DŘEVORUBEC 2001

Oto Lasák

Ve dnech 23. - 25. srpna 2001 proběhlo v okolí Oravské přehrady 5. společné mistrovství českých a slovenských dřevorubců. Od roku 1993 jsou pořadateli český a slovenský stálý organizační výbor. Po dvou letech - naposled v krkonošské Svobodě nad Úpou - se postupující z jednotlivých kvalifikací sešli v okresním městě Námestovo, které patří k významným slovenským letoviskům. Do bojů o titul se kvalifikovalo vždy 12 dospělých a 4 učni z každé země.

 

Stálé organizační výbory při MZe pověřily organizací státní podnik Lesy Slovenské republiky Bánská Bystrica (LSR). Musím konstatovat, že výběr a příprava porostů pro kácení i vlastního dějiště mistrovství byla zvolena velmi dobře, což přineslo ovoce ve velmi bohaté divácké účasti, kterou si u nás můžeme jen přát. Celý realizační tým zaměstnanců LSR a Středního odborného učiliště lesnického v Námestovu připravil pro závodníky, rozhodčí a návštěvníky podmínky hodné republikového mistrovství. Hlavním sponzorem společného mistrovství byla firma Husqvarna, která věnovala i hlavní ceny pro vítěze.

Než vás seznámím s výsledky, upřesním informaci o konání příštích mistrovství světa, kam se vítězové z Námestova kvalifikují. Příští rok, tedy v roce 2002, se bude konat mistrovství světa ve Skotsku. Navzdory žádosti české strany pořádat MS v roce 2004 v ČR, se pořadatelskou zemí stala Itálie. Naše naděje se posouvají na rok 2006. A teď již v tradičním pořadí k letošním výsledkům.

SOUTĚŽ VÝROBCŮ PIL

Z 32 dřevorubců používalo 16 značku Husqvarna, 8 Stihl, 4 Jonsered, 2 Solo a 2 Dolmar. Nejvíce zastoupenou pilou byla Husqvarna 371/372 XP, s níž závodilo 10 závodníků, následovala Husqvarna 365 a Stihl 046. V celkovém umístění do 10. místa získali dřevorubci s pilami Husqvarna 4 umístění, s pilami Stihl 3 a po jednom Jonsered, Dolmar a Solo.

VÝSLEDKY

Kácení

Na výborně připraveném pracovišti proběhla důležitá úvodní disciplína. Několik protestů netradičně ne kvůli větru, ale hnilobě protáhlo disciplínu do odpoledních hodin prvního dne. Rozhodčí se letos více zaměřili na porušený nedořez vzniklý již při odřezávání náběhů. Drobná nepozornost při horizontálním řezu způsobila, že předepsaný nedořez nebyl po celé délce pařezu. I když šlo o 1-2 mm, doplatila na to řada borců, dokonce i úřadující mistr ČR Miroslav Gerža. I přes podaný, ale neuznaný protest jej trestné body zařadily až na 11. místo. Nejlépe se dařilo domácímu Štefanu Hrubjakovi, až na “třetím stromě” Karlu Křížovi a Tomáši Kvasničákovi. Celkem 9 borců překročilo hranici 600 bodů.

TECHNICKÉ DISCIPLÍNY

Výměna řetězu

Sejmout řetěz, otočit lištu, nandat nový řetěz a pilu připravit tak, aby zvládla ostatní technické disciplíny. Tři borci pokořili hranici skvělých 20 sekund. Musím říci, že již tradičně silnou disciplínou je výměna řetězu pro Jana Průšu, který se po roce opět zlepšil o 1 sekundu na neskutečných 14,6 sec! Naopak se vůbec nevedlo Karlu Křížovi, který si hned v úvodu technických disciplín pokazil velmi dobré umístění po kácení 47,5 sec! Současně lze konstatovat, že tuto disciplínu lépe nacvičili čeští závodníci.

Kombinovaný řez

Odříznout dva kotouče vždy dvěma řezy proti sobě tak, aby oba kotouče samovolně spadly na zem. Hodnotí se kolmost řezu a vzdálenost mezi rovinami dvou řezů. Velmi dobrý výkon se pohybuje od 165 bodů. Zde se dařilo Ľubomíru Ďubašákovi, který v této disciplíně opustil umístění ve středu tabulky a v této disciplíně zvítězil. Nedařilo se Jaroslavu Čechovi. Karel Kříž si polepšil dobrým výkonem, ale ztráta z výměny řetězu ho hnala k risku v další disciplíně. Kombinovaný řez byl opět doménou českých borců.

Přesný řez (řez na podložce)

Odříznout dvakrát kotouč z každého kmene tak, aby se řetěz nedotkl podložky. Měří se čas, šikmost řezu a tloušťka nedořezu v 0,1 mm. Jde o poslední disciplínu před odvětvováním, kdy lze získat i nad 200 bodů při nedořezu 0,1 mm). Proto se zde dost riskuje. Více než 200 bodů získali 2 závodníci. Dlouholetý zkušený reprezentant Karel Kříž ve snaze zachraňovat propad z výměny řetězu si do jedné podložky říznul. Nejlépe si počínal Jiří Kostrůnek, dařilo se i ostatním favoritům. Škoda, že podložka nevyšla lépe Hubertu Bartákovi, který vyrovnaným výkonem mohl bojovat o zlato. Kostrůnek a Čech předvedli rychlý a opravdu přesný řez.

Průběžné pořadí před odvětvováním

Technické disciplíny řádně zamíchaly pořadím a zbývá poslední disciplína - velmi atraktivní pro diváky - odvětvování. Finále bylo česko-slovenské - o 3. místo Barták a Kvasničák - o 1. místo Hrubjak a Kostrůnek.

Odvětvování

Bodové rozdíly z minulých disciplín byly tak značné, že by vedoucí čtveřice musela udělat opravdu velikou chybu - několik suků či zářezů do kmene nebo jak jsme byli svědky na minulých mistrovstvích spadlé řetězy. Finále ale proběhlo hladce. Trochu mi vadila nejednotnost připravených kmenů. Atraktivně využili pořadatelé možností amfiteátru, takže diváci viděli jednotlivé dvojice přehledně na pódiu. Výborný výkon přesahuje 400 bodů a toho dosáhlo 15 borců. Štefan Hrubjak dokázal využít přednosti domácího prostředí, a aniž by měl ruce svázané trémou, s přehledem zvítězil. Kostrůnek měl sice stejně dobrý čas, ale zůstal mu na kmeni jeden suk, který by i při jeho absenci ke zlaté medaili nestačil. Výborně si vybral kmen, ale i vynikající výkon podal Jan Průša. Nervy odhodili i Anděl a Kříž.

CELKOVÉ VÝSLEDKY

Mistrem Slovenské republiky a absolutním vítězem se stal Štefan Hrubjak s pilou Husqvarna 371 XP (1521 b.). Mistrem České republiky se stal zaslouženě Jiří Kostrůnek s pilou Jonsered 2071 Turbo (1495 b.). Cenu Fair Play Karla Kopečného obdrželi Karel Kříž a Štefan Juritka, který již s ohledem na zdravotní problémy přestal aktivně závodit.

ZÁVĚR

Blahopřejeme vítězům a přejeme našim reprezentantům mnoho úspěchů na mistrovství světa ve Skotsku. Pochvalu si zaslouží i doprovodný program v hodu sekerou a přeřezávání polen pilou pro družstva z LSR, s. p. i pro laickou veřejnost. Za dva roky nashledanou na společném mistrovství v České republice. Kde a kdy, to se dozvíte na našich stránkách.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.