JEDNÁNÍ RADY IUFRO V ČESKÉ REPUBLICE
Ing. Karel Vančura - Ministerstvo zemědělství České republiky
Na pozvání náměstka ministra zemědělství České republiky Ing. Pavla Rybníčka se v Praze ve dnech 26. - 31. března 2001 uskutečnilo 40. zasedání rozšířené rady Mezinárodního svazu lesnických výzkumných organizací (IUFRO). Tato druhá nejstarší nevládní organizace byla lesnické veřejnosti naposledy představena doc. L. Šišákem v minulém ročníku Lesnické práce (LP 11/2000, s. 484-485), přesto úvodem několik současných údajů.
Svaz byl založen v roce 1892, během uplynulých více než sto let prošel řadou organizačních změn, ale po celou dobu své existence si uchoval postavení nepolitické organizace, která se ve svém statutu odvolává na pravidla Mezinárodní rady vědeckých svazů (ICSU). V současné době má IUFRO 678 členských organizací, které sdružují na 13 tis. pracovníků 111 zemí světa, kteří se kromě výzkumu a výuky zabývají poradenstvím a formováním lesnické politiky. Jejich činnost je soustředěna podle tematických okruhů do 8 divizí a dále do 71 výzkumných a 198 pracovních skupin. V řídících orgánech IUFRO je mezi 775 představiteli ze 67 zemí zastoupena i Česká republika, a to osmi reprezentanty různých členských organizací, kterých je v současné době pět: Lesnická fakulta ČZU v Praze, Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně, VÚLHM Jíloviště-Strnady, Ústav pro výzkum lesních ekosystémů - IFER, s. r. o., Jílové a Lesprojekt Kroměříž, s. r. o. O účasti českých odborníků v jednotlivých divizích a sekcích informuje internetová stránka IUFRO, kde je možné získat další informace jako je např. statut a stanovy organizace (http://iufro.boku.ac.at/organization). V posledních letech je pozitivně hodnocena především činnost prof. M. Klima, dále aktivity M. Knížka v pracovní skupině WP07.03.10, J. Matějíčka ve WP06.12.02, Z. Procházkové ve WP07.03.04 a V. Šrámka ve WP 07.04.05.
Posláním Svazu je podpora mezinárodní spolupráce v lesnickém výzkumu a souvisejících vědách. Jeho význam spočívá v potřebě koordinace širokého spektra vědních oborů, které dnes mají, s ohledem na globální změny, k lesu a lesnictví nějaký vztah. Dále v požadavku na zaměření výzkumu tak, aby jeho výstupy byly zásadním a spolehlivým podkladem pro politická rozhodování, dnes již i na mezinárodní úrovni.
IUFRO je celosvětovou organizací a podle stanov se místa jejích výročních jednání Rady střídají. Postupně se stává tradicí, že kongresem nově zvolená rozšířená rada je na počátku svého pětiletého funkčního období zvána ke svému prvnímu jednání do Vídně. Zde mají její noví členové, kterých je obvykle třetina až polovina, možnost seznámit se sekretariátem IUFRO a shlédnout historická místa, na kterých tato organizace před 109 lety vznikla. Na požádání obvykle zajišťuje vlastní jednání Rady některá ze sousedních zemí. Po maďarské Šoproni byla oslovena Praha zejména proto, že v letošním roce si připomínáme 80. výročí vzniku organizovaného lesnického výzkumu v Československu.
ZAHÁJENÍ VE VÍDNI
Oficiální zahájení proběhlo v neděli 25. března 2001 v Mariabrunnu. Zdejší výzkumný ústav, umístěný v prostorách někdejšího kláštera se stal v předminulém století jedním ze základů mezinárodního svazu IUFRO. Při slavnostním shromáždění, které doprovázel hudbou W. A. Mozarta, B. H. Crusella a E. Křenka Vídeňský klasický soubor, přivítal členy Rady za Ministerstvo zemědělství, životního prostředí, lesního a vodního hospodářství generální ředitel státních lesů Gerhard Mansberger. Jménem Federálního lesnického výzkumného ústavu (FBVA) promluvil Dr. Ferdinand Müller a za zemědělskou univerzitu (BOKU) rakouský zástupce v mezinárodním výboru Dr. Herbert Hager. Dopolední program doplnily přednášky prof. Winfrieda E. H. Bluma o ICSU a ředitele Ingwalda Gschwandtla, který informoval o připravovaném Fóru Spojených národů pro lesy (UNFF). Účastníci měli možnost navštívit lesnické muzeum, kde je na čestném místě připomínán i významný český lesník a vynálezce lodního šroubu Josef Ressel. Odpolední program vyplnila návštěva sekretariátu umístěného v budově FBVA s přednáškou Mgr. Brigitty Burgerové a první jednání řídícího výboru.
RADA IUFRO V ČR
V pondělí se účastníci přesunuli do Prahy, a Česká republika tak přivítala vedoucí pracovníky světové lesnické vědy, vzdělávání a výzkumu a představitele všech odborností současného lesnictví. Vlastního jednání se zúčastnilo 51 členů rozšířené rady z 29 zemí. V areálu Pražského hradu, v Hrzánském paláci přijal účastníky náměstek ministra zemědělství Ing. Rybníček. Přítomní ocenili výstavku uniforem a exponátů souvisejících s lesnictvím a myslivostí připravenou Ing. Jaroslavem Pospíšilem ve spolupráci s muzeem Ohrada. Ty upoutaly zejména lesníky ze zemí s těmito tradicemi a vyvolaly i řadu otázek včetně podrobných dotazů vztahujících se k legislativnímu ošetření myslivosti.
Jednání na Lesnické fakultě České zemědělské univerzity v Praze (LF ČZU) předcházelo veřejně přístupné slavnostní uvítání v aule ČZU. Jménem univerzity přivítal účastníky prorektor prof. Ing. Pavel Kovář, CSc. Úvodní část byla příležitostí k představení čelných představitelů IUFRO (viz tabulka), ale i zástupců českých členských organizací. LF ČZU v Praze zastupoval děkan fakulty, prof. Ing. Josef Gross, CSc., LDF MZLU v Brně děkan fakulty prof. Ing. Vladimír Simanov, CSc., VÚLHM Jíloviště-Strnady ředitel ústavu Ing. Petr Zahradník, CSc., IFER, s. r. o., dr. Emil Cienciala a nejmladšího českého zástupce v IUFRO - Lesprojekt Kroměříž, s. r. o., Ing. Lubomír Šálek.
V průběhu hodinového programu výkonný sekretář Heinrich Schmutzenhofer představil IUFRO a prezident Svazu prof. Risto Seppala přednesl úvahu na téma “IUFRO a jeho role v 21. století”. Ing. Zahradník, CSc. do své informace o VÚLHM zahrnul i připomínku vzniku Ústavu ochrany lesů v roce 1921. Ing. Václav Hrubý, CSc. představil ČAZV a stručně i současný stav zemědělsko-lesnického výzkumu. O historii, současnosti i budoucnosti
Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně hovořil nedávno zvolený děkan prof. Ing. V. Simanov, CSc. Proděkan LF ČZU doc. Ing. Luděk Šišák, CSc. informoval o výzkumných a mezinárodních aktivitách pražské lesnické fakulty a uvedl i předání pamětních medailí ČZU, kterými byla oceněna činnost IUFRO a bývalého pre-zidenta prof. J. Burleyho z Oxfordu. Prof. Burley ve svém poděkování vzpomenul své návštěvy v Československu na konci padesátých let.
JEDNÁNÍ VE VÝBORECH
Uzavřené zasedání probíhalo v plénu i jednotlivých výborech dva dny. Větší část členů rozšířené rady měla možnost návštěvy Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Ta byla zaměřena na prohlídku vybraných pracovišť s možností osobního jednání s jednotlivými výzkumnými pracovníky. Sám jsem neměl možnost být u této části programu, ale z rozhovorů s účastníky vím, že se VÚLHM zhostil této akce s plným nasazením a úspěšně. Příjemným zjištěním byla neexistence jazykové bariéry, oceňováno bylo zejména představení laboratoří. Lze doufat, že návštěva bude pracovníky ústavu využita k navázání dalších kontaktů. První vlaštovkou je nabídka podepsání memoranda o možné spolupráci, které mým prostřednictvím adresuje děkan Zemědělské fakulty Korejské národní univerzity v Soulu jak výzkumnému ústavu, tak oběma lesnickým fakultám. Možnost osobních setkání v průběhu jednání i doprovodného programu mělo pouze několik desítek lidí a ne všichni zájemci mohli využít této možnosti. Podrobnější informace o zasedání jistě přinesou i nové “IUFRO News”.
Lesnické a to nejen výzkumné organizace byly vyzvány, aby využily příležitost a představily se prostřednictvím posterů či písemných informací tak, aby bylo možné účastníkům jednání předložit souhrnnou informaci o současném českém lesnictví. Se stejným cílem byla volena i trasa odborné exkurze, při které byly navštíveny školní lesní podniky lesnických fakult, lesy spravované LČR, s. p., i soukromý majetek. Kromě těch, kteří již tradičně projevují nezájem (“jde jenom o výzkum”), ignorovaly akci i sdělovací prostředky - čestnou výjimkou byl regionální “Týden u nás” z Blanska.
ODBORNÉ EXKURZE
Tradiční součástí těchto vrcholných akcí IUFRO je program pro doprovázející osoby, které se účastní i odborných exkurzí.
ŠLP ČZU Kostelec nad Černými lesy
Venkovní ukázky připravené Lesnickou fakultou České zemědělské univerzity v Kostelci nad Černými lesy zahrnovaly pěstování smrku a buku v oblasti Voděradských bučin. Kromě děkana fakulty, byli průvodci ředitel ŠLP Ing. J. Holík a doc. Ing. Ivo Kupka, CSc., který k problematice podal vyčerpávající výklad. Ukázalo se, že s kontroverzními názory lesníků a ostatních subjektů zabývajících se ochranou a obhospodařováním lesů se můžeme setkat na všech kontinentech, a mnohde jsou rozpory ostřejší a ve větším rozsahu než jsme u nás dosud zvyklí.
Veterinární opatření znemožnila návštěvu peklovského arboreta, proto se exkurze přesunula do školkařsko-sadovnického střediska ŠLP ČZU. Kromě pěstování sadebního materiálu pro lesní hospodářství byla diskutována potřeba jeho výroby pro krajinářství i jednotlivé zájemce.
Soukromý majetek Podstatzkých
Exkurze pokračovala návštěvou soukromého majetku rodiny Podstatzkých, “Lesy a rybářství, s. r. o.”, v oblasti Českomoravské vrchoviny (Velké Meziříčí). Vedoucí společnosti Ing. Jiří Vávra zaměřil venkovní ukázku na rozpracování porostů při výchovných zásazích v mladých smrkových porostech obnovených po opakované větrné kalamitě. Kromě praktické ukázky využití finské frézy Meri Crushers se zde hovořilo zejména o ekonomických aspektech hospodaření v lesích. Na zahraniční účastníky udělalo velký dojem přijetí dědici majetku Františky Podstatzké-Lichtensteinové, Františkem a Janem Podstatzkými v domácím prostředí s možností vícejazyčné konverzace. V diskusi se odrazily i současné otázky restitucí v naší republice.
ŠLP Masarykův les
Návštěvu ŠLP Masarykův les ve Křtinách zahájil u Památníku stromům v řícmanickém arboretu děkan fakulty, prof. Vladimír Simanov a zasvěcenými průvodci byli ředitel ŠLP Ing. Jaroslav Martínek, CSc., a dlouholetý zaměstnanec podniku Ing. Jiří Truhlář. Školní lesní podnik poté předvedl přímo v porostu přibližování dříví lanovkou LARIX 3T vlastní výroby, které se setkalo s obdivem a zájmem účastníků nejen z horských oblastí.
V lokalitě zvané “Hašova svatyně” zmíněné způsoby výběrného hospodaření v porostech se zastoupením buku a modřínu starších 120 let zdůraznily návštěvníkům tradici vědomě řízeného a odpovědného pěstování lesů, které je na našem území uplatňováno již několik století. Pro většinu účastníků byl překvapením břečťanem obrostlý památníček, který u Olomoučan připomíná jednání IUFRO, které se v roce 1958 uskutečnilo v Brně. Dva z přítomných se tehdejšího setkání zúčastnili - minulý prezident Svazu prof. J. Burley a “Mr. Memory”, Ricardo Morandini z Itálie, který je účastníkem všech lesnických kongresů i světových kongresů IUFRO po 2. světové válce. Zajímavým zjištěním pro účastníky bylo, že tato pamětní deska uvádí anglickou verzi názvu Svazu, který byl odsouhlasen kongresem v minulém roce (původně International Union of Forestry Research Organization, dnes Forest Research Organization). Kratičká zastavení v opraveném barokním kostele ve Křtinách a u Mohyly míru v Praci u Brna daly účastníkům alespoň lehce nahlédnout do historie a života naší země.
Lesní závod Židlochovice
Oblast jižní Moravy s dominantou Pálavy a lužních lesů na soutoku Dyje a Moravy spolu s problémy obhospodařování těchto zaplavovaných lesů a otázka chráněných území byly představeny v oblasti NPR Ranšpurk pracovníky LZ Židlochovice. Ředitele závodu Ing. Jana Vybírala doplnil na slovo vzatý odborník, prof. Ing. M. Klimo, CSc. Předložené publikace doložily, že péče o zbytky tohoto typu lesů a starost o ně není záležitostí pouze majitele a překračují hranice státu.
Jednání bylo ukončeno slavnostní večeří na zámku Židlochovice. Generální ředitel státního podniku Lesy ČR, Ing. Jiří Oliva poděkoval prezidentovi IUFRO za uspořádání jednání v naší republice a vyslovil naději, že setkání Rady či pracovních skupin IUFRO v ČR a na půdě LČR, s. p., není poslední a připomenul i poslední mezinárodní seminář “Hospodaření v lužních lesích jižní Moravy” konaný právě v Židlochovicích v minulém roce. Sekretariátu IUFRO byl zároveň předán jeden z výtisků právě vydaného sborníku z tohoto semináře.
ZÁVĚR
Je mou milou povinností vyslovit poděkování jak za Radu IUFRO, tak i za svoji osobu, všem těm, kteří se podíleli na zdárném průběhu jednání. Svou pomocí přispěli k dobré reprezentaci nejen našeho lesnictví, ale celé České republiky. Jejich profesionalita i zdánlivě drobná činnost dělá pro porozumění mnohdy více než květnaté řeči politiků. Kromě svým kolegům - Daně Koderové, Karlu Neterdovi, Kateřině Trejbalové, Miloši Knížkovi a Jarmile Cikánkové - chci poděkovat i těm “neviditelným”, kteří nebyli zmíněni výše a zasloužili se o přípravu informací, exkurzí a tištěných průvodců: pracovníkům ÚHÚL, Ing. R. Klánovi z VÚLHM a zejména Ing. Pavlu Mauerovi ze ŠLP Křtiny a dr. Ing. Michalu Hríbovi z LZ Židlochovice. Poděkování však patří i všem našim přechchůdcům, kteří mají či nemají památníky a jimž děkujeme za to, že jako lesníci máme co ukázat a jejichž štafetu postoje a chování k lesu máme čest, ale především i povinnost, ať již za více či méně příznivých podmínek, nést dál. Z mnoha ohlasů, kterých se mi v týdnu po skončeném setkání dostalo, si závěrem dovolím ocitovat následující:
“Jménem všech členů Rozšířené rady IUFRO a všech doprovázejících osob chci co nejupřímněji poděkovat za Vaši oficiální i osobní pomoc a pohostinnost v průběhu zasedání Rady a při odborné exkurzi v České republice. Být hostitelem jednání Rady IUFRO je obtížným úkolem, ale vše proběhlo velmi dobře. Nízkou venkovní teplotu mnohokrát nahradila vřelost přátelské atmosféry. Jsme rovněž vděční všem Vašim českým kolegům, kteří pomohli při přípravách, vlastním zajištění a provázeli nás při exkurzi. Prosím, předejte jim za to naše poděkování.”
Z dopisu prezidenta IUFRO
ze dne 2. dubna 2001
“Profesionalita všech lesníků na mne udělala veliký dojem a lesnické ukázky byly velmi zajímavé. A Praha je vůbec nejzajímavější město, které jsem kdy navštívil.”
Názor jednoho z členů Rady
Rada IUFRO 2001 - 2005 | ||
Prezident | Risto Seppälä | Finsko |
Viceprezident pro výzkum | Eric Teissier du Cros | Francie |
Viceprezident pro politiku | Don Koo Lee | Korea |
Výkonný sekretář | Heinrich Schmutzenhofer | Rakousko |
Pokladník | Mario Broggi | Švýcarsko |
Předcházející prezident | Jeffery Burley | Velká Británie |
| ||
Divize | koordinátoři divizí |
|
1 - Pěstování lesů | John Parrota | USA |
2 - Fyziologie a genetika | Ladislav Paule | Slovensko |
3 - Lesní těžba a technologie | Denis Dykstra | USA |
4 - Inventerizace, růst, přírůst a řízení | Klaus von Gadow | Německo |
5 - Lesní produkty | Cathy Wang | Tajwan |
6 - Sociální, ekonomické a politické vědy, informatika | Niels Elers Koch | Dánsko |
7 - Zdravotní stav lesa | Kazuo Suzuki | Japonsko |
8 - Lesní prostředí | Alain Franc | Francie |
| ||
Členové rady (zástupci regionů) | ||
Suzan Conard | USA | |
John Innes | Velká Británie | |
Ruben Guevara | Honduras | |
Vitor Hoeflich | Brazílie | |
Iba Kone | Kenya | |
Gordon Miller | Kanada | |
Abdul Razak | Malajsie | |
Viktor Tepljakov | Rusko | |
Karel Vančura | Česká republika | |
Yoaguo Xiong | Čína |
Radu IUFRO pak na “rozšířenou radu” doplňují ještě zástupci koordinátorů jednotlivých divizí, koordinátoři výkonných skupin (Task Force), speciálních programů a stálý pozorovatel FAO.