MEZINÁRODNÍ AKTIVITY SVOL

Příspěvek místopředsedy Výkonného výboru SVOL Josefa Bartoně- Dobenína na valné hromadě SVOL 15. března 2001

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v České republice (SVOL) podniká řadu aktivit i na mezinárodní úrovni. Mezi hlavní mezinárodní aktivity SVOL patří:

- členství v Evropské konfederaci vlastníků lesů se sídlem v Bruselu;

- řídicí účast ve tvoření státní rady v České republice pro mezinárodní certifikační systém podle kritéria daného Evropskou radou lesní certifikace;

- minimálně jednou do roka vzdělávací exkurze do vybrané mezinárodní lesní oblasti.

ČLENSTVÍ V EVROPSKÉ KONFEDERACI VLASTNÍKŮ LESŮ

Evropská konfederace vlastníků lesů (CEPF) je jediná zastřešující organizace národních organizací vlastníků lesů v Evropské unii. Protože Česká republika není členem Evropské unie, má SVOL pouze pozorovatelský status. I jako pozorovatel je však SVOL plně integrován v informační a komunikační síti CEPF. Mandát této organizace je v zastupování vlastníků lesů a jejich zájmů před veškerými institucemi Evropské unie a stále narůstajícím tlakem nevládních organizací zabývajících se životním prostředím. Principem organizace CEPF je dosáhnout rovnováhy mezi omezujícími požadavky nevládních organizací, požadavky vládních organizací, společnosti, dřevoprůmyslu a zejména požadavky vlastníků lesů. A to nejenom na úrovni celoevropského parlamentu, ale také v jednotlivých členských zemích. V současné době má CEPF plné ruce práce s programem Natura 2000, s programem trvale udržitelného lesního hospodářství a s politickým bojem mezi dvěma konkurenčními lesními certifikačními systémy.

NATURA 2000

Natura 2000 je soustava zvláště chráněných území, o které jsme v minulém roce na valné hromadě již slyšeli. Podle informací z CEPF a Ministerstva životního prostředí České republiky je tato soustava představující vyhlášení, tvorbu a ochranu ptačích a dalších území nařízením Evropské unie a my majitelé, bez ohledu na formu vlastnictví, ho budeme muset strpět, až se u nás v České republice objeví. Nevládní organizace zabývající se životním prostředím byly při tvoření potřebné legislativy pro tuto soustavu tak úspěšné, že státní orgány ani nejednají s organizacemi majitelů nebo s konkrétním majitelem až do vyhlášení vybrané oblasti. V několika již proběhlých případech bylo řečeno majitelům, že nejsou odborníci a že jejich účast v jakémkoliv jednání a plánování je nežádoucí a nepotřebná. K negativním do-padům těchto vyhlášení patří například ztráta pozemkové hodnoty, ztráta honiteb, omeze-ní vstupu nejenom majitelům, ale i veřejnosti, atd.

TRVALE UDRŽITELNÉ LESNÍ HOSPODÁŘSTVÍ

Trvale udržitelné lesní hospodářství - možná že ho znáte lépe pod názvem Sustainable Forestry Management. Udržitelné lesní hospodářství - to je cíl, který se všichni z nás snaží dosáhnout. Je to logická rovnováha mezi ziskem, kterého můžeme dnes docílit, a tím, co ponechat příštím generacím. V této oblasti se CEPF snaží, aby se tento potřebný a logický program nevymkl majitelům z rukou a nepodlehl příliš požadavkům zaujatých nevládních organizací. Trvale udržitelné lesní hospodářství je v zájmu nejenom ekologů, ale také majitelů. Ekologové to tak bohužel nevidí. Tyto dvě strany přistupují k této myšlence z protichůdných pozic. Ekologové prosazují, aby se lesy netěžily, a majitelé vidí těžbu jako nutný zdroj financování údržby jejich lesních majetků a optimisticky i jako výdělečnou činnost.

CERTIFIKACE LESŮ

Boj mezi PEFC a FSC o to, který bude světově uznávaným certifikačním systémem začíná být nepříjemný a ve hře jsou nemalé finanční prostředky. Například jedna americká nadace darovala FSC 10 mil. USD na “běžný provoz” v roce 2001. Nevládní organizace Greenpeace a WWF podporují FSC.

PODPORA CEPF VLASTNÍKŮM LESŮ V ČR

Jak nám může CEPF pomoci s našimi tuzemskými problémy? Morální podporou, právní radou, nebo potvrzením toho, že argumentace některých našich ministrů, kteří se zaštiťují evropskými zákony a obhajují tak nutnost určitých novel, není vždy pravdivá a Evropská unie takové právní úpravy nevyžaduje.

Především je CEPF velkým zdrojem nezkreslených informací, o tom co se děje v Evropě a ve světě z hlediska dnes komplexní lesnické politiky a politiky životního prostředí a požadavků této sféry. CEPF se nemusí zabývat problémem vracení konfiskovaného majetku, ochranou svých členů proti bezohlednému zasahování do práv majitelů a do základních lidských ústavních práv stále socialistickou státní byrokracií. Nemusí se potýkat s pozůstatky těchto názorů v některých státních podnicích a v některých lidových spolcích a sdruženích. Tyto problémy pro CEPF a jeho členstvo neexistují. Ochrana soukromého majetku, ochrana základních lidských práv je dlouhodobě zakotvena po celé Evropské unii. CEPF a jednotlivé státní organizace nemusejí bojovat o to, aby do zákona o myslivosti, do zákona o ochraně přírody a do lesního zákona byla zanesena povinná opatření na ochranu práv souvisejících s vlastnictvím, povinné náhrady a kompenzace majitelům. V zemích Evropské unie se jenom jedná o typ a výše náhrad. Na jakékoliv dotazy týkající se těchto problémů - tedy “jaká opatření mají země Evropské unie v jejich jednotlivých zákonech za účelem ochrany práv majitelů” - je odpověď stále stejná - my nepotřebujeme v těchto zákonech žádná zvláštní opatření, protože ochrana majitelských práv je samozřejmá a je zakotvená v ústavách.

INFORMACE PRO CEPF

SVOL se pravidelně stýká s generálním sekretariátem CEPF a občas obdrží dotazníky k různým tématům, které slouží pro potřeby seznámení se situací a názory. Informace se shromáždí, vyhodnotí a shrnou do zprávy o postavení majitelů lesů v Evropě. Také vy vlastníci lesů v ČR můžete očekávat, že se na Vás zanedlouho budeme obracet s dotazníky k získání Vašich názorů a informací na témata jako:

- dřevo jako zdroj velkovýroby energie,

- vstup veřejnosti do soukromých lesů,

- les jako ekologický filtr škodlivých exhalací,

- les jako součást obrany proti radikálním výkyvům podnebí

- a další podobná témata.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.