SEMINÁŘ CERTIFIKACE LESŮ V ČR (PEFC - PAN EUROPEAN FOREST CERTIFICATION)

Ing. Jaroslav Tymrák, Národní certifikační středisko ÚHÚL

V rámci doprovodného programu výstavy Euroforest Prachatice 2001 se konal seminář na téma Certifikace lesů v ČR. Seminář zahájil svým referátem pan Ben Gunneberg, generální tajemník Rady PEFC (Pan European Forest Certification Council) z Lucemburska. PEFC jako nejrozšířenější rámec pro certifikaci lesů dnes reprezentuje 18 členských států nejen evropského kontinentu, ale také USA a Kanadu.

PEFC vytváří rámec pro vzájemné uznávání národních nezávislých certifikačních systémů a v současné době představuje více než 37 mil. hektarů certifikovaných lesů. Pan Gunneberg vyzdvihl aktivní účast České republiky v procesu vzniku a dalšího rozvoje PEFC a oznámil skutečnost, že Český systém certifikace lesů byl v červnu 2001 oficiálně uznán Radou PEFC, což přináší možnost používání společného loga PEFC pro označování dřeva a výrobků ze dřeva pocházejících z lesů certifikovaných podle Českého systému certifikace lesů.

Ing. Jaroslav Tymrák z Národního certifikačního střediska ÚHÚL ve svém příspěvku seznámil účastníky semináře s vývojem certifikace lesů v ČR, se základními principy Českého systému certifikace lesů a prvky regionální certifikace lesů umožňující účast všech vlastníků lesů bez ohledu na druh nebo velikost lesního majetku.

Ing. Tomáš Dohnanský z LČR, s.p. se zaměřil na povinnosti jednotlivých vlastníků lesů, které vyplývají z regionální certifikace lesů. Pouze lesy vlastníků lesů, kteří se aktivně přihlásí k regionální certifikaci lesů a dobrovolně zaváží k dodržování kritérii trvale udržitelného hospodaření v lesích, mohou být považovány za certifikované. Tyto lesy získávají osvědčení o účasti v regionální certifikaci lesů a jsou také předmětem pravidelné kontroly hospodaření.

Ing. Tomáš Pařík reprezentující firmu Wood&Paper, a. s. se zabýval vztahem dřevozpracujícího průmyslu k certifikaci lesů. Upozornil na relativně nízkou poptávku po certifikovaných výrobcích, vztah mezi dvěma konkurenčními systémy FSC a PEFC. Zdůraznil obecnou podporu certifikace lesů ze strany průmyslu a skutečnost, že certifikace nepřinese vyšší zpeněžení výrobku, ale stává se podmínkou pro samotnou výrobu.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.