EDUARD PRŮŠA: “PĚSTOVÁNÍ LESŮ NA TYPOLOGICKÝCH ZÁKLADECH”
{mosimage}
00REC
EDUARD PRŮŠA: “PĚSTOVÁNÍ LESŮ NA TYPOLOGICKÝCH ZÁKLADECH”
Nakladatelství Lesnická práce 2001, 590 stran + 1 CD
Specializovaná odborná literatura téměř nikdy nebyla na knižním trhu bestsellerem a tak vychází ve velmi malých nákladech a nakladatelstvím žádné velké zisky nepřináší. Proto je nutné vyzdvihnout myšlenku stávající redakce Lesnické práce, s. r. o., která i do budoucna chce vydávat odbornou lesnickou literaturu, určenou užšímu okruhu čtenářů. Redakce zcela správně ohodnotila obrovský materiálový potenciál Ing. E. Průši, CSc., shromážděný během celého jeho odborného života a rozhodla jej vydat knižně.
Publikace podobného názvu (Typologické podklady pěstování lesů) vyšla v roce 1969 z pera autorů K. Plívy a E. Průši. Podobný název byl autorem zvolen záměrně, aby tak odborná veřejnost mohla posoudit změny, které od této doby nastaly. Současná publikace má 590 stran, je tedy mnohem rozsáhlejší, má mnohem více a úplně jinak členěných kapitol. Novinkou je ukazující se nutnost (kterou ještě mnozí autoři odborných publikací nepochopili) názornějšího skloubení textu, tabulek, obrázků a případných dalších doplňků. Toto umožňuje umístění textu a všech těchto částí na CD. Právě touto cestou se jak vydavatel, tak i autor vydali. Vše, co je obsahem tištěné knihy je malou částí CD a navíc je možný okamžitý pohled na odkazovanou tabulku, graf a případné barevné fotografie, čímž se publikace stává i velmi názornou učebnicí.
RŮZNÉ POHLEDY
Kniha určitě vyvolá mnohé polemiky a rozdělí odbornou veřejnost minimálně na dva antagonistické tábory. První publikaci zcela odsoudí jako neodbornou, zcela odporující zaběhnutým pravidlům psaní odborných publikací. Druzí ji zase přijmou bez výhrad, protože se jim příčí strohá “suchost” odborných pojednání. Kniha je totiž lidská a i ti, kteří ji odsoudí ji časem budou akceptovat, protože jim přiblíží odbornost i z toho čtivějšího hlediska. Pouze ji musí přečíst ještě jednou a pomalu. Je v ní hluboký lidský odkaz odborníka, který se ohlíží za tím, co zanechává ve svém oboru dalším generacím, v čem je napomíná a před čím je varuje, aby neopakovali některé chyby.
PŘIPOMÍNKY
Lze mít výhrady ke členění kapitol. Bylo by snad vhodnější, kdyby autor některé kapitoly, které přímo nesouvisí s typologickou náplní, vynechal (např. Lesní hospodářství před 100 lety). Některé by bylo vhodnější uvést až po kapitolách podrobně popisujících “Typologický systém ÚHÚL” (např. Ochrana přírody, Pěstování lesů, Poškození imisemi, Škody zvěří, Hodnocení růstového prostředí, Osobnost lesního hospodáře). Více na škodu je nesourodost uváděného “Typologického systému ÚHÚL”. Příloha 13 (str. 60) totiž uvádí jinou tabulku tohoto systému, než pak autor uvádí pro aplikaci v příloze 18 (str. 100) a přílohách pro jednotlivé Přírodní lesní oblasti (PLO). Popisy jednotlivých Souborů lesních typů (str. 197 - 398) nejsou buď kompletní nebo autor vycházel z jiných podkladů než uvádí v tabulce přílohy 13 (v podrobnějším popisu chybějí některé SLT, uváděné v příloze). Mohou být výhrady k uváděným kvantifikacím z důvodu jejich neaktuálnosti, ale převážná většina z nich se mění každým rokem. Lze tedy brát uváděné údaje jako přibližné a orientační spíše pro ilustraci jejich vzájemné proporcionality.
VÍTANÁ PUBLIKACE
Přes tyto výhrady se autorovi musí lesnická veřejnost poděkovat za to, že konečně se i jiní odborníci mohou tak podrobně seznámit s lesnickou typologií. Doposud byli všichni odkázáni jen na interní publikace Lesprojektu (resp. ÚHÚL) a na ne příliš povedenou vysokoškolskou učebnici z roku 1986.
Cena publikace (888,- Kč) může případné zájemce trochu odradit, ale s přihlédnutím k rozsahu knihy a přiloženému CD jde o cenu přiměřenou. Výhradním distributorem publikace je nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce, s. r. o.
Ing. Jiří Viewegh, CSc.,
přednášející předmětu Lesnická typologie a fytocenologie na LF ČZU v Praze
V současné době se dostává do rukou široké lesnické veřejnosti významná kniha “Pěstování lesů na typologických základech”, která je celoživotním dílem předního lesnického typologa Ing. Eduarda Průši, CSc. Jedinečnost této publikace spočívá jak v přístupu autora k hospodaření v lesích ekologickým způsobem, tak v softwarovém řešení elektronické multimediální publikace, umožňující čtenáři získání dalších podrobných informací s ukázkami barevných fotografií o lesních typech, půdních profilech, význačné stanovištní vegetaci a obnovních postupech na jednotlivých souborech lesních typů.
Svým přístupem a pojetím pěstebních hospodářských opatření založených na ekologických principech podložených dlouhodobým výzkumem, celoživotními výsledky stanovištního průzkumu autora a jeho spolupracovníků, na celém území České republiky, byly získány velmi cenné poznatky. Tyto poznatky byly dlouhodobě ověřovány v lesním hospodářství v dobře obhospodařovaných lesích všech růstových oblastí a shrnují hlavní zásady lesnických pěstebně hospodářských opatření podle souborů lesních typů. Publikace je vyvrcholením celoživotní práce významného lesnického typologa, který na základě výsledků dlouhodobého výzkumu, vlastních poznatků dlouho ověřovaných v praxi a zkušeností předních lesnických odborníků několika generací. Na jejímž počátku byla kniha profesora Josefa Konšela “Stručný nástin tvorby a pěstění lesů v biologickém ponětí”, která dala podnět k českému modelu přístupu k pěstování lesa na ekologických principech.
Děkuji autorovi nové knihy “Pěstování lesů na typologických základech” panu Ing. Eduardu Průšovi, CSc., za vydání tohoto hodnotného díla, které má mimořádně velkou praktickou použitelnost.
Kniha obsahuje hlavní zásady ekologicky přijatelného způsobu hospodaření v lesích formou blízkou přírodě a má mimořádně velkou upotřebitelnost jak pro majitele lesů, lesní hospodáře, studenty lesnických škol všech stupňů, tak pro širokou lesnickou veřejnost a pracovníky v oblasti životního prostředí, ekologie a ochrany přírody a krajiny.
Ing. Bohuslav Švarc
lesní hospodář, který ve své profesní dráze úspěšně uplatňoval přírodě blízké hospodaření v lesích na bývalém LZ Nové Hrady