LESNÍ HOSPODÁŘSTVÍ A OCHRANA PŘÍRODY

S využitím sborníku připravil Ing. Jan Kozel

Lesy České republiky, s. p., Hradec Králové a Česká lesnická společnost - pobočka při ředitelství LČR uspořádaly v konferenčním sále Silvia odborný seminář “Lesní hospodářství a ochrana přírody”. Akce byla svým změřením určena pro lesníky, profesní i dobrovolné pracovníky ochrany přírody, pracovníky státní správy lesů, myslivosti a ochrany přírody. Setkání se zúčastnilo přibližně 150 zástupců ze všech cílových skupin. Hosty byli Ing. Jaromír Vašíček, CSc., ředitel odboru státní správy lesů a myslivosti MZe, RNDr. Jan Plesník, CSc., náměstek Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, RNDr. František Pelc, ředitel Správy chráněných krajinných oblastí ČR, RNDr. Libor Ambrozek, předseda Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), poslanec Parlamentu ČR.

Přítomné pozdravil Ing. Jiří Oliva, generální ředitel LČR. Zdůraznil potřebu vzájemné spolupráce a dialogu mezi všemi zainteresovanými subjekty z lesnických i ochranářských řad a zejména komunikace s širokou veřejností. Jako příklad uvedl spolupráci LČR s ČSOP a středisky ekologické výchovy, která významným způsobem přispívá k vytváření pozitivního vztahu, zejména dětí a mládeže, k přírodě, lesu a způsobům jeho obhospodařování. Řadu odborných přednášek zahájil Ing. Jaromír Vašíček, CSc., který přednesl svůj názor na ochranu přírody. V dalším přehledu přinášíme výběr z přednesených referátů.

STÁTNÍ PODNIK LESY ČESKÉ REPUBLIKY A OCHRANA PŘÍRODY
RNDr. Jiří Stonawski - LČR

Lesy jsou společným předmětem zájmu lesníků, ochránců přírody, myslivců a široké veřejnosti. Státní podnik Lesy České republiky, spravuje přibližně 54 % (1 420 tis. ha) všech lesů v ČR. V rámci této výměry jde o přibližně 400 tis. ha v CHKO a 40 % rozlohy všech “maloplošných” zvláště chráněných území ČR. LČR jsou tak největším správcem zvláště chráněných území a nejdůležitějším partnerem orgánů ochrany přírody v České republice.

Poslání státního podniku Lesy ČR

Postavení a role podniku vychází ze zákona č. 77/1997 Sb., o státním podniku, podle kterého je zřízen k uspokojování významných celospolečenských, strategických a veřejných zájmů. LČR, s. p., již od svého založení (1. 1. 1992) nastoupil cestu postupného přechodu od holosečného hospodářského způsobu k přírodě bližším způsobům hospodaření a lesích. Období po transformaci lesního hospodářství dokazují, že zvolený systém je i ekonomicky úspěšný. Tato skutečnost je jednou z podmínek potřebných k řešení dalších otázek, mezi které patří i problematika mimoprodukčních funkcí lesa, vztah k veřejnosti nebo spolupráce s nevládními organizacemi (s ČSOP, SSEV Pavučina, KČT, Junákem).

Hospodaření ve veřejném zájmu

Přestože je příjmová složka rozpočtu podniku naplňována převážně prodejem dříví, není jeho posláním maximalizace zisku, ale trvale udržitelné hospodaření z biologického i z ekonomického hlediska. Vychází z představy - “co je ekologické to je i ekonomické”.

Významným přínosem LČR ve veřejném zájmu je správa bezmála 25 % (19 800 km) všech vodních toků na území ČR, převážně bystřinného charakteru, ze kterých neplynou téměř žádné příjmy. Podobně je tomu se správou rozsáhlé sítě lesních účelových komunikací, které jsou, mimo zpoplatnění vjezdu motorových vozidel, využívány veřejností zdarma atd. Správa a péče o tyto objekty stojí nemalé prostředky. Přes to, že jsou některé z činností dotovány, není předmětem dotací provozní režie, nebo cena projekčních prací, které financuje realizátor akce - LČR.

Strategie podniku v ochraně přírody

LČR schválily a zpracovaly několik koncepčních dokumentů, které formulují strategii jejich činnosti (Lesnická politika LČR, Program trvale udržitelného hospodaření v lesích, PROGRAM 2000 atd.).

Rozhodujícím prostředkem hospodářské strategie podniku je diferenciace hospodaření v lesích podle jejich převažující funkce, stavu a přírodních podmínek. Podnik je připraven spolupracovat se specialisty na jednotlivé skupiny organismů jak při mapování výskytu, tak při jednotlivých opatřeních in situ, záchranných přenosech, pěstování nebo chovu vybraných druhů a jejich repatriacích.

Podnik usiluje v souladu s platnou legislatovou a schválenými vnitropodnikovými dokumenty o plošnou realizaci své strategie. Nechce ji realizovat jen na omezených vybraných plochách (maloplošná ZCHÚ, prvky ÚSES) a nevylučuje možnost stanovení určitých územních preferencí na základě vzájemné dohody. Její součástí však musí být i řešení nákladové stránky mezi LČR jako správcem státního majetku a orgány ochrany přírody, které vznášejí různé nároky. Podobná situace nastane v blízké budoucnosti u území zařazených do soustavy Natura 2000. Proto očekáváme kvalifikovanou a konstruktivní diskusi obou stran.

Opatření ve prospěch ochrany přírody

Při běžném hospodaření provádí LČR, stejně jako jeho předchůdci, praktická opatření ve prospěch ochrany přírody v lesích. V rámci integrované ochrany lesa podporují autoregulační schopnosti lesních ekosystémů (úprava dřevinné skladby, podpora přirozených predátorů původců biotických škod). Před aplikací testují vhodné preventivní i kurativní chemické přípravky ochrany lesa.

V otázkách záchrany regionálních populací lesních dřevin spolupracují s VÚHLM, AOPK ČR i jinými subjekty. Od roku 1988 existuje při LZ Boubín záchranný chov tetřeva hlušce. Na Broumovsku LČR spolupracují na repatriaci sokola stěhovavého atd.

Úspěšně se rozvíjí spolupráce s ČSOP, včetně ekologické výchovy, mapování vybraných druhů stanovišt ve smyslu jejich ochrany atd. Spolupráce je financována z vlastních zdrojů podniku, letošní smlouva s ČSOP počítá s materiálním vstupem 2 mil Kč.

Přínosem pro přírodu je i potlačování invazních druhů rostlin, cílem LČR je zvládnout do 2 let optimální způsoby jejich likvidace. Součástí Realizace PROGRAMu 2000 je i péče o památné stromy, historické parky (péče o krajinu).

Lidské a ekonomické zdroje

V současnosti probíhá analýza organizační struktury a personálního obsazení se specializací na ochranu přírody. Cílem je další zapracování prvků ochrany přírody, způsobů financování a zkušeností se soustavou NATURA 2000 do koncepce LČR. Kvalitnější přístup zaměstnanců k ochraně přírody chceme zajistit zapracováním této problematiky do vnitropodnikových zkoušek způsobilosti odborných lesních hospodářů.

Vedle vlastních zdrojů podniku (pěstební náklady, PROGRAM 2000) chceme využívat i krajinotvorných programů MŽP a prostředky Státního fondu životního prostředí. Náklady vynaložené na realizaci PROGRAMu 2000 dosahují ročně 30 mil. Kč. V rámci tohoto programu byl v letech 1999 a 2000 věnován největší podíl na rozvoj rekreačních funkcí, činnosti spojené se zachováním biodiverzity se podílely asi 20 %.

Myslivost

Cílem podniku v oblasti myslivosti je dosažení a trvalé udržení takových stavů spárkaté zvěře, které umožňují přirozenou obnovu všech dřevin bez nutnosti ochrany proti škodám zvěří. Náklady vynaložené na ochranu lesa proti škodám zvěří se u LČR pohybují ročně v intervalu 300 - 350 mil. Kč. Takto vynaložené náklady snížily za poslední rok škody zvěří na hodnotu převyšující 20 mil. Kč. V této částce nejsou zahrnuty např. škody na biodiverzitě lesních dřevin (eliminace jedle a cenných listnáčů z přirozené obnovy), opakovaná obnova nebo rekonstrukce porostů zničených zvěří. LČR oceňují spolupráci s pracovníky ochrany přírody v otázkách připravované legislativní úpravy v myslivosti i v aktivní aplikaci opatření plynoucích ze stávající právní úpravy.

NATURA 2000 - OCHRANA PŘÍRODY V MEZINÁRODNÍCH SOUVISLOSTECH
RNDr. Jan Plesník, CSc.

Charakterizoval pět etap vývoje ochrany přírody a krajiny, kterými postupně od svého vzniku prošla:

1) Romantické období (1810 - 1880), které provázela ochrana mimořádných nebo značně zajímavých lokalit, území a druhů (pralesy, gejzíry).

2) Období divočiny (1880 - 1950) bylo zaměřené na ochranu území a lokalit, co nejméně dotčených činností člověka (zbytky stepí, mokřady) a ochranu ohrožených druhů.

3) Konzervační období (1950 - 1980), ve kterém byla vytvořena reprezentativní soustava ohrožených biotopů a typů prostředí.

4) Období řízené péče (1980 - 1995) - vytvoření ekologické/environmentální sítě, převažuje obecná druhová ochrana a jsou vytvářeny Územní systémy ekologické stability.

5) Integrovaný přístup (1995 - dosud) kombinuje oba hlavní cíle soudobé ochrany přírody a krajiny:

a) Zachování biologické rozmanitosti, kterou chápeme rozmanitost života ve všech jeho formách, úrovních a kombinacích.

b) Podpora základních životadárných funkcí a procesů v ekosystémech (tok energie a živin, koloběh vody, půdotvorné procesy, fotosyntéza).

Soudobé trendy v ochraně přírody a krajiny

- Integrovaný přístup, který zahrnuje:

a) Udržení početných, a tím i geneticky kvalitních a životaschopných populací.

b) Zachování základních životodárných ekologických procesů.

c) Zastoupení typů biotopů, ekosystémů a prostředí vzhledem k rozsahu jejich přirozené variability.

d) Naplnění zájmů člověka v mezích těchto limitů.

- Územní plánování.

- Péče o přírodní dědictví jako veřejný zájem.

- Získávání veřejnosti a cílových skupin obyvatelstva a komunikace.

- Právo na zdravé prostředí je podle listiny základních práv a svobod nezadatelným lidským právem.

Natura 2000

Vysvětlil princip této soustavy chráněných území (viz LP 1/2001) a závěrem konstatoval: Budování soustavy NATURA 2000 není výmyslem bruselských eurokratů, ale jedinečnou šancí, jak účinně a na dlouhou dobu zachovat v ČR části přírody, oprávněně považované za součást přírodního dědictví sjednocené Evropy. Tento úkol ovšem nemůže splnit státní ochrana přírody bez podpory nejširší veřejnosti i cílových skupin obyvatelstva.

CHRÁNĚNÉ KRAJINNÉ OBLASTI A LESNÍ HOSPODAŘENÍ
RNDr. František Pelc

Ve svém vystoupení zdůraznil rostoucí polyfunkční a především environmentální význam lesů. Svůj názor podpořil podílem lesního hospodářství na hrubém domácím produktu ČR, který se pohybuje se v rozmezí 0,5 - 0,7 %. Vzhledem k lesnatosti státu jde o zanedbalelné číslo, které se bude v budoucnu dále snižovat. Srovnatelných dřevoprodukčních a ekonomických funkcí lesa lze dosáhnout i jinými lesnickými přístupy, respektujícími polyfunkčnost lesa včetně jeho klíčového významu pro krajinné ekosystémy.

Charakteristika CHKO

CHKO jdou jedním z nástrojů péče o naší lesní krajinu. Dosud je jich vyhlášeno 24 a pokrývají 13 % rozlohy státu (1 033 800 ha). Lesy v CHKO zaujímají plochu 510 000 ha (19,3 % lesů v ČR), celková lesnatost CHKO je 51 % a v jednotlivých oblastech výrazně kolísá (Poodří 9 %, Jeseníky 80 %).

Lesy na úzení CHKO jsou převážně ve státním vlastnictví (80 % ve správě LČR s. p.) což je dlouhodobě pozitivní pro zvláštní péči o tato území. V lesích chráněných krajinných oblastí se objevují podobné problémy jako v ostatních lesních komplexech (zjednodušená druhová skladba a prostorová výstavba, nevhodná genetická kvalita, poškození horských lesů imisní zátěží, vysoké stavy spárkaté zvěře a nedostatečné využívání přírodních procesů v lesních ekosystémech).

Strategie péče o lesy v CHKO

Strategie péče o lesní ekosystémy v CHKO je založena na odstranění zmíněných nedostatků ve spolupráci s vlastníky a lesními hospodáři. Existuje však i rozdílné chápání ochránců přírody a lesníků, které se promítá např. v nejednotné interpretaci péče o genofond lesních dřevin, kde ochrana přírody klade důraz na genotypové a lesníci na jejich fenotypové vlastnosti. Diskutabilní je typologické vymezení v některých oblastech, neslučitelnost lesnické legislativy s předpisy o ochraně přírody atd. Vzhledem k nedostatkům je potřebné uzavření smlouvy LČR a Správy CHKO ČR o spolupráci při vymezování reprezentativní soustavy lesních segmentů ponechaných samovolnému přírodnímu vývoji. Ta by měla přispět mj. k celkové rehabilitaci a naturalizaci našich lesů.

MOŽNOSTI UPLATNĚNÍ NEVLÁDNÍCH ORGANIZACÍ V OCHRANĚ PŘÍRODY V LESÍCH
RNDr. Libor Ambrozek, Ing. Pavel Pešout

Předseda ČSOP Libor Ambrozek ocenil přínos s. p. LČR ve vztahu k rozvoji a podpoře mimoprodukčních funkcí lesů, který vyjadřují také realizací PROGRAMu 2000. Jde o záležitosti ve veřejném zájmu, proto se zde otevírá prostor pro nevládní organizace a jejich spolupráci s lesníky.

Tradičně se ochranou přírody, nejen v lesích, zabývá Český svaz ochránců přírody. Užitečné pro obě spolupracující strany je využití odborného a lidského potenciálu, kterým obě strany disponují, možnost vést věcný dialog, přínosný pro konečné řešení diskutovaných problémů a zapojení místní veřejnosti.

Spolupráce LČR a ČSOP

Počátkem roku 1999 byla poprvé deklarována spolupráce mezi LČR a ČSOP. V současné době má program spolupráce za sebou dva roky existence. Odehrává se v programech druhové ochrany, v rámci kterých je prováděno mapování a přímá ochrana některých druhů nebo skupin druhů a propagace jejich ochrany. Patří sem např. tradiční program ČSOP “Formica”, nebo společný program na záchranu velkých šelem s důrazem na přirozenou redukci ne-únosně přemnožené spárkaté zvěře. Existují i společné programy na ochranu cenných biotopů v lesích. Jde o specifické biotopy, významné z pohledu ochrany přírody, které se vyskytují v lesních komplexech. Jsou to zejména lesní vodní toky a mokřady, ale i stepní plochy, skály sutě apod. Mezi drobné biotopy, které jsou také součástí péče patří i doupné stromy.

Mimořádně důležitou oblastí společné spolupráce je výchova a osvěta. Programy “Studánky”, “Les není popelnice”, “Podpora působení veřejnost v Ekocentrech ČSOP” jsou pojaty jako koncepční působení na širokou veřejnost, kterému jsou ročně “vystaveny” tisíce lidí. Spolupráce ČSOP a LČR se promítá také v účasti na tvorbě lesních hospodářských plánů, na připomínkování legislativy atd.

AKTIVITY LESNÍKŮ V OCHRANĚ PŘÍRODY V RÁMCI LZ ŽIDLOCHOVICE
Ing. Jan Vybíral

Zdůraznil výjimečnost území obhospodařovaného LZ. Lesnatost spravovaného území je pouze 14 %, přesto jsou místní lesní ekosystémy, soustředěné v nivách řek Jihlavy, Svratky, Dyje a Moravy celou jednou třetinu všech lužních lesů v ČR. Oblast je druhově velice pestrá, což odráží vliv čtyř geografických podprovincií (panonské, hercynské, alpské a karpatské).

Na území LZ se nachází CHKO a BR Pálava, Lednicko-valtický areál, který je kulturním a přírodním dědictvím pod patronací UNESCO. Hospodaření v oblasti je specifické vzhledem k aktivitám významně zaměřeným na zachování vysoké biologické rozmanitosti. Úsilí lesníků se opírá i o spolupráci s ZO ČSOP v Břeclavi a vedením CHKO Pálava.

Lesník je ochráncem a tvůrcem krajiny

Velká část lesů LZ Židlochovice je dlouhodobě obhospodařována podle LHP, které byly na tomto bývalém lichtenštejnském majetku zavedeny již od roku 1764. To je jeden z důkazů, že tento cenný a unikátní krajinný ekosystém je po staletí ovlivňován člověkem - lesním hospodářem, který se zasloužil o jeho dnešní hodnotu. I současné aktivity LZ Židlochovice dokumentují, že i vysoce ceněné území z hlediska ochrany přírody, lze obhospodařovat samotnými lesníky, kteří jsou ve své odbornosti k péči o krajinu, životní prostředí a ochranu biodiverzity odedávna vychováváni. Lesníci nejsou ve svých činnostech omezeni pouze na lesní komplexy, spravují např. i 700 ha nivních luk a udržují tak vysokou druhovou pestrost krajiny atd.

I proto je prvořadé neustálé vzdělávání lesního personálu a předejití konfliktu mezi takzvanými ochránci přírody a lesníky. Protože cíle obou skupin jsou praktiky totožné - žít ve zdravé, druhově bohaté krajině a inteligentně využívat její biologický potenciál v rámci trvale udržitelného života.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.