MIMOPRODUKČNÍ FUNKCE LESA VE VZTAHU K PROGRAMU 2000 s.p. LESY ČR
RNDr. Jiří Stonawski - Lesy ČR, s. p., Hradec Králové
O tom, že les je jednou z nejdůležitějších složek naší krajiny a životního prostředí vůbec, snad žádný rozumně smýšlející člověk nepochybuje. Diskuse však může nastat v případě, když se budou jednotlivci či skupiny snažit definovat jeho jednotlivé funkce. Odborníci různých směrů budou mít mnoho úhlů pohledu, z nich vyplývajících definic. Vůči jakémukoliv členění funkcí lesa pak lze samozřejmě vznést řadu připomínek. Všechna členění funkcí lesa jsou také pouze členění relativní, neboť jednotlivé funkce se navzájem prolínají, podmiňují a doplňují.
ZAJIŠŤOVÁNÍ VEŘEJNÝCH ZÁJMŮ VE STÁTNÍCH LESÍCH
Státní podnik Lesy ČR si již od svého vzniku v roce 1992 byl vědom nutnosti rovnováhy v důrazech na plnění produkčních a mimoprodukčních funkcí lesa. Podnik v podstatě okamžitě nastoupil cestu přechodu na přírodě blízké způsoby hospodaření v lesích. V roce 1997 pak byl vydán dokument “Program trvale udržitelného hospodaření v lesích - výchova a obnova lesa”, v němž byly formulovány vedle zásad trvalé udržitelnosti produkce dřevní hmoty také základní kroky k zachování dalších funkcí lesa. Tento program byl znovu vydán v roce 2000.
Dalším dokumentem, který navazuje na předchozí a rozpracovává zejména složku mimoprodukčních funkcí lesa v širokém slova smyslu, je “Program 2000 - zajištění cílů veřejného zájmu u LČR”. Program je plánován jako dlouhodobý a otevřený. To znamená, že jednotlivá opatření lze upravovat či doplňovat podle aktuálních poznatků a potřeb. Jeho záměrem je formulovat veřejný zájem na lesích a postupné kroky k jeho zajištění v lesích ve správě LČR v souladu s moderními evropskými trendy, zdůrazňujícími multifunkční význam lesů. V Programu 2000 jsou zapracovány, jak závěry mezinárodních konferencí týkajících se problematiky lesa (Štrasburk 1990, Rio de Janeiro 1992, Helsinky 1993, Montreal 1994, Antalya 1997 a Lisabon 1998), tak i opatření vyplývající z mezinárodních konvencí v oblasti ochrany životního prostředí.
Podle § 3 odst. 2 zákona o státním podniku je smyslem státního podniku zajišťovat přednostně veřejné zájmy ve svém oboru činnosti. U lesů ve státním vlastnictví se tedy očekává aktivní přístup i v plnění mimoprodukčních funkcí. LČR svými programovými dokumenty a jejich realizací jednoznačně deklarují, že chtějí být a jsou dobrým lesním hospodářem, který dokáže vidět les nejenom jako zdroj dřevní hmoty. Ani aspekt produkce dříví nelze podceňovat. Vždyť dřevo je jedním z mála domácích obnovitelných přírodních zdrojů. Alternativou k rozumnému využívání obnovitelných zdrojů je nevyužívání žádných zdrojů (což je nereálné), nebo čerpání zdrojů neobnovitelných. Přesto se ze strany některých zájmových skupin lesníkům dostává titulů “dřevožroutů” a lesnictví je označováno bezmála za plenivou činnost.
Přestože je příjmová složka rozpočtu LČR naplňována převážně prodejem dřevní hmoty, je nutné zdůraznit, že posláním podniku není maximální zisk, ale trvalé zachování a obnova všech funkcí lesa, včetně produkce dříví jako obnovitelného přírodního zdroje. A jsou to právě výnosy z lesa (převážně z prodeje dříví), které umožňují podniku být nezávislý na státním rozpočtu, ale také rozvíjet vybrané mimoprodukční funkce lesa. Dále mu také umožňují pečovat o téměř čtvrtinu všech vodních toků na území ČR. Přitom jde převážně o toky bystřinného charakteru, z nichž (na rozdíl od toků vodohospodářsky významných) neplynou téměř žádné příjmy, ale které naopak vyžadují nemalé výdaje. V současné době je péče o tyto toky hrazena hlavně z vlastních prostředků podniku.
PROGRAM 2000
Program 2000 v žádném případě neslouží jako direktivní příkaz pro personál, nýbrž jako strategický dokument formulující záměry podniku v a jednotlivé kroky k jejich naplňování. Při praktické realizaci je záměrně ponecháván značný prostor tvůrčímu přístupu výkonného lesnického personálu. LČR tímto Programem volně navázaly na někdejší “Práce celospolečenského významu” (PCV), které však byly, na rozdíl od současnosti, hrazeny z prostředků státního rozpočtu. Dále navázaly i na opatření dosud realizovaná na jednotlivých organizačních jednotkách, avšak nikoliv programově a celorepublikově.
Zpracovaný Program v celkem 12 kapitolách pojednává o způsobech zajišťování jednotlivých funkcí, podporovaných cíleně činností člověka v lesích spravovaných s. p. LČR. Ne všechna opatření přitom vyžadují vícenáklady. Mnohé cíle byly a nadále jsou dosahovány pouhým respektováním principů uvedených v Programu 2000, jiné jsou realizovány v rámci běžného hospodaření. Již v úvodní kapitole Funkce lesů je zvýrazněno, že při každém zásahu do lesních porostů by se měl předem zvažovat jeho možný dopad na jednotlivé funkce lesního ekosystému. Významnou roli při zajišťování jednotlivých funkcí lesů dnes hraje systém HÚL, zejména specifikací ploch určených k plnění mimoprodukčních funkcí lesa již při tvorbě LHP.
Obsah jednotlivých kapitol není předmětem tohoto příspěvku. Čtenáři Lesnické práce měli možnost se s ním seznámit např. v LP č.7/99. Vlastní text Programu 2000 je vedle tištěné formy k dispozici také na internetových stránkách LČR na adrese http://www.lesycr.cz.
FINANČNÍ PROSTŘEDKY
V prvním roce (respektive v posledním čtvrtletí roku 1999) realizace Programu byly prioritně zabezpečovány koncepční a přípravné práce. Dále byla na základě možností LČR vedením podniku stanovena částka vlastních finančních prostředků podniku určených k realizaci Programu pro rok 1999 v celkové výši 10 mil. Kč. Převážná část prostředků v roce 1999 byla organizačními jednotkami věnována do rozvoje rekreačních funkcí lesů. Byla vybudována nová odpočinková místa (altány, přístřešky, posezení) v celkové hodnotě 4 mil. Kč, bylo obnoveno 127 studánek a pramenů různého typu (zděných, kamenných, přírodních), včetně úprav jejich okolí v hodnotě 1,6 mil. Kč atd. Zhruba 1 mil. Kč byl věnován na opatření k potlačování invazních druhů bylin (bolševníku a křídlatek). Řada dalších opatření, jako např. obnova historických výhledů a průhledů, nevyžadovala velké finanční náklady.
Výše vlastních finančních prostředků podniku určených k realizaci Programu v roce 2000 prostřednictvím organizačních jednotek byla stanovena na 30 mil. Kč. Pro rok 2001 byla určena k čerpání stejná částka jako v roce 2000. Konkrétní výše prostředků pro každou organizační jednotku je odvozována z výměry obhospodařované plochy lesa a důležitosti mimoprodukčních funkcí spravovaného území. Další finanční prostředky jsou čerpány prostřednictvím ředitelství podniku, např. na výrobu jednotných informačních tabulí LČR, mezníků, pamětních desek význačným lesníkům, finanční podporu spolupráce s nevládními organizacemi apod.
REALIZACE PROGRAMU 2000
Prioritami praktických opatření v letech 2000-2004 jsou: opravy a údržba studánek a pramenů, údržba vybraných turisticky exponovaných chodníků, vybavení vybraných území drobnými odpočinkovými stavbami a zařízeními, budování malých odstavných parkovišť u vjezdů do lesa, vybavení informačními tabulemi, opravy a údržba regionálně významných drobných staveb, pomníčků, pamětních desek v lesích, obnova a budování nových retenčních vodních nádrží, péče o památné stromy, historické aleje, péče o vybrané historické parky a zahrady. Z oblasti ochrany biodiverzity lze za tradiční označit péči o zpěvné ptactvo. Vedle ponechávání dostatečného množství doupných stromů v porostech je to zejména výroba a vyvěšování ptačích budek.
Realizace Programu napomáhá vytváření pozitivních vztahů s dalšími subjekty, které mají zájem na rozvíjení či propagaci lesa a jeho funkcí. Mezi opatření k realizaci Programu patří také smluvní spolupráce LČR s nevládními organizacemi (Českým svazem ochránců přírody, Klubem českých turistů, sítí středisek ekologické výchovy Pavučina), která přináší velmi dobré výsledky jak ve formě praktických výstupů, tak i ve formě výchovné, zejména ve vztahu k mladé generaci. V současné době se LČR spolupodílejí na budování více než desítky naučných stezek. Mezi již otevřené patří společná stezka se Střediskem ekologické výchovy (SEV) Chaloupky v obvodu LS Jihlava (1999) či nově otevřená stezka v okolí Konstantinových lázní v působnosti LS Stříbro, vybudovaná ve spolupráci s tamějšími obcemi a spolky, nebo Ekostezka Švagrov se SEV Vila Doris, u obce Vernířovice v obvodu LS Loučná na Šumpersku.
ZÁVĚR
Realizace Programu 2000 však s sebou nese i skutečnosti, které nás mrzí. Je to především poškozování či ničení vybudovaných zařízení. Například při příležitosti konference Přírodě blízké hospodaření v lesích CHKO Křivoklátsko dne 7. 6. 2000 mohli účastníci exkurze spatřit výsledky “práce” “sprejerů” na obnoveném fürstenberském altánu na trase naučné stezky v PR Brdatka. V trase nedávno otevřené naučné stezky v revíru Koliba LS Choceň došlo k úmyslnému vandalskému poškození stojanu se směrovkou již 2 týdny po jejím slavnostním otevření. Naprosto běžně se ztrácejí nově vybudovaná odpočívadla.
O realizaci jednotlivých akcí Programu 2000 i o dalších aktivitách LČR je veřejnost pravidelně informována v našem podnikovém časopise Lesu zdar. Dále předpokládáme daleko širší využívání internetu. Na již zmíněných internetových stránkách LČR je vedle aktuálních informací k dispozici také prostor pro vaše zkušenosti, názory a podněty související s Programem 2000 či s mimoprodukčními funkcemi lesů obecně.