K SEDMDESÁTINÁM HANY ČERVINKOVÉ

 

{mosimage}

00AKOS

K SEDMDESÁTINÁM HANY ČERVINKOVÉ

Vlastislav Jančařík

V lednu 2001 oslavila své sedmdesáté narozeniny dlouholetá vědecká pracovnice útvaru ochrany lesa VÚLHM, Ing. Hana Červinková, CSc. Narodila se 28. ledna 1931 v Praze a své mládí prožila na Křivoklátsku, kde její otec byl vedoucím polesí Dřevíč. Po maturitě na reálném gymnáziu v Kladně v roce 1949 vystudovala lesnickou fakultu ČVUT v Praze, kterou v roce 1953 ukončila druhou státní zkouškou.

5. července 1954 nastoupila ve VÚLHM do oddělení lesnické fytopatologie útvaru ochrany lesa a pracovala zde plných 36 let až do svého odchodu do důchodu 31. srpna 1990. V roce 1975 získala na základě úspěšné obhajoby kandidátské disertační práce na téma “Vliv dezinfekce půdy na vývoj lesních dřevin” na Vysoké škole zemědělské v Praze vědeckou hodnost kandidáta věd. V letech 1985 - 1986 absolvovala postgraduální studium mykologie na katedře botaniky nižších rostlin přírodovědecké fakulty UK v Praze, které ukončila zpracováním závěrečné písemné práce na téma “Patogeneze troudnatce vrstevnatého Heterobasidion annosum /Fr./ Bref.”

Během své dlouholeté práce ve VÚLHM se jubilantka zaměřila zejména na dvě důležité a aktuální otázky, na problematiku herbicidních přípravků a jejich využití v lesním hospodářství, především v lesních školkách, a na velmi aktuální tematiku dřevokazných hub, se specifickým zaměřením na problematiku kořenovníku (troudnatec - starší synonymum) Heterobasidion annosum.

Výsledky její práce jsou uveřejněny v četných odborných a vědeckých příspěvcích, kterých publikovala přes stovku, první ještě pod dívčím jménem Ing. Jermanová. Řada prací byla publikována v zahraničí nebo v cizích jazycích. Zúčastnila se i mnoha zahraničních seminářů a kongresů, na kterých přednesla výsledky své práce ve výzkumném ústavu.

Jako jedna z prvních se zaměřila na systematické studování účinnosti herbicidních přípravků, které v té době byly nově zaváděny do lesního hospodářství jako nepominutelná biologická a ekonomická metoda hubení nežádoucí vegetace, především v lesních školkách. Vypracovala také biotesty pro zjišťování reziduí triazinových přípravků. V mnohých studiích má její práce prioritu a charakter úspěšných průkopnických prací, na které bylo možno navázat ve studiu herbicidních přípravků v lesním hospodářství.

Druhé hlavní pole pracovního zaměření Ing. Červinkové byly dřevokazné houby, zejména studium nejdůležitějšího původce “červené hniloby jehličnanů”, kořenovníku vrstevnatého Heterobasidion annosum /Fr./ Bref. a vlivu různých faktorů na jeho rozšíření ve smrkových hospodářských lesích. Je třeba vysoce vyzvednout skutečnost, že od samého začátku studia dřevokazných hub se věnovala jak ekologickým otázkám, tak i zjišťování vnitřní hniloby ve kmenech stojících stromů moderními nedestruktivními metodami.

Ani v důchodu nepřestává Ing. Červinková využívat dosažené výsledky a bohaté poznatky, získané během dlouholeté práce ve výzkumu. Příkladem je její vystoupení na semináři “Hniloby dřeva, dlouhodobě přehlížený problém” dne 22. listopadu 2000 v Kostelci nad Černými lesy, kde přednesla výsledky své práce právě ve druhém hlavním oboru své vědecké a výzkumné činnosti, ve studiu dřevokazných hub a možností jejich tlumení a snižování škod jimi působených.

Do dalších let přejeme naší dlouholeté spolupracovnici v ochraně lesů Ing. Haně Červinkové, CSc., dobrou pohodu, spokojenost a pevné zdraví.

Za všechny spolupracovníky
Vlastislav Jančařík

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.