EKOLOGICKÉ PŘIBLIŽOVÁNÍ DŘÍVÍ PO SVAHU

Jan Sádlík

V úterý 2. 10. 2001 pořádalo Silvaco, a. s. spolu se Střední integrovanou lesnickou školou ve Vimperku pro zájemce z řad odborné veřejnosti ukázku moderního systému přibližování dříví na svahu. Předváděcí akce proběhla na lesním majetku města Prachatice. Linku Leykam Log - Line předváděli zástupci rakouské lesnické školy, kteří mají s tímto systémem přibližování již dvacetileté zkušenosti.

Co představuje linka Leykam Log-Line?

Tato linka je u nás zatím novinkou. Linka Leykam je zařízení pro gravitační přibližování slabého probírkového dříví v kůře, všech druhů dřevin, na svažitých, technikou obtížně přístupných terénech. Při vývoji tohoto zařízení rakouskou papírenskou firmou Leykam - Mürztaler Papier und Zellstoff se použitím nejmodernějších materiálů aktualizovaly tradiční metody přibližování dříví.

Z čeho se skládá?

Linka Leykam se skládá z umělohmotných (polyetylénových) žlabů s délkou 5 m, otevřeným průměrem 35 cm a tloušťkou stěny 9 mm. Jednotlivé žlaby mají hmotnost 25 kg a spojují se pomocí jednoduchých rychlospojů tak, že vzniká v terénu koryto libovolné délky a tvaru.

Jak pracuje?

Montáž dopravního koryta v terénu je ruční, k usnadnění práce je možné spojit jednotlivé díly na cestě a do terénu je vytáhnout malým navijákem. Koryto položené v terénu se zajišťuje silonovými lany k nejblíže stojícím stromům, aby se zabránilo jejich sesmeknutí. Dříví o délce 1 - 6 m s maximálním průměrem 34 cm je možné spouštět již od 15 % sklonu svahu. Příkré stráně nad 40 % sklonu se překonávají položením šikmo ke spádnici. Optimální sklon je 25 - 30 %. Při vyšších sklonech, a tudíž vyšších rychlostech dříví se vkládají do koryta brzdy, které přibližovanou hmotu zpomalí. Dříví se začíná přibližovat v nejvyšším bodě, přičemž pracovní četa (2 pracovníci) vkládá nakácené dříví do koryt ručně pomocí sapin. Když se dříví z určitého místa přiblíží, rozebere obsluha linky část koryta, kterou přesune po vrstevnici na další linku. Poté pokračuje v přibližování dříví. Postup se opakuje, dokud se obsluha nedostane až na začátek koryta. Postavení koryta na další lince pak logicky nevyžaduje tolik času jako první postavení linky. Rozestupy mezi linkami se doporučují okolo 20 m. Rakouští lesníci nám potvrdili, že na postavení 100 m koryta potřebují průměrně 1,5 hodiny. 

Výkonové charakteristiky

Rozdílnost místa dopravy neumožňuje udávat všeobecně platné výkonové údaje, tím spíše, že členitost terénu, dopravní vzdálenost, množství dříví a průměr kmenů nepředstavují přesně srovnatelné veličiny. Proto následující údaje slouží pouze k ukázce výkonových možností linky Leykam. Ve výkonu jsou obsaženy montážní časy, časy pochůzek a zřízení skládky.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.