MISTROVSTVÍ EVROPY LESNÍKŮ V ORIENTAČNÍM BĚHU

Ing. Antonín Navrátil, ÚHÚL, pobočka Olomouc

Stalo se již tradicí, že se uprostřed léta konají závody evropských lesníků v orientačním běhu. Letos ve dnech 30. 7. - 4. 8. proběhlo již 8. Mistrovství Evropy lesníků v orientačním běhu (EFOL) v Norském Elverumu (poblíž Hamaru). Zúčastnilo se ho 365 závodníků ze 14 států (Česká republika, Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Spolková republika Německo, Švédsko, Švýcarsko).

Pořadatelské město Elverum leží v jihovýchodní části Norska uprostřed lesů. Hostiteli závodů byli Lesy Hedmark (jedna z 19 provincií /fylke/ v Norsku) a Norské lesnické muzeum v Elverumu (jedna ze 448 obcí /komun/). V lesnickém muzeu byla vtipně zvolena prezenční kancelář a možnost přístupu na internet. Byla zde také expozice rybářství a myslivosti. V okolí muzea a na dvou přilehlých ostrovech byl vzorně udržovaný skanzen původních dřevěných staveb a lesnických zařízení.

Na Mistrovství se sjelo přes 400 účastníků včetně rodinných příslušníků závodících. Vlastní program začal 30. 7. příjezdem závodníků, kteří se o den později seznámili s terénem a absolvovali oficiální trénink. 1. 8. se konal parkový orientační běh a 2. 8. závod jednotlivců na klasické trati. 3. 8. proběhly celodenní lesnické odborné exkurze a 4. 8. závod štafet s oficiálním ukončením celého setkání. Součástí mistrovství byly také různé lesnicky zaměřené akce a kulturně společenská setkání.

PARKOVÝ BĚH A ZÁVODY JEDNOTLIVCŮ

Závodilo se podle pravidel IOF. Česká výprava byla složena ze zástupců sedmi lesnických organizací a jejich rodinných příslušníků v celkovém počtu 28 osob. Ubytování bylo v moderním kempu ve stanech a chatkách bezprostředně sousedícím s lesnickým muzeem a podél břehu nejdelší norské řeky Glomma. Parkový orientační běh se dne 1. 8. běžel v nádherném prostředí skanzenu a ostrovů s přeběhem po zavěšeném mostě a dalším mostě přes řeku Glomma do cíle u lesnického muzea. Doběhli všichni - někteří i pro ceny, které se rozdávaly při večerním slavnostním přivítání. Česká republika nezklamala: kategorie W21 - 2. místo Pavla Fialová, M21 - 3. místo Pavel Hanák a M35 - 1. místo Tomáš Václavek.

Vlastní závody, závod jednotlivců a štafet, se konaly v prostoru asi 18 kilometrů vzdáleném. Byl to poměrně náročný, mírně kopcovitý terén s množstvím bažin v typickém severském lese s převahou smrku a borovice a vtroušenou břízou, olší a osikou. Koberce borůvek, brusinek a mechů spíše lákaly k odpočinku a ne k závodění. Česká republika opět nepropadla: W21 - 5. místo Pavla Fialová, M35 - 3. místo Tomáš Václavek. Naši přátelé ze Slovenska se umístili takto: W18 - 1. místo Marta Prékopová, M18 - 4. místo Marek Križan. Výsledky se vyhlašovaly na společném kulturním večeru v amfiteátru skanzenu.

LESNICKÉ EXKURZE

V pátek 3. 8. byl den lesnických exkurzí s možností výběru. Exkurze 1 - norské lesnictví a příroda s návštěvou netypicky většího vlastníka lesní farmy. Během dne jsme zhlédli lesní hospodaření, výstavbu lesních cest a jejich údržbu, lesní chaty jako lovecká zařízení, která slouží i pro rekreaci, výběrný způsob hospodaření a historický památník norských lesníků s uměle vysazenou jedlí. Exkurze 2 - předvádění harvestorové těžební technologie - těžební uzel Timberjack při těžbě dřeva, uspořádané firmou Moelven, která byla jedním ze sponzorů mezinárodních závodů. Dále prohlídka plně automatizovaného dřevozpracujícího závodu a návštěva staré výrobny papíru, který je exportován do celého světa, např. Číny a USA.

ZÁVODY ŠTAFET

Po nočním vydatném dešti, psychicky připraveni na krosové podmínky, jsme 4. 8. v závodě tříčlenných štafet hrdinně bojovali a mnozí i celým tělem překonávali bažiny. Štafetě našich žen W21 se podařilo vybojovat 2. místo ve složení: Kateřina Holíková, Alena Tomečková a Pavla Fialová. Za krásného slunečného počasí se odpoledne všichni zúčastnili závěrečného ceremoniálu, předání medailí a vlajky EFOL další pořádající zemi v roce 2002, Litvě.

ZÁVĚR

Kdo nezkusil orientační běh, nepochopil by potulné běžce s mapou v lese. To si musí zažít každý sám. Je to sport, který může dělat celá rodina, od školáků po seniory bez velkého fyzického i finančního zatížení. Škoda, že i u nás je tak málo rozšířen mezi lesníky. Všichni se již těšíme na příští ročník.