LESNICKÁ VÝROČÍ - PROSINEC 2001
PhDr. Jiří Uhlíř, řádný člen Obce spisovatelů a emeritní profesor SLŠ Trutnov
- 5. 12. 1906 - (podle jiných pramenů již v roce 1902) zemřel Josef Václav Černý, významný český odborný lesnický a myslivecký spisovatel a redaktor. Narodil se r. 1841 v myslivně Sklenná Huť u Dobříše (viz LP 2001, s. 2).
- 5. 12. 1921 - se v Hranicích na Moravě narodil Jan Jaroš, Ing., středoškolský pedagog Střední lesnické technické školy v Hranicích (1954-1983), lesník - malíř a krajinář. Pocházel ze zemědělské rodiny. Od dětství kreslil a maloval. V roce 1941 maturoval na Vyšší hospodářské škole v Přerově. Za okupace byl totálně nasazen jako soustružník ve Štýrském Hradci, kde pracoval do konce války. Vystudoval i Vyšší lesnickou školu v Hranicích a absolvoval Lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně (1950, lesní inženýr). V roce 1954 nastoupil jako profesor hospodářské úpravy lesů a dendrometrie na SLTŠ Hranice, kde úspěšně působil do roku 1983, kdy odešel na zasloužilý odpočinek. Zde se věnoval malířské tvorbě krajin, lesů a vod zejména na Valašsku a v okolí Hranic. V roce 1980 maloval při své studijní cestě ve Skandinávii, kde zejména vytvořil soubor obrazů znázorňujících švédskou a norskou krajinu, pobřeží moře a jezer. Druhou cestu v trvání čtyř měsíců uskutečnil v roce 1984-1985 po jižní Austrálii, kde vytvořil nádherné realistické dílo 65 obrazů, znázorňujících neporušenou charakteristickou přírodu, zvláštní stromy i původní domorodce. Své obrazy vystavoval v australském Melbourne. Tvorba jeho cest je součástí výstav v Hranicích, Přerově, Šumperku, Kroměříži a mnoha dalších. Těžištěm umělecké tvorby Ing. Jana Jaroše však zůstávají Beskydy, především Valašsko, jeho podhůří a okolí (viz LP 1981, s. 568-570; LP 1996, s. 459).
- 7. 12. 1866 - se v myslivně Kopaniny u Podmok na Čáslavsku narodil Gabriel Jirsík, prof. Dr.h.c., Ing., řádný profesor lesního hospodářského zřízení a lesnické geodesie s kreslením lesních plánů na ČVUT v Praze (1921-1937), řádný člen ČSAZV, předseda Ústřední jednoty čs. lesnictva (1933-36), odborný spisovatel a vysokoškolský pedagog. Zemřel 22. 12. 1943 v Praze (viz LP 1998, s. 442).
- 8. 12. 1906 - se narodil v jihočeském Lišově Jan Pinc, Ing., významný kulturně založený lesník, lesní hospodář města Jáchymova, odborník v lesnickotechnickém hrazení bystřin a meliorací, spoluzakladatel v roce 1969 Sdružení absolventů a přátel lesnických škol píseckých, spisovatel, historik lesnického školství. Narodil se v rodině řídícího učitele, takže hudba, výtvarné umění a kultura vůbec mu byly velmi blízké a provázely ho po celý život. Odmaturoval v roce 1925 na Státní vyšší lesnické škole v Písku v roce 1925 a s tímto městem svého mládí zůstal po celý život spřízněn. Po studiích se stal adjunktem v Týně nad Vltavou, jehož minulosti i kulturním vlivům věnoval, stejně jako městu Písku, část své literární práce. Pak působil v Praze a zde při zaměstnání vystudoval LF VŠZLI při ČVUT v Praze. Mezi dvěma světovými válkami byl vždy činorodý. Už jako posluchač stál v čele fakultního spolku, jako lesní inženýr se účastnil práce pražských i celostátních lesnických a inženýrských organizací, podílel se na činnosti Masarykovy akademie práce, spolupracoval s lesnickou vědou a výzkumem, působil na poli humanitním a sociálním, spolupracoval s tiskem a publikoval i básnickou sbírku a hojně cestoval, což bylo jednou z jeho vášní. Po osvobození 1945 pracoval jako lesní hospodář města Jáchymova a odtud odešel do služeb lesnickotechnického hrazení bystřin a meliorací. Pracoval v Ústavu pro výzkum hospodářských soustav. Podílel se na vydávání Zpravodaje Sdružení absolventů a přátel lesnických škol píseckých a napsal řadu studií o čs. lesnickém školství. Jeho péčí byly vydány vzpomínkové sborníčky na profesory Kaislera, Sigmonda, Nechlebu i zájmové tisky věnované studentským vzpomínkám při výročích pražské lesnické fakulty. K 95. narozeninám přejeme jubilantovi Ing. Janu Pincovi hodně zdraví, spokojenosti a radosti z dobře vykonaného díla ve prospěch čs. lesnictví. (viz LP 1986, s. 567-568).
- 17. 12. 1926 - se v Pečkách narodil Mojmír Pagač, zasloužilý dokumentarista a bibliograf Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti ve Zbraslavi-Strnadech, vynikající znalec světových jazyků a skandinávské literatury. Po vystudování reálného gymnázia v Praze pokračoval ve studiu v Norsku. Je proto velkým znalcem severské kultury a literatury a napsal mimo jiné i řadu esejí o některých významných skandinávských spisovatelích. M. Pagač složil státní jazykové zkoušky z řady jazyků; jeho doménou jsou germánské jazyky, kromě perfektní znalosti angličtiny a němčiny i skandinávské jazyky, ovládá téměř všechny evropské jazyky a studoval i arabštinu a japonštinu. Od r. 1948 pracoval v dokumentaci a od října 1954 do odchodu do penze pracoval v dokumentaci VÚLHM, řadu let jako zástupce vedoucího útvaru ODIS (odvětvového informačního střediska). Byl iniciátorem založení dokumentačních kartoték podle Oxfordského desetinného třídění (ODT), na jehož překladu a vydání pro lesnictví se podílel. Stejně jako na řadě bibliografií od roku 1960, a to na Československé lesnické bibliografii a na Mezinárodní myslivecké bibliografii. Přeložil tisíce článků a podílel se na zpracovávání bibliografických i dokumentačních záznamů. Byl vyhledáván i jako vysoce kvalifikovaný překladatel a tlumočník na celé řadě lesnických, mysliveckých a zemědělských mezinárodních konferencích, sympoziích a seminářích. Jeho erudice a konzultace využívala i řada výzkumných a vědeckých lesnických i vysokoškolských pracovníků (viz LP 1968, s. 568-569). Děkujeme mu a blahopřejeme za vše, co vykonal pro lesnický výzkum a vědu.
- 20. 12. 1961 - v Brně zemřel Jaroslav Marcha, vl. jm. Dominik Nejezchleb, český spisovatel přírodních moravských próz, novinář a politik. Narodil se 26. 5. 1880 v Babicích nad Svitavou (viz LP 2000, s. 194).