CERTIFIKACE HOSPODAŘENÍ V LESÍCH
Zpráva Ing. Josefa Vovesného, člena Výkonného výboru SVOL z valné hromady SVOL 15. 3. 2001
Certifikace z obecného pohledu probíhá v ČR v celé řadě hospodářských činností. Záměrem je vyslovení nezávislé písemné záruky, že certifikované výrobky, technologické postupy nebo služby splňují vybrané požadavky. Světové i evropské konference z 90. let (Rio de Janeiro 1992, Helsinky 1993, Lisabon 1998) zaměřené na životní prostředí, rozvoj a ochranu lesů, byly podnětem k podpoře a zavádění trvale udržitelného hospodaření v lesích. Certifikace lesů se má stát dobrovolným nástrojem takového hospodaření.
PRŮBĚH CERTIFIKACE LESŮ V ČR
Certifikace začala v ČR iniciativou Ministerstva zemědělství České republiky (MZe) založením Národního certifikačního střediska (NCS) Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL) v Brandýse nad Labem a jmenováním Rady NCS jako řídícího orgánu certifikace. Náklady spojené s řízením certifikace byly také hrazeny státem. Byl založen, a v praxi také používán, systém individuální certifikace firem a fyzických osob vlastnících lesy v ČR. Tímto systémem bylo doposud certifikováno přes jeden mil. hektarů lesů v ČR. Nedostatkem dosavadního systému je, že není uznáván v rámci Evropy. V souvislosti s připravovaným vstupem do EU a na minimálně evropský trh se dřívím a ostatními lesními produkty se ukázalo uznání našeho systému certifikace v rámci Evropy jako nezbytné.
SYSTÉMY CERTIFIKACE
V Evropě jsou v praxi uplatňovány čtyři hlavní systémy certifikace lesů. Nejrozšířenějším je Celoevropský systém certifikace lesů - Pan European Forest Certification (PEFC), následuje Sdružení ekologického lesnictví - Forest Stewardchip Council (FSC) systém, který vznikl v Severní Americe a uchytil se i v Evropě.
Rozdíly hlavních systémů
PEFC
- volné neziskové sdružení právnických osob,
- systém regionální certifikace,
- finančně přijatelný pro menší firmy a rodinné farmy, které v Evropě převládají,
- dosud certifikováno 30 mil. hektarů lesa (k 31. 12. 2000).
FSC
- systém individuální certifikace,
- finančně nedosažitelný pro menší firmy a vlastníky lesů,
- dosud certifikováno 18 mil. hektarů lesa (převážně ve Švédsku a v Polsku).
CELOEVROPSKÝ SYSTÉM CERTIFIKACE LESŮ (PEFC)
Z iniciativy MZe se, po konzultacích s jednotlivými zájmovými skupinami, stala ČR prostřednictvím Rady NCS ÚHÚL členem evropského orgánu certifikace lesů PEFCC. Česká republika je tak v roce 2001 již třetím rokem členem této instituce. Veškeré náklady až dosud spojené s členstvím v PEFC a tvorbou Českého systému certifikace (tvorba dokumentů, kritérií a administrativa) byly hrazeny státem. Celoevropský systém certifikace lesů (PEFC) vznikl v evropských zemích jako dobrovolná iniciativa soukromých vlastníků lesů bez účasti státu a státní správy.
Okolnosti vzniku systému v západních a severských zemích odpovídají vlastnické struktuře lesů. Vlastníci lesů a zpracovatelé dřeva rozhodují a také nesou, buď zcela nebo převážně, náklady spojené s certifikací.
Z důvodu rozdílného vzniku řídícího orgánu certifikace v ČR dochází v současné době k transformaci současného NCS ÚHÚL do samostatné právnické osoby PEFC Česká republika (nový název). Nová právnická osoba PEFC ČR bude již zcela samostatně rozhodovat a bude se i samostatně financovat zájmovými skupinami, které se dobrovolně k procesu přihlásí.
HLAVNÍ ZÁJMOVÉ SKUPINY
1. vlastníci a správci lesů (LČR, s.p., SVOL, VLS, s.p., SMPLH - Sdružení majitelů a podnikatelů v lesním hopodářství),
2. zpracovatelé dřeva (SZDP - Svaz zaměstnanců dřevozpracujícího průmyslu, ČAPLH, SPPC - Svaz průmyslu papíru a celulózy, a další),
3. ostatní zájemci (odbory, ochrana přírody a ŽP, lesnické školství, ÚHÚL, státní správa).
SOUČASNÝ STAV CERTIFIKACE V ČR
1. Základní dokumenty Českého systému certifikace včetně kritérií regionální certifikace jsou podány do ústředí PEFC v Lucembursku k posouzení shody s evropskými kritérii certifikace. Kritéria jsou navržena na úrovni lesního zákona a LHP, rozšířena o ekologické požadavky (doupné stromy, odumřelé dřevo, chemizace apod.). Ústředí PEFC pověřilo k posouzení shody PEFC Finsko (vlastní posouzení provádí nezávislá poradenská firma v lesnictví) a tato práce v současné době probíhá.
2. Probíhá transformace Rady NCS ÚHÚL do PEFC ČR. Právní forma nového samostatného subjektu je neziskové sdružení právnických osob. V rámci tvorby stanov probíhá diskuse o zastoupení zájmových skupin v řídícím orgánu PEFC ČR - Radě PEFC.
Zájmové skupiny jsou členěny do komor:
a) vlastníci lesů,
b) zpracovatelé dřeva, služby, obchod,
c) ostatní zájmové skupiny.
SVOL navrhuje poměr hlasů v Radě PEFC podle komor: vlastníci 50 %, zpracovatelé a ostatní do 50 %. Rozhodující vlastnické a správní subjekty (LČR, VLS, SMPLH) projevily souhlas. Ostatní komory svůj názor dosud jednoznačně neformulovaly. V rámci vlastníků lesů se uvažuje zastoupení v rozhodování a financování v rámci komory podle plochy lesa.
3. Žadatel o regionální certifikaci
Týká se jen vlastníků lesů. Jedná se o vytvoření organizace reprezentující vlastníky lesů - žadatele o regionální certifikaci. V současné době probíhají konzultace o vytvoření žadatele mezi reprezentanty vlastníků lesů. Žadatelem může být organizace reprezentující minimálně 50 % výměry všech lesů regionu. Žadatel v regionální certifikaci plní tyto činnosti:
- rozhoduje o zahájení regionální certifikace podáním žádosti,
- provádí výběrové řízení certifikačního orgánu a zajišťuje komunikaci s ním,
- zajišťuje sběr informací o regionu,
- vypracovává zprávy o hospodaření v regionu,
- zajišťuje posuzování shody individuálních vlastníků a vydává osvědčení o účasti v regionální certifikaci,
- vede evidenci individuálních vlastníků účastnících se regionální certifikace.
Výsledkem regionální certifikace je v případě shody s kritérii certifikát pro region a právo používání loga.
4. Účast individuálních vlastníků lesů v regionální certifikaci
Účast jak fyzických, tak právnických osob v regionální certifikaci začíná přistoupením k regionální certifikaci. Posoudí se shoda hospodaření vlastníka - žadatele s kritérii regionální certifikace. Shodu posuzuje žadatel nebo jím pověřená organizace. Výsledkem posouzení je osvědčení a možnost používání loga.
FINANCOVÁNÍ CERTIFIKACE
1. Financování řízení systému certifikace
- podle podílu na rozhodování v Radě PEFC
50 - 100 tis. Kč za rok na jednoho člena Rady PEFC.
Struktura výdajů
- příspěvky do centra PEFC v Lucemburku,
- činnost Rady PEFC,
- propagace systému a administrativa Rady PEFC.
2. Financování certifikace vlastníků lesa: 0,20 - 0,50 Kč/ha ročně.
Struktura výdajů
- audit certifikačního orgánu,
- administrativa žadatele.
PŘÍNOS CERTIFIKACE VLASTNÍKŮM LESA
Přímé finanční zvýhodnění nelze dlouhodobě a ve větším rozsahu předpokládat. Certifikace však může zabránit diskriminaci na trhu dříví a sice v období, kdy bude odběrateli dříví certifikace hospodaření vyžadována. Certifikace je současně prezentací vlastníka lesa a regionu z hlediska trvalého hospodaření uvnitř i vně České republiky.