HYDRAULICKÉ RUKY
Dřevo jako ekologický a kreativní materiál budoucnosti
Ing. Jiří Dvořák - Česká zemědělská univerzita v Praze, Lesnická fakulta
Neustále se rozvíjející lesnická mechanizace se odráží i v manipulaci se dřívím. V této oblasti je na trhu nabízena široká škála hydraulických ruk (HR) jako nástaveb na odvozní soupravy. Cílem kupujícího by měl být správný výběr z tohoto bohatého sortimentu na základě technických znalostí.
Hlavními částmi hydraulické ruky průměrných dosahů 7 až 9,3 m jsou zpevněný rám a podpěry o transportní šířce asi 2,5 m (při nasazení okolo 4 m). Na jeřábový sloup, jehož součástí je i sedačka pro operátora, navazuje hlavní výkyvné rameno ovládané hydromotory. Výkyvné rameno bývá zakončeno jednodílným (asi 1,5 m) popř. dvojdílným teleskopickým ramenem, které zvyšuje celkový dosah HR a usnadňuje tak bezproblémové nakládání odváženého dříví z větší vzdálenosti od lesní cesty, popřípadě menší četnost pojíždění mezi hromadami dříví. To vše ovšem na úkor nosnosti, která se s prodlužujícím dosahem snižuje.
ROTÁTOR S DRAPÁKEM
Na konci HR je umístěn rotátor s drapákem. Základním vybavením bývá univerzální klešťový drapák, s pracovní plochou 0,4 - 0,55 m2 s nosností do 4000 kg s dodávaným množstvím hydraulického oleje 40 l/min, který je vhodný pro práci se surovými kmeny, výřezy i rovnanými sortimenty o minimální délce 1 m. Klešťový drapák se skládá ze dvou ramen uchycených otočně v rámu drapáku. Jeho činnost zajišťuje hydraulický válec s vestavěným táhlem. Pro snazší uchopení materiálu jsou ramena dvojitá. “Nekonečné” otáčení drapáku nebo otáčení v rozmezí 200 - 300° umožňuje rotátor. K nakládání rovnaného dříví je možné využívat velkoobjemových drapáků. Další součástí hydraulických obvodů, mimo již uvedené hydromotory, je nádrž (60 - 100 l oleje), čerpadla (nejčastěji zubová), rozvaděče, pojistné ventily, potrubí a hadice, které mohou být částečně vedeny rameny HR a zajištěny tak proti poškození větvemi či zlomy při manipulaci s hmotou nebo při projíždění lesními porosty. Komplikovanější je však jejich případná demontáž. Poslední možnou součástí moderních hydraulických zařízení je chladič, který do jisté míry zvyšuje pořizovací náklady. Na druhou stranu umožňuje snížit celkový objem nádrže a vede tak k úspoře nákladných biologicky odbouratelných olejů. Celková stavební výška HR se pohybuje kolem 2,5 m.
UMÍSTĚNÍ RUKY
Hydraulickou ruku lze instalovat za kabinu řidiče u tahačů sloužících k odvozu dlouhého dříví. HR jsou skládány po naložení či složení nákladu přímo za kabinu (provedení Z) nebo jsou složeny na střechu automobilu (provedení P). Ve druhém případě je nutné dodržet pravidla silničního provozu, která nedovolují přesáhnout výšku vozidla přes 4 m. Hydraulickou ruku je možné umístit na konec plošiny, což se využívá pro odvoz rovnaného dříví a krácených výřezů. Nevýhodou zůstává nemožnost přesahu ložné plochy a doprava dlouhých výřezů. Tato varianta je efektivní v případě připojení přívěsu, kdy se dosah ruky zdvojnásobuje. Vzhledem k jejich hmotnosti, která se pohybuje kolem 2000 kg, se mohou HR instalovat na automobily o nosnosti nad 7 t o celkové dovolené hmotnosti nad 16 t. Pro případné maloodběratele existují ovšem i dodavatelé hydraulických ruk na vozidla menších nosností, například pro Avie.
Typy HR s nižší nosností se instalují na konec plošiny, neboť slouží pouze k manipulaci s rovnaným dřívím. Jejich výhodou je o něco nižší hmotnost. Nosnost konkrétní hydraulické ruky se ovšem mění i s jejím dosahem. Z těchto důvodů je třeba při výběru HR a jejím umístění uvážit nejčastěji transportované surové dříví, jeho parametry, způsoby nakládání, potřebný prostorový respektive maximální dosah, nosnost HR při maximálním vyložení, přijatelný poměr hmotnosti HR k nosnosti vozidla.