NOVÉ PUBLIKACE V KNIHOVNĚ VÚLHM

Ing. Robert Klán, Ing. Jarmila Cikánová, Mgr. Eva Krupičková

Sborníky z významných odborných akcí patří k nejdůležitějším zdrojům aktuálních informací. Mnohé z těchto publikací však vycházejí jako neprodejné, účelové publikace nebo jsou určeny pouze pro účastníky akce. Z těchto důvodů se velmi často nedostanou ani do fondu odborných knihoven. Případný zájemce má pak velmi malou šanci publikaci získat, zvláště po uplynutí delší doby od akce. Existuje sice zákonná povinnost vydavatelů zasílat tzv. povinný výtisk zdarma Národní knihovně ČR a několika dalším institucím, vydavatelé však často tuto povinnost nesplní, ať už z neznalosti, nebo z nezájmu.

V knihovně VÚLHM proto budujeme i v rámci České republiky síť výměnných partnerů, prostřednictvím kterých se nám daří získávat takové publikace, které jsou jinou cestou jen těžko dostupné. V následujícím přehledu uveřejňujeme informace o některých takto získaných českých publikacích.

SBORNÍKY Z ODBORNÝCH SEMINÁŘŮ A KONFERENCÍ

Na Křivoklátě se ve dnech 6. - 7. června 2000 uskutečnila konference Přírodě blízké hospodaření v CHKO Křivoklátsko. Sborník připravila Česká lesnická společnost a Ministerstvo zemědělství ČR - vyšel v polovině minulého roku.

Zahradnická fakulta MZLU v Lednici na Moravě byla ve dnech 19. - 21. června 2000 pořadatelem konference Koncepce uceleného krajinného plánování. Sborník se stejným názvem vydala v roce 2000 Česká společnost krajinných inženýrů.

Energetické a průmyslové rostliny VI. je název odborného semináře, který, jak název napovídá, se uskutečnil již po šesté v Chomutově 27. července 2000. Na vydání sborníku spolupracovaly CZ Biom a Výzkumný ústav rostlinné výroby.

1. a 2. září 2000 organizovala Česká lesnická společnost v Hranicích celostátní konferenci Predátoři v myslivosti. Sborník referátů z této konference vydala Česká lesnická společnost v Dobříši v roce 2000.

V Jeseníkách se 8. a 9. září uskutečnila konference Obnova lesa ve smrkovém stupni Hrubého Jeseníku. Organizátorem byla Česká lesnická společnost a Lesy České republiky, s. p., Hradec Králové. V rámci konference se uskutečnila také exkurze a průvodce k této exkurzi je přílohou vydaného sborníku.

Další podzimní akcí České lesnické společnosti byl seminář Rozlišování dubu a možnosti udržení druhové čistoty v lesních porostech. Seminář se uskutečnil 12. září 2000 v Roztokách u Křivoklátu a sborník vydala Česká lesnická společnost v Praze v roce 2000.

12. října 2000 se v kongresovém centru SILVIA v Hradci Králové uskutečnil celostátní seminář Přípravky pro lesní hospodářství - první výsledky z testovacích ploch. Sborník vydaly Lesy České republiky, s. p., Hradec Králové v roce 2000 jako jeden z organizátorů uvedené akce.

V závěru roku - 15. listopadu 2000 - organizoval Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti seminář na téma Monitoring lesů v České republice. Seminář se konal v Praze a sborník referátů vydal VÚLHM v roce 2000.

ODBORNÉ PUBLIKACE

V druhé části tohoto přehledu si Vás dovolujeme upozornit na některé další zajímavé odborné publikace. Dvě učebnice vydala MZLU v Brně: Finanční účetnictví v lesním hospodářství (autorem je Václav Kupák) a učebnice z produkce MZLU v Brně v roce 2000 Ochrana dřeva (autorem je Josef Svatoň).

Matice lesnická v Písku vydala v loňském roce, kromě jiných prací, také zajímavou publikaci z oboru krajinářství Dřeviny pro včely a zvěř autora Josefa Hromase.

Na podzim roku 2000 vydalo Ministerstvo zemědělství ČR každoročně očekávanou Zelenou zprávu pod názvem Zpráva o stavu lesního hospodářství České republiky - stav k 31. 12. 1999.

V souvislosti se zapojením České republiky do evropského programu sledování zdravotní stavu lesů vydává VÚLHM každoročně také Ročenku programu ICP Forests - Monitoring zdravotního stavu lesa v České republice. Ročenka 2000 vyšla v prosinci loňského roku. Publikaci je možné získat v útvaru informatiky VÚLHM.

Na závěr upozorňujeme na další díl Květeny České republiky, kterou vydává Academia Praha. V prosinci 2000 vyšel již 6. svazek tohoto obsáhlého díla.

PUBLIKAČNÍ ČINNOST VÚLHM

I v roce 2001 budeme pokračovat v informování o článcích, publikovaných v našich časopisech. V tomto čísle Vás stručně seznámíme s obsahem čtvrtletníku Zprávy lesnického výzkumu, 45, 2000, č. 1:

Šindelář, J.: Možnosti racionalizace ve výchově lesních porostů

Článek pojednává o aktuálním tématu v lesnictví - o racionalizaci prací při výchově porostů. V rámci racionalizačních opatření se má péče omezovat na takové zásahy, které jsou vhodné pro dosažení hospodářských cílů. Autor zmiňuje všeobecné zásady racionalizace, předkládá zásady racionalizace výchovných zásahů v mladých porostech, zásady racionalizace výchovných zásahů v tyčkovinách a tyčovinách a včasného výběru cílových stromů. Práce se opírá o zahraniční, především německé zkušenosti a je doplněna 5 grafy.

Ivanek, O.: Genetické ověření smrkových porostů uznaných ke sběru osiva v Krkonoších

Ve stručném článku autor na základě analýzy izoenzymů, metody, která představuje v obecnějším metodickém rámci výběr populací sledovaných lesních dřevin, odběr vzorků, vlastní biochemickou analýzu a vyhodnocení dosažených výsledků s využitím statistických metod a postupů populační genetiky, zpracovává zdroje reprodukčního materiálu dvou krkonošských populací smrku ztepilého (Picea abies (L.) Karst.) různého geografického původu. Výsledky analýzy jsou uvedeny ve 4 tabulkách.

Urban, J.: Role přísušků a biotických škodlivých činitelů v hynutí borovice černé

Nadměrné hynutí borovice černé (Pinus nigra Arn.) bylo pozorováno na Brněnsku a na mnoha jiných lokalitách. Článek podává jednak stručný přehled ekologických nároků této dřeviny a jednak si všímá příčin poškození, např. vlivu sucha, biotických škodlivých činitelů, výskytu fytopatogenních hub a podkorních hmyzích škůdců. Některé typy poškození jsou zachyceny na fotografiích.

Jančařík, V.: Význam a funkce odumřelého dřeva v lesních porostech

Článek informuje o semináři, zabývajícím se významem odumřelých stromů a “mrtvého” dřeva v lesních porostech, který byl uspořádán Správou Národního parku Podyjí a pobočkou Pro Silva Bohemica České lesnické společnosti. Stručný přehled referátů řešících problematiku odumřelého dřeva je doplněn schématem potravních vazeb larválních stadií hmyzu na odumřelém dubu a schématem potravních vazeb dospělců bezobratlých živočichů.

Jančařík, V.: Problematika ponechávání odumřelých stromů a dřeva v lese

Tento článek byl přednesen na výše zmíněném semináři. Komplexně rozebírá tuto problematiku významu odumřelých stromů a dřeva v přírodních lesích ve vztahu k životnímu prostředí a zachování biodiverzity. Autor uvažuje též o tomto problému v rámci pěstování hospodářských lesů, kde odumřelé stromy a rozkládající se dřevo mohou být nebezpečným zdrojem infekce. Tři přiložené fotografie zachycují odumřelé stromy jako nenahraditelné prostředí pro různé organismy.

Jařabáč, M. - Chlebek, A.: Pro účinnější protipovodňovou ochranu pod lesnatými povodími bystřin

Autoři zpracovávají výsledky lesnicko-hydrologického výzkumu v alpských zemích. Článek uvádí rozbor hlavních příčin povodní a metody vypracovávání plánů ohrožovaných zón. Pozornost je věnována instruktáži pro zahraniční účastníky, která se konala v okolí Salcburku v červnu 1999. Autoři popisují kromě metody zpracovávání plánů ochrany instruktáž v terénu, stručně zmiňují předpisy pro vypracovávání plánů ohrožovaných zón v Rakousku. Na základě zkušeností rakouského výzkumu je zpracována kapitola Náměty pro ochranu před povodněmi na území České republiky, která je obohacena 6 fotografiemi.

Kern, J.: Vplyv náhodnej ťažby a transformačného procesu v rokoch 1974 - 1999 na Slovensku na plnenie predpisu ročnej ťažby podľa lesného hospodárskeho plánu

Název článku plně vystihuje tematiku článku; stručný text je doplněn 5 grafy.

Jura, S.: Elektrická diagnostika stromů prostřednictvím metod a prostředků elektrofyziologie rostlin

Článek se zabývá možností využití nové metody - elektrofyziologie - pro určování zdravotního stavu stromů. Je popsána stručná historie elektrofyziologie, používání této metody při různých měřeních v lesních porostech, autor se stručně zmiňuje o elektrických a elektrofyziologických přístrojích, které lze při hodnocení stromů používat. Článek je zamýšlen jako obecnější úvod do problematiky, která bude v budoucnu detailněji probírána.

Tutka, J.: Analýza vplyvu zmien cien vstupov a výstupov lesnej výroby

Autor analyzuje dvouletý vliv změn tržních cen dřevařských výrobků na dřevařský trh v oblasti státních lesů na Slovensku. Porovnává cenové vztahy mezi vývojem vstupů do výroby a vývojem cen výrobků, hodnotí dopady rozdílného vývoje cen a uvádí výsledky analýzy tohoto stavu. Krátký a konkrétní článek je doplněn přehlednými tabulkami.

Bělský, J. - Jařabáč, M.: Symposium Interpraevent 2000

Každý čtvrtý rok se koná symposium mezinárodní společnosti Interpraevent. Deváté symposium Interpraevent 2000 se konalo v rakouském Villachu v červnu roku 2000. Autoři ve svém článku uvádějí stručná organizační data a úkoly společnosti Interpraevent, hlavní poznatky z jednání symposia. V článku jsou zahrnuty příklady z exkurzí a náměty pro lesní hospodářství v malých povodích pahorkatin a hor na území ČR. Článek oživují 3 fotografie zachycující systém hrazení bystřin v oblasti Villachu.

LESNICKÉ AKTUALITY

Každé číslo Zpráv lesnického výzkumu obsahuje rubriku Lesnické aktuality, která obsahuje informace o zajímavých článcích v zahraničním lesnickém tisku. Tentokrát byly vybrány tyto:

- Vliv zátop na vegetaci - povodeň v povodí Odry v roce 1997 uvádí stručné informace o reakci většinou listnatých stromů na povodeň v červenci 1997 na území střední Odry

- Kontrola bekyně mnišky v severovýchodní části Německa popisuje metodu zpracování kontroly bekyně mnišky (Lymantria monacha L.) ve smrkových porostech východního Pruska

- Zkušenosti a hospodářský vliv přírodě blízkého hospodářství ve státním dolnosaském lesním podniku představuje program LöWE (Langfristige ökologische Waldentwicklung)

- Skladování kulatiny bez přístupu vzduchu popisuje metodu, která umožňuje skladovat dřevo hlavně smrkové až 4 roky.

Další informace o publikacích v knihovně VÚLHM poskytne Ing. J. Cikánková
(tel. 579 216 43, l. 238, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. )

a informace o publikační činnosti Mgr. E. Krupičková
(tel. 579 216 43, l. 242, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.