VÁCLAV NÁROVEC STOKRÁT O HNOJENÍ V LESE

Naše lesnictví má dlouholetou tradici i pokud jde o práce z oboru výživy a hnojení lesních dřevin. Především je to zásluha Dr. Antonína Němce, Dr. Bohumila Mařana, Ing. Jana Materny, Ing. Jiřího Lhotského a řady dalších autorů. Od vydání posledního díla komplexně shrnujícího domácí i zahraniční výsledky pokusů s hnojením v lese (J. Materna: Výživa a hnojení lesních porostů. 1963) však uplynulo již téměř 40 let. Během tohoto období došlo k prudkému rozmachu tohoto oboru. Hnojení lesních půd a porostů se stalo relativně běžnou provozní záležitostí a nedílnou součástí pěstebních postupů zejména při obnově lesa v imisemi postihovaných oblastech.

Publikace Stokrát o hnojení v lese popsanou skutečnost respektuje a na 31 stranách předkládá stručný přehled hlavních zásad zlepšování lesních půd a výživy lesních porostů hnojením. Přesně sto průběžně číslovaných odstavců dává práci její populárně laděný název. Odstavce jsou přitom seskupeny podle jednotlivých té-matických okruhů do dílčích oddílů (kapitol), jejichž názvy vystihují zaměření a náplň práce: koloběh živin v lesních ekosystémech, vliv průmyslových imisí na půdu a výživu lesních porostů, úloha hnojení při obhospodařování lesů, posouzení potřeby operativních výživářských opatření, vyhodnocování výsledků listových analýz, základní hnojení lesních půd, hnojení při obnově lesních porostů v imisních oblastech, plánování a projektování hnojivářských opatření, zákon o hnojivech a doplňující právní předpisy apod.

Publikaci doplňuje osm tabulek, které kompletují údaje využitelné při vyhodnocování výsledků listových analýz a prvotním zpracování návrhů dávek průmyslových hnojiv při základním hnojení lesních půd či při operativním hnojení lesních kultur a porostů. Pro mnohé čtenáře může být využitelný i třístránkový přehled použité a doporučené literatury, zahrnující padesát jeden titul nejdůležitějších prací našich i zahraničních autorů (dvacet pět titulů) z oboru výživy a hnojení lesních dřevin.

Publikace shrnuje poznatky resortního výzkumného úkolu Meliorace lesních půd k zlepšení funkční účinnosti lesního fondu, řešeného ve Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti v letech 1991 - 1994. Je koncipována jako stručná výchozí pomůcka, která má vlastníkům lesa a správcům lesních majetků usnadnit posouzení a následné rozhodnutí zda, kde a jakým způsobem na lesních pozemcích hnojit.

Celkovým rozsahem 31 stran tato brožura naplňuje dlouhodobý záměr nakladatelství Lesnická práce vydávat pod názvem Lesnická knihovna ucelenou sbírku krátkých odborných i populárně psaných prací (výhledově členěných podle lesnických oborů do samostatných edicí, odlišených barvou obálky), přenášejících do hospodářské praxe zkušenosti a aktuální poznatky našich lesnických odborníků i praktiků.

Brožura Stokrát o hnojení v lese vychází jako 3. titul edice Pěstování lesa (ve sbírce Lesnická knihovna) a lze si ji objednat na adrese:

Nakladatelství a vydavatelství

Lesnická práce, s. r. o.
Zámek 1, P.O. Box 25
281 63 Kostelec nad Černými lesy
tel.: 0203/67 94 13-4
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.