚLHM,

Lesnické aktuality
Pokusy a zkušenosti se zakládáním lesních porostů síjí v SRN; Vliv podřezávání kořenů na kořenový systém sazenic po výsadbě; Skupinová probírka v mladých borových porostech; Zmlazování smrku ztepilého na padlých stromech.

LESNICKÝ PRŮVODCE

Také tato ediční řada má dlouholetou tradici. V současné době, kdy reprodukční technika umožňuje poměrně levně zajistit i menší tiskový náklad, budou vycházet všechny navrhované tituly v počtu, který bude odpovídat počtu zájemců.

Odborná náplň: Monotematické rozpracování problémů, o které je v lesnické veřejnosti zájem.
Periodicita: Vychází nepravidelně na základě průzkumu zájmu o problémy řešené ve VÚLHM. Rozsah 30-50 stran, formát A5.
Předplatné: 25 Kč/ks. ISSN: 0862-7657.

Připravované tituly
Šindelář, J.: Pěstební péče o lesy, možné systémy rajonizace.

Plánované tituly
Bluďovský, Z.: Ceny surového dříví v České republice,
Jurásek, A.: Pěstování sadebního materiálu dubu a buku z řízků v lesních školkách,
Šindelář, J.: Význam javorů (Acer spec.) v pěstební praxi lesního hospodářství.

BULLETIN TEI

Tato ediční řada je určena výhradně pro publikování stručných návodů pracovních postupů v oblasti pěstování, ochrany, mechanizace a myslivosti.

Odborná náplň: Obsahuje metodické pokyny pro zavádění výsledků výzkumu do praxe.
Periodicita: Vychází na základě požadavků lesnické praxe. Rozsah max. 11 stran, formát A4.
Předplatné: 15 Kč. ISSN: 0862-7665.

Připravované tituly:
Šindelář, J.: Význam a využití lípy v lesním hospodářství ČR,
Šindelář, J. - Hynek, V.: Dub letní a zimní, diferenciace při obnově lesních porostů a zalesňování.

Plánované tituly: Jančařík, V.: Tracheomykózy v lesních školkách,
Jančařík, V.: Tracheomykózní onemocnění lesních dřevin,
Jančařík, V.: Ochrana před tracheomykózním onemocněním lesních dřevin.

VÝROČNÍ ZPRÁVA VÚLHM

Tato publikace byla poprvé vydána za rok 1996 a od té doby pravidelně vychází počátkem každého kalendářního roku jako komplexní přehled činnosti VÚLHM.

Odborná náplň: Obsahuje výsledky ukončených projektů, přehled řešených výzkumných úkolů a trvalých činností na základě pověření MZe, MŽP i zahraničních organizací, představuje poradní a pedagogickou činnost a další aktivity VÚLHM. Publikace je doplněna bibliografií a seznamem závěrečných zpráv, je vybavena autorským rejstříkem a anglickými překlady.
Periodicita: Vychází 1x ročně, rozsah cca 100 stran, formát A4.
Předplatné: 45 Kč/ks.

SBORNÍKY

Kromě periodik vydává VÚLHM také příležitostně sborníky, v kterých jsou prezentovány problémy vyžadující obsáhlejší zpracování. Budou pokračovat práce na následujících publikacích:

  • Fabiánek, P. a kol: 15 let ICP Forest v České republice; sborník bude vydán v roce 2001 v rámci ročenky programu ICP Forests (Uhlířová, H.: Monitoring zdravotního stavu lesa v České republice),
  • 80 let lesnického výzkumu v České republice: vzhledem k rozsahu a významu se publikace již začala připravovat a vyjde v roce výročí, tj. v roce 2001,
  • Poleno, Z.: Pěstování lesů při trvale udržitelném hospodaření; práce na úpravě publikace je předběžně plánována do konce r. 2000.

PŘIJÍMÁNÍ RUKOPISŮ

Pravidla pro přijímání rukopisů jsou do všech periodik stejná - rukopis se odevzdává v tištěné podobě Mgr. E. Krupičkové, útvar VTEI, případně i na disketě nebo elektronickou poštou (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ). Autorské honoráře se proplácejí na základě podepsané smlouvy.

POHLED DO REGÁLŮ KNIHOVNY VÚLHM

Připravili jsme pro vás přehled několika novinek, které do knihovny přibyly během uplynulého roku. Protože zajímavých knih je mnoho, dovolili jsme si je rozčlenit do několika kategorií:

1. Sborníky ze zajímavých lesnických akcí

  • Ve dnech 18.-19. 5. 1999 se v Mostě konala celostátní konference pod názvem: Problematika zachování porostů náhradních dřevin v imisní oblasti Krušných hor. Sborník referátů z této konference vydal INPROF v roce 1999.
  • 17. 6. 1999 se uskutečnil v Hradci Králové seminář: Pěstování sadebního materiálu z dlouhodobě skladovaného osiva buku a jedle. Sborník referátů vyšel v Opavě ve vydavatelství AVE CENTRUM 1999.
  • 28.-30. 6. 1999 se v Svobodě n. Úpou konalo Společné mistrovství ČR a SR v práci s motorovou pilou - “Dřevorubec 99”. Účelovou publikaci k této akci vydaly Lesy ČR v Hradci Králové.
  • Jako doprovodná akce mistrovství “Dřevorubec 99” byl 29. 6. 1999 zorganizován odborný seminář na téma: Perspektivy povolání dřevorubec na prahu třetího tisíciletí. Sborník ze semináře vydaly rovněž Lesy ČR v Hradci Králové 1999.

2. Slovníky

V uplynulém roce se v nabídce jazykových slovníků objevilo několik titulů s lesnickou či mysliveckou terminologií.

  • Nejvýznamnějším počinem v tomto směru je nepochybně Lesnický a dřevařský slovník anglicko-český a česko-anglický, který sestavil Bohuslav Horák a vydala Lesnická práce, s. r. o., v Kostelci n. Č. l. 1999. Je navíc doplněn o CD-ROM s elektronickou verzí slovníků.
  • Vydavatelství LOXIA v Praze uvedlo v roce 1999 na trh Odborný slovník anglicko-český a česko-anglický, ekologie a ochrana životního prostředí.
  • Německo-český a česko-německý slovník dřevozpracujícího průmyslu a lesního hospodářství sestavil Ivo Vicena a kol. a vyšel v Plzni v nakladatelství Fraus 1999.
  • V neposlední řadě vyšel v minulém roce také 4. díl Zahradnického slovníku naučného, který sestavuje a vydává ÚZPI v Praze.

3. Myslivost

  • 22.-23. 4. 1999 se ve Žďáru n. S. konala celostátní konference s mezinárodní účastí: Ochrana litorálních ekosystémů na lokalitách s intenzivním regulačním odlovem vodní pernaté zvěře. Sborník referátů vydala ve Velkém Meziříčí Asociace profesionálních myslivců České republiky v roce 1999.
  • V roce 1998 vydali František Bezděk a Jaromír Kovařík knihu František Antonín hrabě Sporck a jeho Řád svatého Huberta, která je příspěvkem k mapování historie myslivosti v českých zemích. Publikaci vydal Řád svatého Huberta v Kuksu.
  • Krásy lesa. Obrazová publikace Ericha Marka a Wernera Stolla vyšla letos v Ostravě ve vydavatelství Anagram.

4. Zajímá vás, co se děje u sousedů?

Nabízíme několik publikací zabývajících se problémy v zemích s transformující se ekonomikou.

  • Polsko: Andrzej Gorzelak a kol.: Stan srodowiska lesnego w doline srodkowej Odry po powodzi w 1997 r. - Warszawa: Instytut Badawczy Lesnictwa, 1999. - 74 s. Práce popisuje vliv povodní v roce 1997 na stav lesů a lesního prostředí v povodí řeky Odry.
  • Slovensko: Ve dnech 8.-9. 4. 1999 proběhl v Banské Štiavnici celoslovenský seminář Aktuálne problémy v ochrane lesa 99. Sborník referátů sestavil Juraj Varínsky a vydal ve Zvolenu Lesnícky výskumný ústav 1999.
  • Rumunsko: O. Badea a kolektiv: Forest Condition Monitoring in Roumania 1990-1996 - Fontainebleau Office National des Forets, 1998. - 62 s. Jedná se o přehled výsledků sledování zdravotního stavu rumunských lesů v letech 1990-1996.
  • Makedonie: Strategy on Development of Agriculture, Forestry and Water Utilisation in Macedonia. - Skopje Ministry of Agriculture, Forestry and Water Utilisation, 1996. - 247 s. Publikace se zabývá strategií rozvoje zemědělství, lesnictví a vodního hospodářství Makedonie.
  • Rusko: The State, Utilisation and Possible Future Developments of Leningrad Region Forests, Risto Päivinen a kol. - Joensuu: European Forest Institute, 1999. - 59 s. EFI vydal publikaci zabývající se stavem, využíváním a možnostmi dalšího rozvoje lesů v leningradské oblasti.
  • Litva: Monitoring of Forest Ecosystems in Lithuania. - Kaunas: Lututé, 1999. - 308 s. Jde o prezentaci výsledků monitoringu zdravotního stavu lesů Litvy.
  • Chorvatsko: Hrvatske šume. Poslovno izvješce 1996. - Zagreb: Hrvatske šume, 1998. - 64 s. Zpráva o lesním hospodářství a obchodě se dřevem v roce 1996 v Chorvatsku.
  • Slovinsko: Gozd in gozdarstvo Slovenije.
    - Ljubljana: Ministerstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Republike Slovenije, 1998.
    - 23 s. Jedná se o statistické přehledy týkající se lesnictví a lesů ve Slovinsku.

JOURNAL OF FOREST SCIENCE

Adresa redakce: Slezská 7, 120 56 Praha 2,
tel.: 02/2425 5106, fax: 02/2425 3938

Jakuš R., Dudová A.: Pokusné použitie agregačných a antiagregačných feromónov proti lýkožrútovi smrekovému (Ips typographus) v rozpadávajúcich sa smrekových porastoch so zníženým zakmenením
Tokár F.: Produkcia nadzemnej dendromasy a fytotechnika rovnorodých porastov gaštana jedlého (Castanea sativa Mill.) na Slovensku
Jakubis M.: Vplyv podľžneho sklonu bystriny na stupeň ustálenosti koryta
Novák F., Kalousková N., Machovič V., Brus J.: Složení a struktura fulvokyselin horizontu B podzolové půdy v Trojmezí (Šumava)
Poleno Z.: Převod hospodářského tvaru sdruženého lesa na les vysokokmenný (na příkladu lesů v CHKO Český kras)

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.