PŘICHÁZÍ VALMET 801 COMBI

Ing. Jan Sádlík

Hledání možností, jak snížit náklady, neustále pokračuje. Valmet 801 Combi (kombinuje harvestor a vyvážecí soupravu) by mohl být dalším důležitým krokem v rozvoji lesnictví. Společnost Partek Forest se v minulosti, za úzké spoluráce s Sydved, Stora Enso, Holmen a dalšími, zapojila do několika podobných projektů, které v nejbližší budoucnosti přinesou zajímavé výsledky. V současnosti se testují různé varianty, na nichž má Valmet zásadní podíl.

HISTORICKÝ VÝVOJ

Jestliže posuzujeme mechanizaci v lesnictví sedmdesátých let ve světě, vidíme, že převládá systém tří strojů, který zahrnuje dřevorubce, dělníka, jenž manipuluje, a vyvážecí traktor. Během 80. a 90. let dominuje systém dvou strojů. Dřevorubce nahradil harvestor, který se postupně z jednofázového změnil na víceoperační stroj. Také vyvážecí souprava doznala během let výrazných změn. Stane se první systém založený na kombinovaném stroji Valmet 801 Combi prvním zásadním objevem 21. století? Zdá se, že ano. Nasvědčuje tomu několik různých údajů. Mimo jiné také velmi podrobný monitoring tohoto systému ze strany severských výzkumných institutů, jako jsou Skog-Forsk ve Švédsku a Metsäteho ve Finsku.

VALMET PRŮKOPNÍKEM

Je kombinovaný stroj revolucí v lesnickém sektoru, kterou někteří odborníci předpovídali? Možná se Vám to zdá jako příliš silné tvrzení. Partek Forest však začal experimentovat s tímto technologickým řešením už mnohem dříve. V roce 1984 provedl první zkoušku s vyvážecí soupravou Valmet 862, jejíž nakládací jeřáb byl opatřen harvestorovou hlavicí Valmet 935 s rychlospojením, které umožňovalo rychlou změnu zpět na vyvážecí soupravu. V roce 1989 jsme mohli vidět start Valmetu 831 Combi originálně koncipovaného jako kombinovaný stroj, i když jeho název nebyl vynalezen hned; nejdříve používal název kácecí vyvážecí souprava.

TŘÍ HLAVNÍ LINIE

Partek Forest operuje po třech hlavních liniích, které vedou ke kombinovanému stroji:

- Obecný kombinovaný stroj - stroj s dvou- funkční harvestorovou hlavicí, používanou k běžnému zpracování a umístění kmene na zemi. Teprve poté se dříví naloží na stroj. Příkladem takové metody je prostředek předvedený v loňském roce firmou Nisula brothers z Finska.

- Přímé nakládání - při této metodě je možné dříví krátit přímo nad nákladovým prostorem a část z něj přímo ukládat. Tato metoda se někdy používá u strojů Nisula’s Valmet Combi. Metoda předpokládá použití harvestoru s dvouúchopovým způsobem práce.

- Nepřetržité zpracování - stroj s modifikovanou dvoufunkční harvestorovou hlavicí, kdy se jeden nebo více stromů krátí a přímo ukládá do úložného prostoru. Dříví se tedy ani jednou nedotkne země.

Důležitou výhodou Valmet Combi je ten fakt, že má vždy dost prostoru na naložení všech druhů sortimentů, které mohou pocházet z různých druhů dřevin. Kombinovaný stroj je považován za zvlášť vhodný a ekonomicky efektivní v tenčích porostech a na kratší vyvážecí vzdálenosti, ačkoliv je postaven tak, aby zvládl i porosty, kde jsou vývozní vzdálenosti výrazně větší.

RŮZNÉ NÁROKY

Lesní stroj, který vykonává komplexní práci, to jest kácí a nakládá v jedné operaci, je přesně tím, co si lesnický sektor přál a potřeboval, jakkoliv jsou potřeby a nároky na lesní stroje v současném lesním hospodářství různé. Společnost Sydved kladla velký důraz na to, aby kombinovaný stroj mohl kácet v probírkách z vyklizovací linek, a to především v porostech, které poskytují převážně vlákninové dříví. Ostatní společnosti chtěly stroj pro mýtní těžbu a výrobu sortimentů různých délek. Některé preferovaly práci za strojem, jiné zase před ním. Některé potřebovaly stroj k výrobě jednoho sortimentu, zatímco ostatní požadovaly výrobu 3 - 4 různých sortimentů. Hlavní výhodou Valmetu Combi je schopnost uspokojit všechny tyto požadavky. Může samostatně pracovat jak v mýtních těžbách, tak na vyklizovacích linkách. Jeho otáčecí kabina mu umožňuje pracovat ve velmi širokém pracovním poli. Důležité je, že kombinovaný stroj se nepoužívá jenom jako harvestor nebo jenom jako vyvážecí souprava, ale dohromady jako “kombinovaný stroj”. Už není nutné dělat kompromisy na straně harvestoru. Kde může pracovat on, může pracovat i vyvážecí souprava. Investiční cena Valmetu Combi je větší než harvestoru, ale mnohem menší než cena harvestoru a vyvážecí soupravy dohromady.

VALMET COMBI 801

Valmet Combi se představil v rámci expozice společnosti Sydved na letošní Elmia Wood ve Švédsku. Jeho parametry ho předurčují k práci v probírkách a tenčích mýtních porostech, neboť je založen na vyvážecích soupravách Valmet 840.1 respektive 860.1 a na harvestorech Valmet 901.1 nebo 911.1. Rotující kabina, z níž je vynikající výhled, se ukázala jako velmi vhodná především v probírkách. Hydraulický jeřáb má dosah 11 m a je vybaven aktivním naklápěcím sloupem. Paralelní vedení jeřábu je dosaženo vzájemným propojením hydraulického systému všech jeho funkcí. Valmet Combi 801 je vybaven kácecí hlavicí Valmet 330 DUO.

VÝHODY

- Jeden stroj umožňuje snadnější plánování a komunikaci.

- Kombinovaný stroj provádí sám všechny operace, bez potřeby dalšího stroje.

- Nižší přemisťovací náklady na jiné pracoviště.

- Jeřáb s širokým pracovním polem umožňuje menší pojíždění po porostu, a tudíž nižší škody na půdním povrchu.

- Žádné zbytky dříví v porostech - dodáváte pouze čerstvé dříví.

- Lepší informovanost o vašich zásobách vytěženého dříví.

- Neriskujete, že zapomenuté dříví zapadne sněhem.

- Nižší možnost zmatku a záměny jednotlivých druhů sortimentů.

- Dříví se nedotkne země - čisté dříví bez hrubých nečistot.

- Při přímém nakládání se snižuje možnost, že operátor udělá chybu v krácení kmene.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.