FRANTIŠEK VOLF SEDMDESÁTILETÝ

Ing. Karel Kopecký, DrSc., vědecký pracovník ČSAV
RNDr. Zdeněk Kropáč, CSc., vedoucí věd. pracovníků BÚ ČSAVV

Prof. Ing. František Volf, DrSc. se narodil 17. 7. 1931 v Kladně. Jubilant, emeritní profesor katedry botaniky a fyziologie rostlin České zemědělské university v Praze a řádný profesor Akademie věd a umění v Salcburku po ukončení gymnázia na Kladně, absolvoval na katedře ochrany lesa (u prof. A. Pfeffra). Kandidátskou práci vypracoval pod vedením prof. P. Svobody.

Ještě před dokončením studia byl přijat v roce 1954 na katedru biologie (ved. prof. A. Kroulík). V roce 1969 se habilitoval pro obor “Botanika” a v roce 1973 byl jmenován profesorem pro ve stejném oboru. Působil na škole v různých funkcích, řadu let jako vedoucí katedry. V roce 1986 získává vědeckou hodnost doktora zemědělských věd. Byl členem vědecké rady (VR) agronomické fakulty, člen komisí pro obhajoby CSc. a DrSc. prací, jakož i prací habilitačních (obory zemědělské a lesnické).

Spolupracoval s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, Botanickým ústavem ČSAV, s rekultivačním oddělením Severočeských hnědouhelných dolů Most. V zahraničí pak s univerzitami v Halle, Stuttgartu-Hohenheimu, s VŠZ v Keszthély. Přednášel a vedl semináře v Moskvě, Havaně a ve Vídni. V letech 1970 - 1988 působil jako hostující docent, později profesor ve Stuttgartu (ústav herbologie - katedra rostlinné medicíny).

Ve vědecké práci se prof. Volf zabýval výzkumem plevelové vegetace na lesních a orných půdách, téměř 40 let se věnoval otázkám spontánního vývoje vegetace na půdách devastovaných povrchovou těžbou uhlí a možnostmi využití této vegetace při rekultivaci půd, v asanaci devastovaného životního prostředí i v jiných oborech hospodářské činnosti. Publikoval na 70 vědeckých a odborných prací u nás i v zahraničí. Jako vedoucí autorského kolektivu zpracoval celostátní učebnici “Zemědělská botanika” (1988) a rozšířenou slovenskou verzi “Polnohospodárská botanika”, Bratislava-Príroda (1990). Dále učební texty (skripta) z oboru botanika a geobotanika. V současné době je aktivním členem VR Akademie věd a umění v Salcburku.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.