ŽIVOTNÍ JUBILEUM VLADIMÍRA CHALUPY
Doc. Ing. František Fér, CSc., LF ČZU Praha
Počátkem července oslavil své sedmdesátiny náš přední vědecký pracovník v oboru biologie lesních dřevin, prof. Ing. Vladimír Chalupa, DrSc., vedoucí katedry dendrologie a šlechtění lesních dřevin na lesnické fakultě ČZU v Praze.
Narodil se 1. 7. 1931 v Praze, kde po maturitě na reálném gymnáziu v roce 1950 studo-val v letech 1950-1954 na Lesnické fakultě ČVUT. Po ukončení vysokoškolských studií nastoupil v roce 1954 do zaměstnání ve Vý-zkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) ve Zbraslavi - Strnadech, kde pracoval jako odborný asistent, později jako vědecký pracovník a vedoucí vědecký pracovník v oboru biologie lesních dřevin. Po obhájení disertační práce mu byla v roce 1962 udělena vědecká hodnost kandidáta věd. V letech 1967 - 1973 vybudoval ve VÚLHM jednu z prvních evropských specializovaných biotechnologických laboratoří, zaměřenou na rozmnožování lesních stromů metodami in vitro. V roce 1981 předložil doktorskou disertační práci na téma “Reprodukce lesních dřevin in vivo a in vitro “, po jejíž obhajobě na Vysoké škole zemědělské v Brně mu byla udělena vědecká hodnost doktora zemědělsko - lesnických věd. Ve VÚLHM založil a vedl až do roku 1991 oddělení biotechnologií lesních dřevin, zaměřené na aplikace nových biotechnologických metod v reprodukci a šlechtění lesních dřevin.
V roce 1991 předložil na lesnické fakultě Vysoké školy zemědělské v Praze (dnes ČZU) habilitační práci “ Rozmnožování lesních stromů orgánovými kulturami a somatickou embryogenezí”. Po její obhajobě byl jmenován na této fakultě docentem a ve stejném roce byl po konkurzním řízení pověřen vedením katedry dendrologie a šlechtění lesních dřevin. V roce 1993 byl jmenován profesorem pro obor lesnická dendrologie na lesnické fakultě ČZU, kde v současné době pokračuje ve své vědecké a pedagogické činnosti. Kromě působení na domácích ústavech a univerzitách pracoval jubilant na pozvání několik let v zahraničních vědeckých ústavech a univerzitách. Po dobu tří let pracoval v Severní Americe, a to jednak v Kanadě (Forest Research Institute, Chalk River, Ontario), jednak v USA (University of California, Davis) a po dobu jednoho roku působil ve Skandinávii, zejména ve Švédsku (Faculty of Forestry, Umea) a ve Finsku. Aktivně se rovněž zúčastnil a přednášel na mnoha mezinárodních vědeckých konferencích a kongresech konaných v Evropě, v Severní Americe, Asii, Austrálii a na Novém Zélandu.
Dosavadní vědecké práce jubilanta jsou zaměřeny hlavně na fyziologii a genetiku lesních stromů a týkají se zejména problematiky jejich generativního a vegetativního rozmnožování a růstových procesů. Byly sledovány zejména procesy kvetení, opylování a vytváření semen u lesních stromů. Experimentálně byly zkoumány procesy růstu a dormance lesních stromů, zejména vlivy teploty, fotoperiody a koncentrace CO2 v ovzduší na výškový a tloušťkový růst lesních stromů. Podrobně byla zjišťována kambiální aktivita a vytváření letokruhů u stromů na různých stanovištích. V posledních třiceti letech věnoval jubilant hlavní pozornost problematice rozmnožování lesních dřevin metodami in vitro, pomocí explantátových kultur. Intenzivně se zabýval pěstováním buněčných, orgánových a embryogenních kultur a množením lesních stromů organogenezí a somatickou embryogenezí. Z tohoto oboru publikoval řadu prací, které mají světovou prioritu. Ve VÚLHM a na lesnické fakultě ČZU vybudoval biotechnologické laboratoře, kde se tyto práce dále intenzivně rozvíjejí. Výsledky dosavadní vědecké činnosti publikoval jubilant ve 132 vědeckých pracích a v 95 odborných publikacích. Je autorem nebo spoluautorem 11 vědeckých knižních publikací. Jeho publikované práce mají značný ohlas ve vědeckých a odborných kruzích a z českých lesnických odborníků patří k nejcitovanějším autorům ve světové vědecké literatuře (celkem více než 720 citací, z toho v Science Citation Index 412 citací). Za dlouholetou úspěšnou vědeckou činnost byla jubilantovi v roce 1991 udělena Akademií zemědělských věd medaile “Za zásluhy o rozvoj vědy”.
Kromě vědecké činnosti se jubilant dlouhodobě věnuje pedagogické činnosti a výchově mladých vědeckých pracovníků. Po několik let přednášel na lesnické fakultě VŠZ v Brně. Po obnovení lesnické fakulty VŠZ v Praze a po jmenování vedoucím katedry dendrologie řídí a organizuje práce na katedře a přednáší studentům lesnického, krajinného a dřevařského oboru. Během relativně krátkého období se podařilo vybavit katedru nezbytnými vědeckými přístroji a personálně zajistit všechny odborné předměty vysoce kvalifikovanými odborníky, kteří jsou zárukou vysoké vědecké a pedagogické úrovně přednášek a cvičení pro interní a distanční posluchače lesnické fakulty ČZU. Jubilant je kromě přednášek v oborech fyziologie a anatomie lesních dřevin vedoucím řady diplomových prací posluchačů a školitelem interních a distančních doktorandů. Zároveň je předsedou nebo členem několika oborových rad pro doktorandská studia a členem vědecké rady lesnické fakulty ČZU a vědecké rady ČZU. Je rovněž předsedou komise pro obhajoby doktorských disertačních prací ve vědních oborech pěstění lesa a nauka o lesním prostředí.
Jubilant pracuje také aktivně v mnoha domácích a zahraničních vědeckých společnostech a vědeckých institucích. V roce 1990 byl zvolen za člena předsednictva Akademie zemědělských věd (1990-1996) a od roku 1991 je místopředsedou lesnického odboru Akademie zemědělských věd. Od roku 1991 je předsedou redakční rady vědeckého časopisu “Lesnictví” (v současné době vycházejícího s názvem “Journal of Forest Science”). Je rovněž členem vydavatelské rady České akademie zemědělských věd (ČAVZ). Několik let zastával funkci předsedy oborové subkomise Grantové agentury ČR.
Dosavadní bohatá vědecká a pedagogická činnost jubilanta přinesla významné výsledky, které jsou využívány v různých oblastech lesního hospodářství. Svými průkopnickými, objevnými pracemi v oboru in vitro rozmnožování lesních stromů a zavedením nových biotechnologických metod v oblasti reprodukce lesních stromů jubilant významně přispěl k nastoupení zcela nových směrů v oboru reprodukce a šlechtění lesních stromů. Tyto nové technologie umožní v blízké budoucnosti nová řešení mnoha aktuálních problémů lesního hospodářství. Přejeme jubilantovi, aby i nadále ve zdraví pokračoval ve své tvořivé, objevné činnosti, ku prospěchu lesnické vědy a našich lesů.