MAPOP - SNADNÝ PŘÍSTUP K DIGITÁLNÍM DATŮM OPRL
Ing. Richard Slabý - ÚHÚL Brandýs nad Labem
Oblastní plány rozvoje lesů (OPRL) jsou legislativně zakotveny v lesním zákoně č. 289/1995 Sb. a vyhlášce MZe č. 83/1996 Sb. o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů, jako metodický nástroj státní lesnické politiky. Tyto oblastní plány doporučují zásady hospodaření v lesích a cílem je vytvářet předpoklady pro minimalizaci střetu veřejného a vlastnických zájmů v lesích, nalezení odpovídajících proporcí podpory jednotlivých funkcí lesa a doporučení diferencovaných zásad hospodaření orientovaných na dosažení cílového stavu. OPRL obsahují souhrnné údaje o stavu lesů a o potřebách plnění funkcí lesa jako veřejného zájmu včetně strategických doporučení o způsobech hospodaření v ekosystémovém pojetí.
Podle metodiky sestavené týmem odborníků z našeho ústavu, pod vedením Dr. Ing. Macků, se v rámci těchto plánů sestavuje analýza stavu lesů v jednotlivých přírodních lesních oblastech (PLO), na které je podle podobných přírodních podmínek rozdělená celá republika (viz série článků o OPRL v roce 1998).
Podle rozhodnutí MZe jsou data jednotlivých PLO předávána oprávněným osobám v digitální podobě. Analogové mapy jsou vytištěny v jednom pare a uloženy u zpracovatele, resp. na příslušné pobočce ÚHÚL, která za příslušnou PLO nese garanci. Od začátku tvorby OPRL bylo jasné, že vzhledem k širokému spektru problémů a informací bude digitální podoba pro uživatele přehlednější, zvláště v problematice deklarovaných funkcí. A právě tato skutečnost nás vedla k tvorbě uživatelsky “přítulného” prohlížecího programu pro široké spektrum zájemců. Věříme, že se nám společně s programátory podařilo splnit základní podmínku uživatelsky úspěšné počítačové aplikace - nezatěžovat příliš obsluhu, která má zcela jiné úkoly, než se věnovat studiu obsluhy programu. Program se ovládá jen několika málo ikonami.
Program, resp. “prohlížečka MAPOP” vznikla jako nadstavba osvědčeného programu pro tisk map - MAPER, firmy Topol Pro s.r.o. Tento program umí pracovat s jednotným kladem lesnických map v příslušných měřítcích, s mimorámovými údaji a s údaji ukrytými v databázích, podle nichž zobrazuje příslušné body, linie a plochy. Pro potřeby MAPOPu jsme potlačili práci s mimorámovými údaji, ale bylo nutno dopracovat práci s databázemi, resp. umožnit jejich prohlížení a to včetně připojených souborů a rastrů.
POPIS PRÁCE S PROGRAMEM MAPOP
Po spuštění je standardní vzhled aplikace následující:
V zobrazovacím poli je zobrazena přehledová mapa Přírodních lesních oblastí v České republice. Na ní si obsluha volí požadovanou PLO a mapový list, podle příslušného kladu v závislosti na měřítku. OPRL pracují s měřítky 1:10 000, 1:25 000 a 1:50 000. Data jednotlivých PLO jsou nejčastěji spouštěna rovnou z CD a proto je zatím výběr omezen vždy na jednu PLO, jedno CD = 1 PLO. I v případě, že je možno data z jednotlivých PLO včetně rastrů umístit přímo do počítače pracuje v první verzi MAPOP vždy jen s jednou PLO.
MAPOP má tři zobrazovací listy:
- Dokumenty - HTML stránka, pomocí které je možné prohlížet veškeré popisné informace připojené k PLO - (průvodce daty, Info o PLO, textová část OPRL).
- Přehledová mapa - slouží pro výběr PLO, typu mapy i konkrétního mapového listu území o němž požadujeme informace.
- Mapa - zde se skládá výsledná mapová kompozice zvolené mapy. Výřez mapy můžete pomocí nástrojů prohlížečky libovolně zvětšovat, zmenšovat nebo jej posouvat, prohlížet jednotlivé informační vrstvy a získávat informace z databáze ke grafickým datům.
Výchozí stránka.
Výchozí stránka tvoří jakýsi základní bod pro získávání informací o zvoleném OPRL a nejen o něm. Jde o stránku v HTML formátu, která umožní, kromě jiného, přizpůsobit ji konkrétním potřebám. Prozatím je navržena standardní výchozí stránka, která poskytuje základní přehled o aplikaci a datech OPRL, umožňuje přejít na www stránky Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, nebo tvůrců programu a obsahuje základní menu pro ovládání.
Výběr PLO a mapy
Požadovanou přírodní lesní oblast můžete vybrat na záložce “Přehledka” graficky pomocí nástroje Výběr PLO nebo podle názvu ze seznamu PLO v ČR.
MAPOP nastaví výřez přehledky tak, aby zvolená PLO byla právě zobrazena. To platí z počátku pouze pro výběry grafické, ale MAPOP se rychle učí a příště již nastaví výřez správně i při výběru názvem. Jako první se po výběru PLO zobrazí základní informace o PLO.
Pro zobrazení určitých dat zvolené PLO je nutno na přehledce zvolit požadovaný druh mapy. Tím se zobrazí nad výřezem přehledky klad mapových listů příslušného mapového typu a kliknutím do jednoho z nich dojde k načtení potřebných dat podle souřadnic rohů mapy a přepnutí na záložku Mapa, kde se mapa podle vložené šablony vykreslí.
Přehledová mapa je v měřítku 1:50 000 = jedna sekce státní mapy odvozené (SMO). Většina map OPRL je v měřítku 1:25000 = vždy čtvrtina sekce SMO, Typologická mapa, která do OPRL vstoupila z LHP je v kladu 1:10 000. Standardní klad se obsluze vždy objeví.
Veškeré mapy je možno z prohlížečky také tisknout. Oproti klasickému tisku zde nejsou mimorámové údaje.
Informace o mapě
Mapu zvoleného typu je možno prohlížet, zvětšovat a zmenšovat. V levém pruhu od zobrazovací plochy je seznam vrstev (bloků) příslušného typu mapy. Pokud některou vrstvu kliknutím vybereme, rozvine se vpravo od zobrazovací plochy seznam dalších (negrafických) informací o zvolené vrstvě. Tyto informace se mohou vztahovat k vrstvě jako celku nebo ke konkrétnímu objektu vrstvy. Ten je pak potřeba ukázáním do mapy vybrat. Pro snadnější orientaci je ke každé mapě zobrazit rastrovou podobu legendy.
Informace, které lze z příslušné mapy získat se mohou variabilně lišit podle typu a kompletnosti prohlížených dat a dále podle individuálního nastavení prohlížečky. Obecně lze říci, že k příslušným grafickým prvkům na mapě je možno zobrazit obsah vnitřní, či vzdálené databáze, připojené textové, nebo grafické informace. Pro tento účel je každá textová část příslušné PLO “roztrhána” a jednotlivé části jsou propojeny s příslušnými grafickými prvky. Navíc je možno pro vyšší informační hodnotu grafické prvky doplnit fotografiemi, případně videosekvencemi.
ZÁVĚR
Prohlížečka MAPOP je šířena společně s daty OPRL oprávněným osobám podle výše uvedené vyhlášky. Věříme, že právě tato podoba dat OPRL, která neklade žádné zvláštní požadavky na obsluhu je jednou z mála cest, jak nasbíraná data zprostředkovat lesnickému provozu a všem případným dalším uživatelům.
Prohlížečka MAPOP se dále vyvíjí a v blízké budoucnosti by měla pro pracovníky státní správy umožňovat propojení s daty katastru nemovitostí, resp. s body nad rastrovými mapami, které ÚHÚL pro státní správu zpracovává. MAPOP tím bude umožňovat obsluze pohyb ve dvou informačních rovinách - první rovinou budou data OPRL a druhou data katastru nemovitostí. Dále je možno očekávat, že se do programu MAPOP dostanou některé prvky z oblíbeného programu pro práci s daty LHP, z prohlížečky HELETAX. Jde zejména o práci s dotazy.
V polovině roku 2001 bude ukončen první cyklus tvorby OPRL a nastane proces aktualizace dat. Na aktualizovaná data by již mělo být možné, nahlédnout i po internetu. Je to jedna z mála reálných možností, ne-li jediná, jak poskytnout vždy aktuální data případnému uživateli. Data zde budou umístěna v rámci datového skladu, který je v ÚHÚL budován, ale obsluha u počítače by neměla poznat žádnou větší změnu, bude pracovat se stejnou prohlížečkou, na kterou je zvyklá.
Poznámka:
V článku byla použita data PLO 25 - Orlické hory zpracovaná ÚHÚL, pobočka Hradec Králové.