LESNICKÉ PROJEKTY - PROGRAM PHARE
Projekt přeshraniční spolupráce - Program Phare CBC (Cross Border Cooperation) - byl zahájen v roce 1994 k podpoře činností přeshraniční spolupráce v regionech střední a východní Evropy, které sousedí s členskými zeměmi Evropské unie. V rámci CBC Phare Evropská komise podporuje (spolufinancuje) vybrané projekty v příhraniční oblasti i na území České republiky.
Již od roku 1994 se do přípravy lesnicko-ekologických projektů v severozápadních Čechách, tj. v oblasti se silně narušenými lesními ekosystémy v důsledku působení průmyslových imisí - především ze zdrojů tepelných elektráren na území České republiky, Spolkové republiky Německo a Polské republiky, úspěšně zapojil prostřednictvím svých organizačních složek i státní podnik Lesy České republiky. Řešení lesnických problémů v silně imisemi postižených oblastech bylo ze strany Evropské komise shledáno jako velmi žádoucí a účelné.
PŘÍPRAVA REALIZACE PROJEKTU
Od prvního záměru (fiche) lesnicko-ekologického projektu k zahájení jeho realizace však bylo ještě velmi daleko. Za účasti expertů Evropské komise (z Irska a SRN) se posuzovala vhodnost lesnicko-ekologické náplně projektů, projednávala struktura a vlastní dokumentace projektu (tzv. tendrová dokumentace) tak, aby zadávání těchto veřejných zakázek vyhovělo předpisům programu Phare (D. I. S. Manual). U prvního projektu, kdy ještě chyběly potřebné zkušenosti, proto trvala přípravná fáze do schválení tendrové dokumentace více než dva roky a na vlastní realizaci projektu zbylo oproti původnímu záměru krátké časové období. Do celého procesu přípravy projektu (vypracování tendrové dokumentace) byly zapojeny některé odborné lesnické projekční kanceláře, které připravovaly jednotlivé tendrové dokumentace včetně jejich anglických verzí. Tím se podařilo prodloužit dobu na vlastní realizaci díla u dalších tří velkých projektů (max. na 14 měsíců). Získané zkušenosti pak umožnily i přípravu tendrových dokumentací a realizaci subprojektů v rámci projektu “Řízení projektu obnovy lesa I až III”, pro které bylo z pohledu agrotechnických lhůt vymezeno velmi krátké období, kdy vlastní realizace subprojektu trvala necelé vegetační období.
V letech 1995 - 2000 byly zrealizovány 4 projekty s lesnicko-ekologickou náplní - tzv. “velké projekty”. Investor - Lesy ČR, s. p., zajistil přípravu projektu (vypracování tendrové dokumentace), zadání veřejné zakázky podle pravidel Phare, realizaci projektu vybraným zhotovitelem i financování vlastního podílu na projektu, tzv. “české části”. Přejímání hotového projektu zajistila inženýrská organizace, rovněž hrazená investorem. Podíl tzv. “české části” projektu poklesl z 62 % u prvního projektu na 25 % u projektu posledního. Všechny čtyři projekty řešily odstranění následků ekologických zátěží z minulých desítiletí v oblasti horských masivů severozápadních Čech, v příhraniční oblasti se Spolkovou republikou Německo.
VELKÉ PROJEKTY
- Projekt CZ 9502/05.01 “Krušné hory - regenerace lesních porostů” - celkový objem 1,519 mil EUR.
Náplň projektu: Především zalesnění v rozsahu 430,79 ha, dále přípravné práce pro zalesnění a ochrana sazenic proti škodlivým činitelům, zejména zvěři a buřeni, rekonstrukce porostů tzv. “náhradních dřevin” na dřeviny cílové. Vysázeno bylo 1,541 mil. kusů sazenic, pro výsadbu byla připravena půda na ploše 213,08 ha, v rámci ochrany proti zvěři byly oploceny výsadby celkovou délkou oplocení 12,64 km.
- Projekt CZ 9604/05.01 “Jizerské hory - regenerace lesních porostů”, celkový objem 2,767 mil EUR.
Náplň projektu: Zalesnění včetně přípravných prací, ochrana sazenic proti zvěři a buřeni, opravy lesních přístupových cest, doplnění chybějících druhů lesních dřevin, zejména na extrémních lokalitách. Bylo vysázeno 1,438 mil. kusů sazenic, provedena příprava půdy 0,7 ha, ochrana sazenic plastovými chrániči - 91,03 tis. kusů, oplůtky 8,57 tis. kusů, ochrana proti zvěři repelenty, ochrana proti buřeni ožínáním 2 165,17 tis. kusů sazenic, oplocení výsadeb v celkové délce 22,79 km atd.
- Projekt CZ 9701/05.01 “Lužické hory - regenerace lesních porostů”, celkový objem 0,637 mil EUR.
Náplň projektu: Výsadba 296 890 kusů sazenic lesních dřevin, jejich ochrana oplocením v celkové délce 10,65 km, ochrana plastovými chrániči 39,7 tis. kusů, oplůtky 4,0 tis. kusů, ochrana repelenty 221,55 tis. kusů sazenic, ožínání buřeně 192,8 tis. kusů. Také byly opraveny lesních přístupové cesty na lesních správách Rumburk, Česká Lípa a Ještěd.
- Projekt CZ 9701/05.03 “Krušné hory - regenerace lesních porostů” - celkový objem 1,385 mil EUR.
Náplň projektu: Výsadba celkem 1,207 mil. kusů sazenic lesních dřevin, jejich ochrana plastovými chrániči v počtu 97,76 tis. kusů, oplocením v celkové délce 23,71 km, ochrana sazenic proti zvěři repelenty v množství 753,26 tis. kusů sazenic, hnojení 876,21 tis. kusů sazenic, vápnění výsadeb v rozsahu 87,48 ha a další pomocné práce.
SPECIALIZOVANÉ PRACOVIŠTĚ LČR
Při přípravě a realizaci tzv. “velkých projektů” získaly Lesy ČR, s. p., značné zkušenosti s procedurami programu Phare (D. I. S. Manual) i se samotnými lesnicko-ekologickými projekty. Díky tomu Delegatura Evropské komise v Praze a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR umožnily a pověřily LČR, s. p., na základě smluvní formy (smlouva na služby odpovědného zástupce) zabezpečovat výběr, přípravu a realizaci subprojektů tohoto charakteru v celé příhraniční oblasti se Spolkovou republikou Německo, a to pro neziskové subjekty vlastnící či spravující les - obce a města, LČR, s. p., nadace a jiné neziskové organizace. V roce 1998 vzniklo k tomuto účelu specializované pracoviště Lesů ČR, s. p., nazvané Agentura projektů obnovy lesa se sídlem v Teplicích (APOL).
APOL zajišťovala v rámci projektů “Řízení projektů obnovy lesa I” a “Řízení projektů obnovy lesa II” vyhlášení výzev k předkládání přihlášek subprojektů, hodnocení přihlášek pro Řídící výbor projektů, který o výběru jednotlivých subprojektů rozhodoval, dále zajišťovala výběrová řízení na zhotovitele subprojektů podle pracovních postupů Phare, uzavírala smlouvy o dílo se zhotoviteli, zajišťovala finanční stránku subprojektů včetně úhrady faktur vystavených zhotoviteli, monitorovala realizaci subprojektů a zajišťovala uzavření a převzetí hotových subprojektů.
DÍLČÍ PROJEKTY
Vlastníci lesa hradili minimálně 25 % objemu subprojektů, z programu Phare bylo hrazeno maximálně 75 %. Celkem bylo vybráno a realizováno 26 subprojektů a jedno doplňkové opatření v celkovém objemu 2 004 012,- EUR, z toho příspěvek Phare činil 1 480 846,- EUR. Práce na realizaci těchto subprojektů byly zahájeny v jarním období 2000 a ukončeny do 30. 6. 2000. Územně pokryly subprojekty celou příhraniční oblast se Spolkovou republikou Německo, od Jizerských hor až po Šumavu. Většina subprojektů měla komplexnější charakter a podle převažující náplně řešily:
- zvýšení biodiverzity a stability lesa,
- úpravu degradované lesní půdy v imisních oblastech včetně leteckého vápnění,
- obnovu lesa v imisních oblastech,
- opravu a údržbu lesních přístupových cest,
- záchranu genofondu,
- rekonstrukci porostů tzv. náhradních dřevin,
- odstranění následků polomové kalamity.
Z mnoha realizovaných činností zdůrazňujeme výsadbu celkem 716 550 kusů sazenic lesních dřevin, s prioritou doplnění nynější dřevinné skladby listnatými dřevinami v zájmu trvale udržitelného lesního hospodářství (zvýšení biodiverzity a stability). Byla provedena individuální ochrana ohrožených sazenic zejména plastovými chrániči v počtu 93,5 tisíc kusů a ochrana výsadeb proti zvěři oplocením v celkové délce 111 km. Letecké vápnění dolomitickým vápencem bylo provedeno na ploše 3 545 hektarů lesa v imisemi silně poškozené oblasti Krušných hor. Rovněž bylo provedeno vápnění a hnojení speciálními tabletovými hnojivy k 1,41 mil. kusů sazenic lesních dřevin. Opraveny byly lesní přístupové cesty v délce 6,115 km.
V závěru roku 1999 byla podepsána třetí smlouva na projekt “Řízení projektu obnovy lesa III”. Náplň smlouvy byla obdobná jako u dvou předchozích smluv. Řídícím výborem bylo vybráno 11 subprojektů, které byly také v období 5/2000 až 11/2000 realizovány. Jejich celkový objem činí 1 377 901,- EUR, z toho příspěvek Phare 1 002 954,- EUR. Územně opět pokrývají celou příhraniční oblast se Spolkovou republikou Německo. Podle převažující náplně subprojekty řešily zejména:
- úpravu degradované lesní půdy v imisní oblasti,
- úpravy lesních přístupových cest,
- obnovu lesa v imisních oblastech,
- likvidaci následků kalamit,
- zvýšení biodiverzity a stability porostů.
PROJEKT “ŘÍZENÍ GRANTOVÉHO PROGRAMU FOND OBNOVY LESA”
Všechny doposud uvedené subprojekty byly poměrně náročné jak pro investora, tak i pro zhotovitele díla. Projektová dokumentace i nabídková dokumentace byla vypracována v angličtině i v češtině podle pracovních postupů programu Phare (D. I. S. Manual) a mezinárodního předpisu F. I. D. I. C.
Výrazné zjednodušení pro investory i zhotovitele přinesla čtvrtá smlouva uzavřená v červenci 2000 na projekt “Řízení grantového programu Fond obnovy lesa”. Program byl změněn na grantový systém s tím, že na úrovni investora projektu (vlastníka lesa) a zhotovitele díla je prakticky veškerá dokumentace vedena jen v češtině a zadávání těchto veřejných zakázek se řídí podle zákona platného v České republice. Realizace jednotlivých projektů proběhne od jarního období 2001 do 15. 10. 2001.
Řídící výbor vybral a schválil 57 projektů o celkovém objemu 3 244 623,14 EUR, z toho příspěvek Phare 2 375 000,- EUR. U 55 projektů činí příspěvek Phare 75 %, u zbývajících dvou je nižší.
Územně pokryly projekty celou příhraniční oblast se Spolkovou republikou Německo. Podle převažující náplně projekty řeší:
- zvýšení biodiverzity a stability,
- opravy a rekonstrukce lesních přístupových cest,
- likvidace kalamit a ochranu lesa,
- rekonstrukce porostů zejména “náhradních dřevin”,
- obnovu lesa poškozeného imisemi,
- zalesnění nelesních půd,
- úpravu degradované půdy,
- záchranu genofondu lesních dřevin.
ZÁVĚR
Lesnicko-ekologické projekty spolufinancované Evropskou komisí jsou významným přínosem ke zlepšení stavu lesa v příhraniční oblasti se Spolkovou republikou Německo. Jedná se především o horské oblasti silně a dlouhodobě ovlivněné imisní zátěží. Tyto projekty mají charakter dlouhodobé investice do zlepšení životního prostředí, jejichž výsledky ocení především další generace.
Podrobnější informace na adrese:
Agentura projektů obnovy lesa,
Lesy ČR, s. p.,
Dr. Vrbenského 2874/1, 415 01 Teplice
tel.: 0417/280 44, fax: 0417/271 01,
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.