KNIŽNÍ NOVINKY V KNIHOVNĚ VÚLHM
Ing. Robert Klán, Mgr. Eva Krupičková
Jedním z nejaktuálnějších přírůstků knihovny VÚLHM jsou sborníky z lesnických akcí, konaných v průběhu června a července.
Examples of ecologically justified forest management in Czechia. Basic information for the Pro Silva Europa Committee Workshop 2001. (Příklady ekologického lesního hospodářství v České republice. Základní informace pro setkání výboru Pro Silva Europa.) Brno, 11 - 15 June 2001. 60 s. ISBN 80-86461-10-6.
Sborník je průvodcem po vzorových oblastech ekologického lesního hospodářství (Šumava, Třeboňsko, Žďárské vrchy) a podkladem pro pracovní setkání výboru Pro Silva Europa. Kromě popisu jednotlivých oblastí jsou připojeny mapy zainteresovaných území, tabulky a grafy.
International cross-calibration courses. Proceedings from the workshop. (Mezinárodní kalibrační kurzy, Sborník z workshopu.) Luhačovice, Czech Republic, June 18 - 22, 2001. 37 s.
Sborník obsahuje 5 příspěvků, které se zabývají monitoringem lesních dřevin na našem území. Úvodní příspěvek se zabývá dálkovým monitoringem ekosystémů smrku ztepilého, další monitoringem smrku ztepilého v horských oblastech. Následuje článek o elektrodiagnostickém monitoringu zdravotního stavu lesů, krátký článek je věnován vizuálnímu oceňování mladých porostů. Poslední příspěvek představuje současný stav lesních porostů na demonstrační ploše Vlára. Sborník obsahuje tabulky, grafy a barevné fotografie poškozených dřevin.
EXKURSION 9. Komplexe Land-schaftspflege durch Forstwirte. Forstbetrieb Židlochovice. (Ekurze 9. Komplexní péče o krajinu lesním hospodářstvím. Lesní závod Židlochovice.) Freitag, 6. Juli 2001. 23 s.
Sborník byl zpracován jako podklad pro exkurzi zahraničních odborníků. Představuje obhospodařování lesů na jižní Moravě - na lesním závodě Židlochovice a v kančí oboře Břeclav - a myslivost v oboře Soutok. Text doprovázejí barevné obrázky ze zmíněných oblastí, je připojena mapa, kde jsou zachyceny trasa a zastávky této lesnické exkurze po jižní Moravě.
PUBLIKAČNÍ ČINNOST VÚLHM
Uvádíme stručný obsah článků v dalším čísle publikace VÚLHM, v periodiku Zprávy lesnického výzkumu, 45, 2000, č. 3.
Buriánek, V.: Provenienční výzkum jasanu v ČR
Monotematický článek informuje o provenienčním pokusu dvou hospodářsky významných jasanů - jasanu ztepilém (Fraxinus excelsior L.) a jasanu úzkolistém (Fraxinus angustifolia Vahl.). Provenienční pokus byl založen v jarních měsících v roce 1999 na 11 pokusných plochách a bylo vysazeno 33 proveniencí jasanu ztepilého a 2 provenience jasanu úzkolistého. Každá provenience je vysazena ve třech opakováních na plochách 10 x 10 m ve sponu 2 x 1 m, tj. 50 jedinců na jedné ploše. Článek podává stručnou charakteristiku proveniencí a ploch, informace o pěstování sazenic, o inventarizaci a měření. Nejdůležitější a nejobsáhlejší kapitola obsahuje získané výsledky, které jsou zpracovány do 5 tabulek, 2 map a 2 grafů.
Kriegel, H.: Vývoj kultur zakládaných v exponovaných horských polohách Sudet
Autor podává stručný přehled o vývoji kultur v horských exponovaných oblastech Sudet (Orlické hory, Krkonoše, Jizerské hory) zakládaných podsadbami pod odumírající smrkový porost a na úzké holé seči, prosadbou mezernatých smrkových mlazin smrku a speciální technologií na plochách ohrožených introskeletovou erozí. Článek doplňují 4 tabulky, 2 grafy a 1 fotografie.
Švestka, M. - Holuša, J.: Účinnost letecké aplikace přípravku Dimilin 48 SC, Mimic 240 LV a Trebon 10 F na housenice pilatky smrkové (Pristiphora abietina)
V rámci výzkumného záměru, jehož cílem je zvyšovat využití biotechnologií a šetrnějších přípravků v rámci ochrany lesa, bylo uskutečněno hodnocení biotechnických přípravků Dimilin 48 SC a Mimic 240 LV. Jejich účinnost byla srovnávána s účinností standardního přípravku Trebon 10 F. Výsledky pokusu jsou zachyceny v 5 tabulkách a 6 grafech. K článku jsou připojeny 3 přílohy, které obsahují statistické vyhodnocení kapičkového spektra všech 3 insekticidů.
Konôpka, B.: Použiteľnosť parametrov nadzemných častí smreka na zhodnotenie jeho statickej stability na podmáčaných stanovištiach
V článku se autor zabývá poškozením smrků větrem v Tatranském národním parku. Na základě porovnání parametrů (tloušťka, výška stromu, šířka koruny, délka koruny) vyvrácených a zlomených a nepoškozených smrků byla hodnocena stabilita této dřeviny. Na základě měření 248 vývratů a zlomených stromů a 433 stojících smrků byl určován procentický poměr délky koruny k výšce stromu, tvarový a štíhlostní kvocient. V tabulce jsou parametry měřené na 4 lokalitách v TANAPu, v grafu je porovnáván štíhlostní kvocient s tloušťkou vývratů a zlomených stromů a nepoškozených stromů. Článek je doplněn fotografií vývratu.
Nehyba, J. - Vaněk, J.: Stav poslední skupiny jedle bělokoré v Babiččině údolí
Příspěvek zahrnuje nejen dnešní stav, ale všímá si i historie výskytu jedle bělokoré na tomto území. V tabulkách je podáno složení porostů v Národní přírodní rezervaci Babiččino údolí, počet jedinců na ploše, procentické zastoupení dřevin podle kusů, výčetní kruhová základna v m2 podle dřevin, procentické zastoupení podle výčetní kruhové základny, tloušťka středního kmene dřevin, roční přírůstové procento dřevin, rozpětí tlouštěk dřevin, prostorové rozmístění dřevin na ploše, přehled zastoupení dřevin v jednotlivých patrech porostu. Graf zachycuje letokruhovou analýzu tloušťkového přírůstu jedle bělokoré, foto kontrolní plochy.
Šindelář, J.: Možné důsledky porušování zákona o lesích a dalších normativních ustanoveních při nakládání s reprodukčním materiálem lesních dřevin
Výše zmíněná normativní ustanovení jako významná součást zákona o lesích č. 289/1995 Sb. jsou, jak autor připomíná, jednou z podmínek a předpokladů řádného hospodaření v lesích. V článku jsou rozebírány související ustanovení, vyhlášky, autor se zamýšlí nad možnostmi, příčinami a důsledky narušování ustanovení zákona o lesích a vyhlášky č. 82/1996 Sb., ale také nad možnostmi prevence.
Sněm lesníků
V roce 2000, ve dnech 16. - 17. června se konal v Písku třetí sněm lesníků pod patronací Vyšší odborné lesnické školy a Střední lesnické školy Bedřicha Schwarzenberga. I tento sněm byl uspořádán organizacemi Česká jednota lesnická (ČJL), Česká lesnická společnost (ČLS) a Národní lesnický komitét (NLK). Hlavní náplní tohoto sjezdu bylo téma “Legislativní podklady trvale udržitelného obhospodařování lesů”. Byly předneseny následující referáty:
Úvod (B, Vinš, R. Klán); Odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga - Písek (V. Kohout); Legislativní podmínky trvale udržitelného obhospodařování lesů (J. Vašíček); Novela zákona č. 289/1995 Sb., o lesích z pohledu Ministerstva zemědělství (J. Staněk); Novela zákona č. 289/1995 Sb., o lesích z pohledu Ministerstva životního prostředí (T. Staněk); Novela zákona č. 289/1995 Sb., o lesích z pohledu odborné lesnické veřejnosti (Š. Kalina); Stručné principy nového zákona o myslivosti (J. Vašíček); Úprava myslivecké legislativy v souvislosti se vstupem do EU (V. Krchov); Stav přípravy novely zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění k 10. 6. 2000 (P. Roth); Příroda a životní prostředí člověka (P. Navrátil); Zákon č. 138/1973 Sb., o vodách z pohledu Ministerstva zemědělství (J. Nietscheová); Zákon č. 138/1973 Sb., o vodách z pohledu Povodí Moravy, a. s. (P. Rothschein); Postavení a perspektivy drobných a bystřinných toků v rámci vodního hospodářství ČR (J. Herynek).
Příspěvky jsou doplněny stručným záznamem panelové diskuse, kterou moderoval ředitel Lesnické školy Václav Kohout. V ní vystoupili Vladimír Krečmer za Národní lesnický komitét, Ctibor Záruba za Sdružení vlastníků obecních lesů, Miloň Pohořelý za Sdružení majitelů soukromých lesů a podnikatelů v lesním hospodářství, dále pak Pavel Rensa, Petr Navrátil, Ota Buršík a Václav Kalaš, jehož vystoupení komentoval Ctibor Záruba; na řadu diskusních podnětů reagoval v průběhu diskuse a na závěr Jaromír Vašíček, ředitel odboru státní správy lesního hospodářství a myslivosti Ministerstva zemědělství.
ODBORNÁ ZAHRANIČNÍ LITERATURA
Jako obvykle uzavírá toto číslo rubrika Lesnické aktuality, v které najdete tyto stručné výtahy z odborné zahraniční literatury:
- Geneticky podmíněné složení jedle bělokoré ve výběrných lesích a v lesích obhospodařovaných v systému věkových tříd - seznamuje s výsledky hodnocení dospělých porostů v Bádensku-Württembersku, Bavorsku a Švýcarsku;
- Dlouhodobé skladování bukvic v závislosti na obsahu vody v plodech - popisuje zkušenosti se skladováním bukvic v Německu;
- Odumírání dubů - rozdíly mezi proveniencemi - stručně informuje o výzkumné provenienční ploše s dubem zimním i letním v Německu;
- Zavlečený druh drtníka Xylosandrus germanus ve Švýcarsku. Biologie a škodlivost ve srovnání s druhy Xyloterus lineatus a Hylecoetus dermestoides - popisuje vývoj zmíněného brouka a prevenci proti němu.
Další informace o publikacích v knihovně VÚLHM poskytne
Ing. J. Cikánková (tel. 02/579 216 43, l. 238, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
)
a informace o publikační činnosti
Mgr. E. Krupičková (tel. 02/579 216 43, l. 242, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
).