PEDOLOGICKÉ DNY 2001
Doc. Ing. Klement Rejšek, CSc., Ing. Jakub Houška - Ústav geologie a pedologie, Fakulta lesnická a dřevařská MZLU v Brně
Ve dnech 28. a 29. května 2001 se poprvé v režii lesnických pedologů konalo reprezentativní setkání české půdoznalecké veřejnosti, a to na Fakultě lesnické a dřevařské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Tato každoroční tradiční odborná akce byla pořádána Českou pedologickou společností, Ústavem geologie a pedologie Lesnické a dřevařské fakulty MZLU v Brně a Školním lesním podnikem Masarykův les Křtiny (ŠLP). Odborná sdělení a exkurzní trasa byly zasvěceny ústřednímu tématu “PŮDA, JEJÍ FUNKCE, VLASTNOSTI A TAXONOMIE V ZEMĚDĚLSKÉ A LESNÍ KRAJINĚ”, které tvořilo ucelený základ celého jednání. Pedologické dny byly věnovány 55. výročí založení Ústavu geologie a pedologie LDF MZLU v Brně a jeho zakladateli prof. Dr. Ing. Josefu Pelíškovi, DrSc. (20. 8. 1909- 23. 5. 1993), profesoru geologie a lesnické pedologie na Lesnické fakultě VŠZ v Brně.
Památka profesora Pelíška byla uctěna slavnostním odhalením jeho památníku jako součásti Lesnického Slavínu ŠLP. Exkurzní část konference se uskutečnila na nově otevřené Naučné pedologické trase po ŠLP, obsahující celkově 30 trvale fixovaných profilů lesních půd ve třech transektech. Význam této konference byl umocněn pozorností věnovanou v současné době dopracovávanému materiálu klíčové důležitosti - jednotnému Klasifikačnímu systému půd České republiky zpracovanému prof. RNDr. Janem Němečkem, DrSc. z Agronomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. Pedologické dny 2001 proběhly podle spontánních ohlasů účastníků ve velmi plodném a přátelském duchu, a to při nevídané účasti 118 odborníků z České republiky včetně - a také již zcela tradičně - našich přátel ze Slovenské republiky (pracovníci Ústavu krajinnej ekológie Slovenské akademie věd a Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy). Čeští účastníci pedologických dnů reprezentovali 23 odborných pracovišť od ústavů Akademie věd ČR přes pobočky ÚHUL a další čistě lesnické organizace až po zástupce odborů ministerstev a okresních úřadů. I toto samo o sobě dokládá celkový význam a reprezentativnost významné odborné a vědecké akce věnované základnímu abiotickému faktoru stability lesních i nelesních ekosystémů - lesní půdě. A tak dnes, v době kdy byl již účastníkům konference rozeslán Sborník příspěvků (obsahující jak ústní příspěvky, tak abstrakty), přistupujeme v prezentaci této významné celostátní odborné akce také nejširší lesnické veřejnosti.
ODBORNÝ PROGRAM
Hodnotíme-li odborný program jako celek, musíme především konstatovat, že téma konference vycházelo z výzkumného záměru LDF MZLU v Brně “Trvale udržitelné obhospodařování lesů a krajiny. Od koncepce k realizaci”. První den odeznělo 12 ústních příspěvků a prezentováno bylo 27 posterových sdělení. Součástí tohoto prvního dne bylo též uvedení 2 odborných filmů, a to společného filmu VÚMOP Praha a FONTIS, s. r. o. s názvem “Prof. Ing. Josef Kopecký - zakladatel moderní české vědecké pedologie” a výukového filmu Ústavu půdoznalství a mikrobiologie Agronomické fakulty MZLU v Brně pod autorským vedením Ing. Jiřího Jandáka, CSc. pod názvem “Nejrozšířenější půdní typy České republiky”. Organizačním garantem celé akce byl Ing. Jakub Houška z Ústavu geologie a pedologie LDF MZLU v Brně, díky jehož mimořádnému pracovnímu nasazení proběhlo celé náročné jednání hladkým a nekomplikovaným způsobem. Úvodní den zakončil zdařilý společenský večer.
Druhý den byl dnem terénních exkurzí. Pracovníci Ústavu geologie a pedologie LDF MZLU v Brně připravili 2 odborné exkurzní trasy po nově otevřené Naučné pedologické trase na území Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, kde z 30 trvale fixovaných půdních profilů bylo pro účastníky konference vybráno 6 lesnicky nejcharakterističtějších pedonů. Nad nimi se pak pravidelně rozvinula podnětná diskuse a výměna názorů jak mezi lesnickými, tak i zemědělskými půdoznalci. Celý program konference poté vyvrcholil odhalením pomníku prof. Dr. Ing. Josefa Pelíška, DrSc. Mimořádné výtvarné dílo ze čtyř typických českých hornin pro ušlechtilou kamenickou výrobu autora prof. Ing. Ivana Otruby, DrSc. bylo zasazeno do prostředí profesoru Pelíškovi z území ŠLP Křtiny vnitřně nejmilovanějšímu - do těsné blízkosti známé archeologické lokality Býčí skála, analýze jejíchž jeskynních sedimentů pan profesor věnoval velkou pozornost.
Z PŘEDNESENÝCH REFERÁTŮ
Pro čtenáře Lesnické práce je vhodné uvést alespoň stručnou rekapitulaci přednesených příspěvků, které zazněly do početných řad českých a slovenských půdoznalců v průběhu jednání prvního dne. V okamžiku, kdy čtete tyto řádky, je celý náklad 150 exemplářů Sborníku beznadějně rozebrán. Dovolte mi však, čtenáři Lesnické práce, uvést, že v případě projeveného většího zájmu jsme připraveni nechat další dotisknout. Případní zájemci se proto mohou obrátit na Mgr. Aleše Bajera, Ústav geologie a pedologie, Fakulta lesnická a dřevařská MZLU v Brně, 613 00, BRNO, telefon: 05/45134040, fax: 05/45211422, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
Bez uvádění pracovišť přednášejících (ta jsou spolu s plnými adresami pro zájemce ve výše uvedeném Sborníku referátů a posterových sdělení): v úvodním referátu prof. Ing. Emil Klimo, DrSc. hovořil o životě a díle profesora Pelíška, poté následoval společný referát prof. RNDr. Jana Němečka, DrSc. a doc. Ing. Klementa Rejška, CSc. k taxonomické problematice půdního fondu České republiky, reflektující jednotnost náhledu na systematiku půdních jednotek všech kategorií a subkategorií půdního fondu, a dopolední program završil komplexní příspěvek prof. Ing. Aloise Praxe, CSc. věnovaný funkcím půdy trvale udržitelného hospodaření v krajině. Následující část jednání byla zaměřena výsostně lesnicky: doc. Ing. Jiří Kulhavý, CSc. se věnoval aktuální a ožehavé tématice acidifikace lesních půd, doc. Ing. Vilém Podrázský, CSc. souhrnně analyzoval interakce mezi pěstebními opatřeními a lesní půdou a doc. Ing. Zdeněk Ambros, CSc. spolu s Dr. Ing. Janem Štykarem typizaci ekotopu ve vztahu k lesní vegetaci. Na danou tématiku navazoval blok uvedený komplexním hodnocením výsledků bazálního monitoringu zemědělských půd ČR (Dr. Ing. Milan Sáňka), analýzou funkcí půdy v kontextu aktuálního podnebního vývoje (Ing. Zdeněk Vašků, CSc.), doplněnou výsledky hodnocení vztahů abiotických a biotických parametrů půdy (doc. Ing. Lubomír Růžek, CSc.). Ve Sborníku bude tato problematika doplněna i vymezením kritérií veřejného zájmu odraženém v hospodaření s půdou (Ing. Jiří Lhotský, CSc.). Jednání pak uzavřely dva příspěvky kolektivů autorů - Ing. Eliška Podlešáková prezentovala výsledky detekce kritických hodnot stopových prvků v půdě a Ing. Mojmír Soukup detailně analyzoval vodní režim odvodněných půd v závislosti na retardaci odtoku. Z uvedených tezí může být zřejmé, že tato celostátní konference měla nejen reprezentativní zastoupení referujících, ale že byla zacílena na nejen aktuální, ale především zcela prakticky využitelné aspekty půdoznalství jako oboru již tisíciletí zaměřeného na půdní úrodnost a snahu o aktivní reflexi trvalých produkčních podmínek stanoviště.
ZÁVĚR
Závěrem je možno konstatovat, že dvoudenní konference českých a slovenských půdoznalců pořádaná na půdě lesnické instituce byla, ve srovnání s předchozími konferencemi, daleko výrazněji orientována na problematikou lesních půd. Setkání jednak umocnilo pocit skutečně probíhající spolupráce našich nemnoha pedologických pracovišť, a jednak přispělo k zásadnější informovanosti o problematice půdních vlastností a taxonomických hodnocení v rámci příbuzných pracovišť. Důležitou skutečností je pak také to, že jednání konference předcházelo významné mezinárodní akci - společnému setkání České pedologické společnosti a The Soil Science Society of America s ústředním tématem “Soil Science: Past, Present and Future”, konaném 16. - 20. září 2001 na České zemědělské univerzitě v Praze. V okamžiku, kdy jsou připravovány tyto řádky a kdy účast amerických pedologů by se mohla zdát díky zářijovým událostem zcela nereálná, se naopak zdá, že toto setkání opravdu proběhne a že ani zde nebudou čeští lesničtí pedologové chybět.