INFORMAČNÍ SYSTÉMY V ZEMĚDĚLSTVÍ A LESNICTVÍ
Redakce
Ve dnech 20. - 22. února 2001 proběhl v Seči u Chrudimi již sedmý ročník mezinárodní konference “Informační systémy v zemědělství a lesnictví”, kterou pořádala společnost Help Service - Education, s. r. o., pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR a za podpory České asociace pro geoinformace.
Příspěvky týkající se lesnictví byly soustředěny v jednotlivých sekcích nazvaných: “Lesní plánování a inventarizace”, “Využití GIS a DPZ” a “Informatika v lesnictví”. U diskusního stolu byly projednávány otázky “Koncepce HÚL u LČR” , “Software pro potřeby HÚL” apod. V sekci “Zemědělské problematiky” se objevila aktuální témata týkající se obnovy venkova a agroturistiky, která mají mnoho společného i s lesnictvím.
INFORMAČNÍ SYSTÉM PEFC
Po úvodních projevech zahájil jednání v sekci “Informace z Evropy” Tomáš Beneš z ÚHÚL. Jako první vystoupili se společným příspěvkem Jaroslav Tymrák z Národního certifikačního střediska (NCS) ÚHÚL a Petr Oujezdský z PDS s referátem PDS_PEFC - systém pro evropskou certifikaci lesů. Tuto certifikaci se snaží zajistit organizace PEFC (Pan European Forest Certification). Hlavním cílem PEFC je vytvořit mezinárodní rámec pro lesní certifikační systémy především v evropských zemích. PEFC v současnosti sdružuje 14 převážně západoevropských zemí včetně České republiky. Na přelomu let 1999 - 2000 se PEFC rozhodl vytvořit vlastní informační systém za účelem registrace vlastníků lesů, jejich sdružení, regionů, dřevozpracujících podniků s certifikátem a držitelů licencí pro používání loga PEFC. Cílem je jednotnost pořizování dat, výměna dat mezi jednotlivými úrovněmi, vytváření statistických přehledů a analýz, webové prezentace a lepší kontrola používání loga PEFC.
NOVÉ PROJEKTY
Tradičně se v rámci konference konalo několik workshopů. Jeden z nich byl věnován projektu WirelessInfo, o kterém budeme informovat v některém z příštích čísel Lesnické práce. Na konferenci byl také představen Global Forest Module. Pod tímto názvem se skrývá lesnické kompendium obsahující množství vzájemně propojených dat o světovém lesnictví. Například statistické údaje o těžbě a produkci dříví, druzích dřevin a jejich škůdcích, reprodukčním materiálu. Součástí je rovněž bohatá knihovna anotací odborné literatury. Databáze je doplněna množstvím tematických map.
DRUŽICE PRO LESNICTVÍ
Lépe, rychleji, levněji. Tímto sloganem uvedl své vystoupení Alf Erik Öskog ze švédské firmy SSC Satelitbild. Sdělil, že se v prosinci 2000 vydala na oběžnou dráhu kolem Země nová družice EROS A1, která by měla přinést svým uživatelům značné zkvalitnění služeb. Snímky z této družice jsou ve formátu VHR (Very High Resolution). To umožňuje pro potřeby lesnictví rozlišit jednotlivé stromy, ale texturu lze určit až u skupin stromů.
ÚHÚL V ZAHRANIČÍ
V sekci “Lesní plánování a inventarizace” přednesl zajímavý referát Ing. Richard Slabý z ÚHÚL Brandýs nad Labem. Jeho vystoupení se týkalo historie zahraničních akcí ÚHÚL a současného projektu GIS pro lesy Chile. Další příspěvky přiblížily účastníkům konference problematiku inventarizace lesů, možnosti využití technologie Topol pro potřeby lesnických aplikací, digitální fotogrammetrii v lesnictví a novou generaci kontrolního programu LHP a LHO. Ing. Zezula z Lesů ČR, s. p. představil koncepci HÚL u LČR.
Večer v den zahájení promítal ÚHÚL ve výstavních prostorách pásmo tří filmů nazvané Kanada - lesnický ráj. Diváci měli možnost zhlédnout v rámci tohoto programu dokument z pobytu pracovníků ÚHÚL na kartografické konferenci v kanadské metropoli Ottawě a jejich putování po Skalistých horách a Britské Kolumbii.