PRŮMĚRNÉ CENY DŘÍVÍ ZA DRUHÉ ČTVRTLETÍ
Ing. Jan Sádlík
Vážení čtenáři, uplynulo další čtvrtletí, a proto přicházíme opět s průměrnými cenami dříví, tvořenými přímo pilařskými závody, jenž dříví nakupují u obchodníků, akciových společností a majitelů lesa. Po užitečných připomínkách některých odborníků jsme metodu výpočtu průměrných cen dříví vylepšili a přiblížili ji tak více k praktickému využití. Ačkoliv jsme od korespondentů získali ceny vztažené k mnohem většímu množství dříví, zahrnuli jsme do výpočtu jen takové množství, které odpovídá přibližně jejich poměrnému zastoupení na trhu.
Důvodem pro toto omezení jsou značné regionální rozdíly v cenách a rozdíly mezi velkými subjekty na trhu dříví a množstvím menších nebo kapitálově slabších firem. Ve skutečnosti je velmi nesnadné získat důvěryhodná data vyrovnávající tyto rozdíly, proto jsme zavedli zmíněné omezení.
V tabulce jsou uvedeny průměrné ceny některých vybraných sortimentů. Na první pohled je zřejmé, že se nám ceny dříví podařilo přiblížit realitě. Opět však musíme podotknout, že všechny ceny jsou fco pila. Pro majitele lesa je směrodatná cena na odvozním místě, která se po různých srážkách, skontech a odečtení dopravních nákladů může, například u smrkových sortimentů III. A třídy, pohybovat okolo 1840 Kč/m3.
Smrku se ve II. čtvrtletí vytěžilo přibližně stejné množství jako v I. Znatelný posun je však vidět u borovice. Nižší těžba je způsobena letním obdobím, ve kterém je borovice náchylná k modrání. Z tabulky však vyplývá, že omezené množství kvalitní borovice se dalo lokálně prodat dobře i ve II. čtvrtletí, a to i za lepší cenu než ve čtvrtletí minulém. Stoupla také cena borovice III. B třídy. To přisuzujeme faktu, že mnozí majitelé ve snaze zpeněžit svou borovou hmotu prodávali v této kategorii i kvalitnější kulatinu. Těžba listnáčů se s letním obdobím, až na výjimky zastavila. Naopak v prodeji vlákniny, ať už smrkové nebo borové, nenastaly žádné razantní změny.