NOVÁ NORMA PRO SADEBNÍ MATERIÁL U LESŮ ČESKÉ REPUBLIKY, s. p.
Ing. Pavel Indra, Ing. Jan Řezáč - Lesy ČR, s. p., Hradec Králové
Tématem letošního jara, o němž se hovoří nejen mezi pracovníky s. p. LČR, je přechod na novou normu sadebního materiálu ČSN 482115. Pozornost se jí věnuje především proto, že s sebou přináší odlišné hodnocení kvality sadebního materiálu a s tím spojené změny pěstebních technologií v lesních školkách. Přestože se kolem nové normy uskutečnilo již několik seminářů i školení a bylo publikováno několik článků, považujeme za užitečné přinést několik nových informací pro čtenáře Lesnické práce.
DŮVOD VZNIKU NOVÉ NORMY
Nová norma vznikla na základě nutnosti definovat standardy sadebního materiálu v návaznosti na Směrnice Evropské unie v procesu příprav České republiky na vstup do EU. Norma spatřila světlo světa v roce 1997 a platí od roku 1998. LČR již v tomto roce jasně vyhlásily, že dodávky sazenic podle parametrů nové normy budou požadovat od 1. ledna roku 2001. Toto se promítlo již do obchodních smluv z let 1999/2000. Stejná informace byla zveřejněna i ve speciálním čísle Lesu zdar - genetika - v roce 1998. Důvodem byla nutnost respektovat určité přechodné období, aby obchodní partneři LČR měli možnost se na novou normu připravit. Školkaři tak získali čas na to, aby přizpůsobili technologie pěstování sadebního materiálu novým požadavkům. Je nutné zdůraznit, že norma nemá obecně závaznou platnost. Stává se závaznou pouze jako součást obchodní smlouvy na komplexní dodávku prací LČR se smluvními partnery.
Přínos normy lze spatřovat v tom, že definuje kvalitu sadebního materiálu parametry, které popisují jednoduchým způsobem vzhled celé sazenice včetně kořenového systému v poměru k nadzemní části sazenice. Naopak v minulosti platná oborová norma nedefinovala parametry kořenového systému sadebního materiálu. Často tak docházelo k výsadbám nekvalitního sadebního materiálu, který se společně se špatnou manipulací nejčastěji podílel na ztrátách při zalesňování.
ROZPOR S PŘÍLOHOU č. 7 VYHLÁŠKY MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ 82/1996
Určitý problém se vyskytl při srovnání normy s přílohou číslo 7 vyhlášky MZe č. 82/1996. Tato příloha popisuje parametry výsadbyschopného materiálu a člení je do dvou výškových tříd s uvedením tloušťky kořenového krčku, ale parametry kořenového systému nejsou nijak definovány. Zatímco původní oborová norma byla novou ČSN nahrazena, zůstává tato příloha v platnosti a tím, že je začleněna jako součást pravidel pro poskytování příspěvků na hospodaření, dochází k rozporům s ČSN 48 21 15. Pro LČR je v otázce posuzování sadebního materiálu rozhodující ČSN 48 21 15 a sadební materiál definovaný touto normou uznává za běžný obchodní sortiment. LČR budou proto pro výsadbu používat pouze sadební materiál, který odpovídá nové normě a tím standardu LČR. Jedinou možnou výjimku lze učinit pro letošní rok v případě sadebního materiálu, u kterého se očekává pomístně nedostatek - a to je pouze buk a jedle.
STANDARD LČR
Aby nová norma lépe odpovídala běžným provozním potřebám, byl vytvořen ve spolupráci s autory normy, doc. Ing. Oldřichem Mauerem, DrSc. a Ing. Antonínem Juráskem, CSc., její komentář, který popisuje, jakým způsobem se jednotlivé parametry zjišťují a v jaké míře tolerují. Protože lze očekávat, že používání nové normy může přinést v náběhovém období jistá úskalí, snažily se na to LČR připravit. Jedním ze základních kroků bylo právě definování obchodního standardu. V souvislosti s novou normou totiž dochází k zásadní změně v přístupu k sadebnímu materiálu. Tomuto trendu se přizpůsobily i LČR a opouštějí pojem výšková třída. Tento pojem je nahrazen pojmem třída, který se odvozuje od tloušťky kořenového krčku jako znaku vyspělosti sadebního materiálu. Výška nadále zůstává jako orientační parametr s tím, že je důležité dodržení její minimální hodnoty, ale překročení maximální hodnoty svědčí pouze o tom, že sadební materiál je pěstován špatnou technologií.
POMŮCKY PRO PŘECHOD NA NOVOU NORMU
Pro snazší orientaci v nových třídách, které jsou definovány pro jednotlivé druhy sadebního materiálu, vydaly LČR tabulku Rozměry standardních výsadbyschopných semenáčků, sazenic a poloodrostků pro potřeby LČR (viz tabulka). Tabulku obdrželi všichni revírníci a vedoucí pracovníci LČR, dále ji dostali zodpovědní pracovníci smluvních partnerů, aby byl usnadněn přechod na tuto normu. Také byla distribuována všem pověřeným pěstitelům LČR a předali jsme ji Sdružení lesních školkařů ČR. Pro smluvní partnery je navíc prezentována na internetových stránkách LČR v rubrice Informace pro smluvní partnery. V tabulce je část tříd sadebního materiálu je v originále zvýrazněna žlutou barvou. Tím je naznačeno, které typy semenáčků a sazenic jednotlivých druhů dřevin budou LČR preferovat při nákupu od svých smluvních partnerů.
Tabulka by měla umožnit rychlejší a přehlednější posuzování sadebního materiálu. První parametr, který zodpovědného pracovníka, přejímajícího sadební materiál, zajímá, je tloušťka kořenového krčku. Podle ní zařadí sadební materiál do třídy a současně posoudí výšku nadzemní části. Potom musí zhodnotit poměr kořenového systému k nadzemní části. Důležitým parametrem je i maximální věk a délka kůlového kořene. V normě jsou uvedeny ještě další parametry - celkový vzhled nadzemní části, podíl jemného kořenového vlášení a deformace kořenového systému.
Součástí tabulky je výkladový komentář LČR k normě. Komentář je zpracován společně s autory normy a popisuje přípustné tolerance jednotlivých parametrů. Dále hodnotí ze statistického hlediska standardní soubor sadebního materiálu a obsahuje doplnění a upřesnění některých článků normy.
PŘESNOST MĚŘENÍ A PŘÍPUSTNÉ TOLERANCE MORFOLOGICKÝCH ZNAKŮ
Pro posuzování kvality sadebního materiálu jsou v normě uvedené parametry bez povolených tolerancí. S ohledem na to, že norma hodnotí biologický materiál, byl komentář normy doplněn o odstavec, upravující přesnost měření a přípustné tolerance. Tuto úpravu považujeme za aktuální zejména při případných sporech v rámci přejímek sadebního materiálu.
Kořenový krček - měří se s přesností na 0,1 mm, zaokrouhluje se standardním postupem (od 0,05 mm nahoru); tolerance v případě minimálního průměru krčku 3 mm se nepovoluje; v ostatních případech je povolena 10% odchylka směrem dolů od minimální hodnoty.
Výška nadzemních částí - měří se s přesností na 1 cm, zaokrouhluje se standardním postupem (od 0,5 cm směrem nahoru); u minimálních hodnot stanovených pro jednotlivé dřeviny pro semenáčky a sazenice se tolerance směrem dolů nepovoluje; výjimkou jsou krytokořenné semenáčky listnáčů, kde je povolena tolerance 5 cm (za standardní jsou tedy považovány semenáčky od výšky 20 cm za předpokladu splnění ostatních parametrů); u ostatních výškových tříd je povolena 5 cm směrem dolů i nahoru při splnění předepsané tloušťky kořenového krčku.
Poměr objemu kořenů k nadzemním částem - povoluje se 20% tolerance vzhledem ke standardním hodnotám jednotlivých velikostních kategorií.
V případě, že délka kůlového kořene přesahuje maximální přípustnou hodnotu, sadební materiál je hodnocen jako nestandardní. Informativně je možno hodnotit ostatní parametry kořenových systémů (poměr kořenů k nadzemním částem a podíl jemných kořenů v kořenovém systému) po zkrácení kořenů na přípustnou délku. V současné době jsou zpracovávány převodní hodnoty mezi objemem a sušinou hodnocených částí rostlin tak, aby v budoucnu mohla být používána buď objemová (xylometrická), nebo hmotnostní (gravimetrická) hodnocení.
Za standardní soubor sadebního materiálu je považován ten, který neobsahuje více než 5 % nestandardních jedinců (nestandardní ve dvou ze základních parametrů: výška, průměr krčku, poměr kořenů k nadzemním částem, délka kůlového kořene, tvar kořenů a nadzemních částí, průměr řezných ran); 95 % jedinců v souboru musí splňovat všechny parametry. Jedinci nesplňující více než dva parametry se nepřipouštějí.
VYHODNOCOVÁNÍ FUNKČNOSTI NORMY
Rok 2001 považují LČR i z hlediska výkladového komentáře za náběhový. Autoři normy připravují už její druhé vydání, k němuž dojde na podzim tohoto roku. Zde již bude zapracován i výkladový komentář, který vzniká na základě diskusí s vlastníky lesů, lesními školkaři a bude reflektovat i připomínky provozních lesníků na základě zkušeností z náběhového období. Bude vyvíjen tlak na to, aby případné nejasnosti a dílčí nedostatky byly odstraněny a počínaje sezónou 2002 se již nemuselo nic upravovat. Připomínky k ČSN 48 21 15 je možné uplatnit v rámci LČR na odboru lesního hospodářství a ochrany přírody ředitelství LČR.
Zavedení nové normy, která zároveň charakterizuje parametry obalů, bylo využito pro jejich kategorizaci v rámci přílohy obchodní smlouvy. Tato příloha charakterizuje rozvojové a útlumové technologie. Obaly jsou rozčleněny do tří kategorií s daným časovým horizontem použitelnosti, omezujícím obaly nevhodné a obaly dočasně tolerované. Obaly nevhodné by se měly přestat používat do 2 let, tj. do konce roku 2002, obaly dočasně tolerované do 5 let, tj. do konce roku 2005.