SLUŽBY VLASTNÍKŮM LESA

Ing. Miroslav Řešátko, CSc. - odbor tvorby lesa MZe ČR, Ing. Antonín Jurásek, CSc. - VÚLHM, VS Opočno

Pod názvem “Možnosti poskytování služeb vlastníkům lesa v oblasti nakládání s reprodukčním materiálem lesních dřevin” se uskutečnil ve dnech 17. - 18. října 2001 celostátní odborný seminář v Prostějově. Akci pořádalo MZe ČR, odvětví lesního hospodářství jako pomoc vlastníkům lesů a odborným lesním hospodářům, ve spolupráci s VÚLHM Jíloviště Strnady a školkařskou firmou František Piňos. Seminář organizačně zajistila firma MVDr. Václav Prokop, INPROF České Budějovice.

Cílem semináře bylo seznámit vlastníky lesa, odborné lesní hospodáře, pracovníky státní správy, provozovatele školek a další zájemce se současným stavem legislativních předpisů a uskutečňovaných kontrol kvality a původu reprodukčního materiálu lesních dřevin, problematikou obchodovatelných standardů sadebního materiálu i nabídkou služeb specializovaných odborných pracovišť a akreditovaných laboratoří VÚLHM. Tyto odborné akce pořádá odbor tvorby lesa MZe pravidelně dvakrát ročně. Stalo se již tradicí, že je spolupořádá také některý ze školkařských provozů, kam směřuje i exkurze. Přímo v terénu tak může pokračovat diskuse o pěstebních technologiích, problematice získávání osiva z uznaných genových zdrojů, kvalitě a původu reprodukčního materiálu lesních dřevin a hodnocení standardů kvality sadebního materiálu.

V prvním z referátů, které přednesl Ing. Miroslav Řešátko, CSc. (MZe ČR), se přes padesát účastníků odborného semináře dozvědělo informace o probíhajících legislativních úpravách v EU a ČR, především o přípravě zákona o uvádění do oběhu reprodukčního materiálu lesních dřevin v ČR a následných prováděcích předpisů. Hovořilo se i o poznatcích z kontrol držitelů platných licencí pro nakládání se semeny a sazenicemi lesních dřevin, v lesních školkách a na dotovaných zalesněných plochách. Pozorně byly vyslechnuty i další příspěvky, a to od Ing. Barbory Dobiášové (ÚKZÚZ Praha), která hovořila o Zákonu č. 92/1996 Sb., o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin (ve znění zákona č. 357/1999 Sb.) a od zástupců Státní rostlinolékařské správy, kteří se ve svých příspěvcích zabývali problematikou rostlinolékařské péče ve znění Zákona č. 147/1996 Sb., včetně kompetencí SRS ve vztahu k reprodukčnímu materiálu lesních dřevin a provádění rostlinolékařských kontrol.

PORADENSKÉ SLUŽBY VÚLHM

V dalším bloku referátů seznámili přítomné specialisté Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti s nabídkou služeb vlastníkům lesa a subjektům podnikajícím v lesním hospodářství, kterou poskytují jednotlivá pracoviště výzkumného ústavu na úseku reprodukčního materiálu lesních dřevin v písemných rámcích pověření udělených MZe.

Ing. Antonín Jurásek, CSc. (vedoucí VÚLHM, VS Opočno) referoval o nabídce služeb na úseku poradní činnosti v lesním školkařství a zalesňování a kontrole kvality sadebního materiálu. Konstatoval, že o službu specializované laboratoře “školkařská kontrola”, která je již akreditovaná, je ze strany vlastníků lesa a pěstitelů sadebního materiálu lesních dřevin stále větší zájem. Zjištění aktuální morfologické a fyziologické kvality sadebního materiálu, jeho zdravotního stavu a původu již v řadě případů pomohlo k výraznému snížení ztrát při umělé obnově zalesňování.

Pracovníci VÚLHM VS Uherské Hradiště (Ing. L. Bezděčková a Ing. P. Novák, CSc.) hovořili o službách na úseku hodnocení kvality osiva, činnosti akreditované laboratoře semenářské kontroly a o aktuálním stavu ústřední evidence jednotlivých uznaných zdrojů reprodukčního materiálu lesních dřevin. Tuto poradenskou, expertní a kontrolní činnost lesnická veřejnost již poměrně dobře zná a plně ji využívá.

V dalších vystoupeních seznámili přítomné pracovníci VÚLHM Jíloviště - Strnady (Ing. H. Cvrčová, Ing. P. Máchová a Ing. O. Ivanek, CSc.) s nabídkou služeb na úseku biotechnologických metod mikropropagace lesních dřevin a kontrolní činnosti izoenzymové laboratoře. Předpokládá se, že právě kontrolní činnost specializované laboratoře, která bude rovněž akreditována, by mohla výrazně napomoci při kontrole genetické kvality a původu jednotlivých druhů a kategorií reprodukčního materiálu lesních dřevin.

V rámci doprovodného programu prvního dne jednání se prezentovala i řada firem např. počítačovými programy pro LH, výrobky z plastů, závlahovou technikou a prostředky pro výživu a ochranu rostlin.

Následující den byla pro účastníky semináře připravena exkurze do provozu soukromé školky František Piňos ve středisku Osina-Krumsín a Lešany. Mimo prohlídky provozu a technického vybavení zde proběhla na jednotlivých

produkčních plochách diskuse o standardech sadebního materiálu a postupech při odběru vzorků pro hodnocení morfologické a fyziologické kvality sadebního materiálu. Pracovníci laboratoře školkařské kontroly při tom odebrali vzorky sadebního materiálu k hodnocení morfologické kvality vybraných druhů lesních dřevin. V závěru semináře bylo konstatováno, že seminář splnil plánovaný cíl, tj. poskytnout informace o legislativě a poskytovaných službách v oblasti nakládání s reprodukčním materiálem lesních dřevin.

INFORMACE O POSKYTOVANÝCH SLUŽBÁCH

Podrobnější informace o poskytovaných službách, které v rámci pověření odvětví LH MZe, zajišťuje VÚLHM, je možné získat na následujících kontaktních adresách:

Lesní školkařství a zalesňování, kontrola kvality sadebního materiálu, VÚLHM VS Opočno, Ing. Antonín Jurásek, CSc., tel.: 0443642391, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lesní semenářství, kontrola kvality osiva,VÚLHM VS Uherské Hradiště, Prom. biol. Zdenka Procházková, CSc., tel.: 0632549115, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Uznávání a vedení ústřední evidence uznaných zdrojů reprodukčního materiálu lesních dřevin, VÚLHM VS Uherské Hradiště, Ing. Jaroslav Rambousek, tel.: 0632549115, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Útvar biologie a šlechtění lesních dřevin, jehož součástí je i laboratoř biotechnologií, VÚLHM Jíloviště-Strnady, RNDr Jana Malá, CSc., tel.: 0257920681, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Adresa autorů příspěvku:

Ing. Miroslav Řešátko, CSc.
odbor tvorby lesa MZe ČR
117 05 Praha 1, Těšnov 17

Ing. Antonín Jurásek, CSc.
VÚLHM, VS Opočno
517 73 Opočno

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.