Prof. JAROMÍR ČÍŽEK OSMDESÁTILETÝ

Dr., Dr. rer. silv. habil. E. W. Melzer, Tharandt

Jeden přítel zakončil osmé desetiletí svého života. Přítel, který nad rámec státních možností vyhledával a všemi svými silami přispíval k mezinárodní spolupráci. Co bylo blíže, aby se hledala společná lesnická činnost, kde existovaly stejné nebo podobné geografické, klimatické a hospodářské podmínky? Byly to především sousední státy Československé republiky. Tak hledal a nalezl profesor Čížek ve své dlouholeté činnosti jako prorektor, proděkan a později jako ředitel Vědeckého lesnického ústavu v Kostelci nad Černými lesy Vysoké školy zemědělské v Praze spojení s Lesnickou fakultou Vysoké školy zemědělské ve Varšavě, Lesnickou fakultou v Tharandtu Technické univerzity (TU) Drážďany, s Vysokou školou zemědělskou ve Vídni a s Lesnickou fakultou v Šoproni.

Jeho národní a mezinárodní aktivity přispěly Lesnické fakultě v Praze po jejím zrušení v roce 1962 k pokračování lesnického výzkumu a později v Ústavu aplikované ekologie a ekotechniky Vysoké školy zemědělské v Praze v Kostelci nad Černými lesy také k výuce.

První studentské kontakty mezi Tharandtem a československými lesnickými fakultami se uskutečnily v roce 1954. Již o rok později organizovaly fakulty první výměny studentů a vědeckých pracovníků. Až do roku 1990 každoročně organizované 14 denní exkurze umožňovaly studentům a pedagogickým pracovníkům poznávat a ocenit práci sousedů. V těchto dnech vznikla četná přátelství, která z části trvají až do dnešních dnů. Výměna vědeckých názorů a z nich vzešlá spolupráce mezi různými ústavy nemůže zůstat opomenuta.

Bylo tedy jen logické, že prof. Čížek, byl jako první vědecký pracovník povolán na katedru Heinricha Cotty sekce lesního hospodářství Tharandt TU v Drážďanech. V jeho přednáškách pro studenty a vědecké pracovníky o otázkách diferencovaného přístupu pěstební techniky na typologickém základě, přeměn monokultur, převodů na podrostní les, mechanizace v pěstování lesů a zalesňování v oblastech poškozovaných imisemi se objevila jeho bohatá literární znalost. Jeho rozsáhlé zkušenosti jsou stále použitelné. Tak přispěl prof. Čížek rovněž v Tharandtu ke vzdělání a k dobrému jménu absolventů naší fakulty. Za to mu budiž na tomto místě poděkováno.

Vám náleží radě starých naslouchati

neboť jejich oči mnohé jíti kolem viděly

a jejich uši hlas života uslyšely

ani když se vám jejich rada nelíbí

věnujte jim svoji pozornost.

(Gilgameš)

Ještě dnes hovoří k mnohým z nás jeho činorodý duch, vybraná a prožitá životní zkušenost. Nechť jsou Jaromírovi Čížkovi dopřána ještě mnohá léta strávená v dobrém zdraví v kruhu rodiny a žáků.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.