VALNÁ HROMADA SDRUŽENÍ LESNÍCH ŠKOLKAŘŮ ČR

Ing. Pavel Kotrla, Ph.D. - Sdružení lesních školkařů ČR

Dne 15. 2. 2001 se v Kostelci nad Čer-nými lesy, v Rytířském sále, uskuteč-nila 6. řádná valná hromada Sdružení lesních školkařů ČR (SLŠ). V dopolední části proběhla vlastní valná hromada. Uvítání všech přítomných provedl předseda SLŠ ČR Ing. Ivo Machovič. Po volbě návrhové komise následovalo přednesení “Zprávy o činnosti SLŠ” (Ing. Machovič), “Zprávy o hospodaření SLŠ” (Ing. Kotrla) a “Zprávy kontrolní komise SLŠ” (J. Pecha). Po přednesení těchto informací následovalo schválení 20 nových členů SLŠ. Poté byla schvá-lena změna stanov SLŠ (změna sídla), návrh rozpočtu pro rok 2001 a návrh usnesení.

V bloku vystoupení hostů nejdříve Ing. Miroslav Sloup (ředitel odboru tvorby lesa MZe) aktuálně informoval o legislativních plánech ministerstva pro rok 2001. O činnosti Lesnického sdružení ČR informoval jeho nový předseda Ing. Vladimír Oplt. O přípravě na jarní zalesňovací sezónu a výsledcích jednání mezi SLŠ a LČR, s.p. v oblasti náběhu na novou normu ČSN 48 21 15 hovořil Ing. Pavel Indra (ředitelství LČR, s.p.). O současných i plánovaných novelizacích zákona o rostlinolékařské péči informovala Ing. Behalová z odboru karantény Státní rostlinolékařské péče. Za Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů vystoupil Ing. Jiří Procházka z Lesů města Písku. Ing. Karel Michalik ve svém vystoupení krátce pohovořil o činnosti Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

Tradiční součástí valné hromady SLŠ byla prezentace firem - dodavatelů materiálů a potřeb pro lesní školky. Při letošní valné hromadě této možnosti využilo celkem 16 firem.

Odpolední program valné hromady byl vyhrazen výkladovému komentáři k normě ČSN 48 21 15 - sadební materiál lesních dřevin. Tento výkladový komentář byl zpracován a přednesen tvůrci normy (doc. Ing. Oldřichem Mauerem, DrSc, Ing. Antonínem Juráskem a jejich spolupracovníky).

Valné hromady Sdružení lesních školkařů se zúčastnilo celkem 64 subjektů - členů Sdružení, po započítání všech přítomných to bylo celkem 145 osob.

ZPRÁVA O ČINNOSTI SDRUŽENÍ LESNÍCH ŠKOLKAŘŮ ČR ZA ROK 2000
(předneseno předsedou SLŠ Ing. Ivo Machovičem na valné hromadě - zkráceno)

Vážení členové Sdružení, milí hosté,
dovolte, abych Vás co nejsrdečněji přivítal na dnešní, již 6. řádné valné hromadě Sdružení lesních školkařů ČR. Ve svém vystoupení bych Vás rád z pověření předsednictva seznámil s činností SLŠ za uplynulý rok, tzn. za období od března loňského roku do dnešních dnů.

V průběhu roku 2000 se po více jak ročním hledání podařilo obsadit funkci manažera Sdružení, od čehož jsme si slibovali zřetelné zintenzivnění a zkvalitnění práce SLŠ. Manažer Sdružení, Ing. Pavel Kotrla, Ph.D., nastoupil do své funkce v polovině června loňského roku, a musím konstatovat, že až dosud svou prací plně naplňuje naše očekávání.

V průběhu roku 2000 jsme v první řadě zintenzivnili komunikaci s celou řadou institucí. Za velmi důležitou považujeme komunikaci s ústředními orgány státní správy (především s MZe a rovněž s MŽP). Také se nám podařilo navázat úvodní kontakt s předsedou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny PČR Ing. J. Palasem. Úzce jsme spolupracovali se zástupci VÚHLM a FLD MZLU v Brně, navázali jsme bližší kontakt se Státní rostlinolékařskou správou a dále se zástupci největších vlastníků lesů (Lesy ČR, s.p., SVOLem).

PŘEBYTKY SADEBNÍHO MATERIÁLU

V důsledku postupného snižování potřeb sadebního materiálu lesních dřevin nastal přebytek sadebního materiálu nabízeného lesními školkami. Názorným obrázkem v tomto směru je i burza sazenic (přebytků) pro jaro 2001, kterou zde máte k dispozici. Mám-li jen krátce obsah této burzy komentovat, musím říci alespoň několik konkrétních čísel. Dle této burzy mají členové SLŠ pro letošní jarní sezónu tento nadbytek výsadbyschopného sadebního materiálu: SM - 10 mil. ks, BO 2 mil. ks, DB - 1 mil. ks, KL - 2,5 mil. ks, JS - 2 mil ks. Je více než pravděpodobné, že drtivou většinu těchto sazenic se na trhu nepodaří umístit a bude muset být zlikvidována. V dnešní době, kdy zejména v českém pohraničí leží ladem statisíce hektarů především státní zemědělské půdy, kterou nikdo neobdělává, v době, kdy státy EU intenzivně dotují útlum své zemědělské produkce a v době, kdy česká vláda minulý týden schválila další podporu zemědělcům, kteří uvedou alespoň část své orné půdy do klidu, je to situace jistě více než tristní! O ekonomických dopadech pro české školkaře snad není ani třeba hovořit. O zalesňování neproduktivních a méně produktivních nelesních půd se v ČR hovoří již téměř 10 let, ale ani za tu dobu nebyly dosavadní české vlády ani kompetentní orgány státní správy schopny tento proces uspokojivě nastartovat.

LEGISLATIVA

V oblasti legislativy byl rok 2000 velmi bohatý na přípravu řady materiálů zásadního významu. Důležitou oblastí byla příprava novel zákona o lesích (zákon 289/1995 Sb.) a vyhlášky MZe č. 82/1996 Sb. Obě tyto právní normy je nutno právě v oblasti reprodukčního materiálu lesních dřevin novelizovat tak, aby došlo k harmonizaci s právem EU. Zástupci SLŠ se aktivně účastnili řady jednání týkajících se přípravy těchto novel, které se budoucnosti lesního školkařství v ČR bezprostředně dotýkají. V průběhu roku 2000 byl rovněž novelizován zákon o rostlinolékařské péči (zákon 147/1996 Sb.). Do tohoto dění jsme se za SLŠ také zapojili, i když s určitým zpožděním.

Rok 2000 byl také přípravným rokem přechodu na novou ČSN 48 21 15. Tento přechod bezprostředně souvisí s harmonizací s právem EU, neboť zavedení standardů reprodukčního materiálu lesních dřevin je přímo směrnicí 1999/105/ES vyžadováno. Uvedená norma zohledňuje tradici českého školkařství a na druhou stranu splňuje zmíněné požadavky EU. Předpokládáme, že v rámci novelizace legislativy bude převzata jako tzv. národní standard.

Na parametry sadebního materiálu podle této normy přechází od jara 2001 Lesy ČR, s.p. s předpokladem, že postupně se touto normou budou řídit jak další vlastníci lesa, tak i státní správa (pro účely dotací). Aktivita ze strany SLŠ byla zaměřena na vzájemné konzultace a jednání s LČR, s.p., kladoucí si za cíl celou tuto problematiku doladit. Ukázalo se, že praktický přechod na novou normu nebude na obou stranách zdaleka tak jednoduchý, jak se zpočátku zdálo. Výsledkem celé řady jednání je písemný materiál (výkladový komentář), který v obchodním vztahu producenti sadebního materiálu - dodavatelé pěstebních prací - Lesy ČR, s.p. tuto normu doplňuje a zamezuje tak případnému dvojímu nebo nejednoznačnému výkladu některých ustanovení.

AKCE SDRUŽENÍ

V oblasti vzdělávání členů SLŠ zorganizovalo v průběhu roku 2000 tři akce.

V březnu se SLŠ spolupodílelo na přípravě celostátního semináře s mezinárodní účastí “Kontrola kvality reprodukčního materiálu lesních dřevin”. Začátkem září proběhl odborný tematický zájezd po školkách JV Polska, v rámci kterého jsme mohli vidět průřez lesním školkařstvím Polska od nejmodernější kontejnerové školky systému BCC, přes školky tradiční až po tzv. školky podokapové.V říjnu pak proběhl dvoudenní odborný školkařský seminář, jehož tématy byla jednak problematika ochrany ve školkách se zaměřením na fytopatogenní houby, jednak problematika náběhu na novou normu ČSN 48 21 15 u LČR, s.p.

Jedním z důležitých cílů SLŠ ČR je poskytovat svým členům veškeré dostupné informace týkající se lesního školkařství a oborů souvisejících. Průběžné informování členů se děje formou zasílání zápisů ze zasedání předsednictva SLŠ, které jsou doplněny přílohami. V loňském roce jsme začali připravovat materiály zaměřené na konkrétní témata (databáze firem - dodavatelů materiálů a potřeb pro školky, metodická příručka herbicidy, příručka pro vlastníky lesa). Všechny tyto materiály budou po kompletaci poskytnuty členům SLŠ.

ZÁVĚR

Toto byl stručný průřez činností SLŠ ČR za uplynulé funkční období. Pravděpodobně neodvratitelnou skutečností zůstává, že lesní školkaře čeká nelehké období a právě profesní organizace našeho typu může nám všem v mnohém napomoci. Mohu zde proto s uspokojením konstatovat, že naše více jak půl roční kampaň, kladoucí si za cíl oslovit další potenciální subjekty, aby se staly novými členy našeho Sdružení, se neminula účinkem. Oproti stavu po loňské valné hromadě, kdy členy SLŠ bylo 66 subjektů s celkovou výměrou produkční plochy 1040 ha, je současný aktuální stav 86 členů, s výměrou produkční plochy 1200 ha. Dovoluji si konstatovat, že na základě zkušeností z celé řady absolvovaných jednání je SLŠ ČR vnímáno ze strany partnerských institucí a organizací velmi vážně, což je dle mého názoru dobrým příslibem, abychom oprávněné zájmy lesních školkařů hájili i nadále dobře.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.