NÁVRHY ZÁKONA O MYSLIVOSTI V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ

Redakce

Dne 4. dubna 2001 Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR projednala dva konkurenční poslanecké návrhy zákona o myslivosti - návrh podaný skupinou 17 poslanců koncem loňského roku (číslo sněmovního tisku 788) a návrh podaný čtyřmi poslanci (číslo sněmovního tisku 836) počátkem letošního roku.

Projednávání obou materiálů ve sněmovně předcházela široká mediální kampaň probíhající od poloviny ledna letošního roku ve všech sdělovacích prostředcích. Zastánci jednoho i druhého návrhu zákona se v ní snažili přesvědčit veřejnost o zásadních nedostatcích konkurenční verze a obhajovat filosofii a principy svého návrhu. První návrh podporuje Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ), druhý hájí Agrární komora ČR (AK), Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL), Národní lesnický komitét (NLK), Česká lesnická společnost (ČLS), Česká jednota lesnická (ČJL), Lesnické sdružení (LS), s. p. Lesy České republiky (LČR), Český svaz ochránců přírody (ČSOP), Hnutí Duha a další nezávislé ekologické organizace. Oba návrhy odrážejí skutečnost, že fenomén myslivosti jde napříč politickým spektrem a zahrnuje i sociálně širokou oblast od dělníků po špičkové manažery.

TISKOVÁ KONFERENCE

Na podporu návrhu zákona o myslivosti - sněmovní tisk č. 836 - se 29. března v Praze uskutečnila tisková konference, které se zúčastnili dva poslanci ze skupiny poslanců, která do sněmovny tento návrh předložila - RNDr. Libor Ambrozek (KDU-ČSL, současně předseda ČSOP) a Ing. Miroslav Kučera (ODS). Dalšími řečníky byli předseda výkonného výboru SVOL Ing. František Kučera, generální ředitel LČR Ing. Jiří Oliva, člen představenstva AK Ing. Jaromír Šimonek, prof. Ing. Radomír Mrkva, CSc. z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně a vedoucí programu Lesy Hnutí Duha MVDr. Jaromír Bláha.

NESLUČITELNÉ PRINCIPY

Všichni přítomní po porovnávání předložených poslaneckých návrhů zákona o myslivosti konstatovali, že principy obou návrhů jsou natolik odlišné, že je nelze spojit. Návrh, který hájí ČMMJ, podle nich drasticky omezuje vlastnická práva majitelů lesů, umožňuje další rozsáhlé ničení mladých lesních porostů přemnoženou zvěří, otevírá cestu lovu státem chráněných druhů živočichů a je v rozporu s legislativou EU. O druhém návrhu, který hájí, konstatovali, že řeší nejpalčivější problémy současné myslivosti, neboť dovolí snížení stavu zvěře na únosnou míru při současném zachování stanovených minimálních počtů zvěře, řeší střet s ochranou přírody, stanoví, že každý, kdo myslivcům pronajme pozemek, bude dostávat přiměřené nájemné. Vychází ze zásady, že o tvorbě honiteb a výkonu práva myslivosti by měli mít možnost rozhodovat především vlastníci honebních pozemků, ponechává vlastníkům právo rozhodovat o nájemci honitby a podmínkách nájemní smlouvy, navrhovat plán lovu a rozhodovat o výši stavů zvěře a předpokládá výrazné snížení vlivu státní správy (její hlavní úkol by měl být především v řešení sporů mezi uživateli sousedních honiteb ve věci nad-měrných stavů zvěře, nadměrného odstřelu apod.

Nesouhlasná stanoviska zaujaly k oběma návrhům ostatní domácí myslivecké organizace - Asociace profesionálních myslivců ČR, Řád svatého Huberta a Safari Club International. S žádným z návrhů se rovněž neztotožnila vláda, přičemž je nutné dodat, že Ministerstvo zemědělství ČR v současné době pracuje na vládní verzi návrhu zákona o myslivosti.

JEDNÁNÍ V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ

Za této situace byly oba poslanecké návrhy zařazeny na pořad jednání 35. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Po úvodních vystoupeních k oběma návrhům následovala rozprava, v rámci které vystoupilo celkem 16 poslanců, zaznělo několik návrhů na zamítnutí a několik návrhů na přikázání. Mezi vystoupivšími poslanci měli převahu ti, kteří hájili návrh č. 788 (ČMMJ), vesměs členové skupiny poslanců, která s návrhem přišla. Na podporu návrhu konkurenčního znění v obecné rozpravě vystoupili poslanci - členové skupiny, která návrh č. 836 předložila. Rozprava se odehrávala v argumentační rovině, se kterou bylo možné podrobněji se seznámit v uplynulých měsících letošního roku v časopisech Svět myslivosti a Myslivost. Středem pozornosti a kritiky zúčastněných stran se stala především rozdílná filozofie obou návrhů v otázkách vlastnických práv k honebním pozemkům, výčtu zvěře atd. Po obecné rozpravě se konalo hlasování, které rozhodovalo o zamítnutí jednoho či druhého poslaneckého návrhu již v prvním čtení. Tyto návrhy byly zamítnuty, takže oba navrhované zákony prošly prvním čtením. Současně bylo odhlasováno, že se oba návrhy postoupí k projednání do Zemědělského výboru Parlamentu a že lhůta pro projednání ve výboru se prodlouží o 20 dnů. Bylo zamítnuto, aby se návrhy zákona projednávaly ve výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí.

Připravila redakce za pomoci zprávy z tiskové konference Agrární komory, LČR, ČSOP, SVOL, Hnutí Duha pořádané dne 29. 3. 2001

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.