JAK MOHOU LESNÍCI OSLOVIT VEŘEJNOST?

Ivana Vlková - ISŠL Vimperk

Lesní hospodářství jako jedna z oblastí lidské činností je i na počátku 21. století pro širokou veřejnost oblastí ne zcela známou. Je někdy až překvapující jak málo si dospělí lidé dovedou představit pod pojmem lesního hospodářství a jak málo znalostí mají o lese - jeho funkcích a významu vůbec. Děti - pokud se jich zeptáte - vidí lesníka jako člověka, který se prochází po lese a sleduje jak se v jeho lese daří srnkám a ostatní zvěři. Takovýto obraz je dětem předkládán v literatuře, filmu i televizi.

Proto je osvěta a práce s širokou veřejností týkající se vybudování vztahu člověka k lesu a vysvětlení významu a cílů lesního hospodářství tak důležitá a právě proto by práce s veřejností a osvětová činnost měla představovat v současné době vůbec jednu z nejdůležitějších úloh lesního hospodářství.

ÚLOHA LESNICKÉHO ŠKOLSTVÍ

Velmi důležitou roli v řešení této úlohy může nebo by mělo hrát i lesnické školství. Samotné lesnické školy by totiž neměly být jen institucí, která budoucí lesní pracovníky vzdělává, ale i zařízením, které poskytuje již “hotovým” lesníkům nové informace, umožňuje současně jejich další vzdělávání a zároveň slouží veřejnosti jako jeden ze zprostředkovatelů přístupu informací z oblasti lesního hospodářství.

Středisko vzdělávání dospělých

To, že to je možné, lze ukázat na příkladu. Nechali jsme se totiž motivovat náměty získanými během naší spolupráce se zahraničím, kde jsou v oblasti práce s veřejností a dalšího vzdělávání opravdu velký kus před námi. Již v roce 1996 vzniklo při Integrované střední škole lesnické ve Vimperku Středisko vzdělávání dospělých, které se během pěti let svého působení dostalo již částečně do podvědomí lesnické i nelesnické veřejnosti. Od počátečních ryze lesnických kurzů se činnost střediska vyvíjela a v současnosti jsou vedle lesnických kurzů v nabídce střediska i zájmové kurzy. Velmi důležité místo získávají i odborné semináře, které středisko organizuje za pomoci kolegů ze zahraničí. Mezi jedny z nejzajímavějších patřily - německý seminář zaměřený na takzvanou “kontrolní činnost” v lesním hospodářství, seminář o druzích sadeb v neposlední řadě i seminář “lesní pedagogiky”. Všechny uvedené semináře se konaly buď pod vedením zahraničních lektorů nebo byly zpracovány na základě poznatků získaných během odborných pobytů mistrů a učitelů naší školy v zahraničí. Na tyto semináře chceme navázat i dvěma podzimními semináři - “Gravitační spouštění dřeva” a “Dřevěné konstrukce a lesní stavby”.

Lesnické naučné stezky

Také sama škola pracuje v oblasti osvěty. Jen pro příklad bych chtěla zmínit otevření Lesnické naučné stezky, při němž škola využila i dlouhodobou úspěšnou spolupráci s LČR, s. p. Dále pak otevření Školy lesa na dětském přírodním hřišti, která poskytuje dětem informace o lese - jeho fauně a flóře - a lesním hospodářství a slouží jako praktická pomůcka pro hodiny přírodovědy na školách.

První týden v říjnu bude na území školního polesí otevřena “getsemanská zahrada”. Jedná se o část porostu, který takto pojmenoval bývalý učitel lesnické školy Ing. Přemysl Bezecný, a který by měl být - jak již vyplývá z názvu - místem k odpočinku, pozorování, poučení i rozjímání. V současné době probíhá dosadba porostu, ve kterém najdeme smrk ztepilý, douglasku tisolistou a jedli obrovskou, dalšími dřevinami. Ke každé dřevině je připravena informační tabule se základními informacemi (stanovištní podmínky, růst) doplněnými o obrázky habitu, květu, semena a dřeva dané dřeviny.

Lesní pedagogika

Rozpracována je v současné době příprava zavedení seminářů lesní pedagogiky pro lesníky. Lesní pedagogika, která má své kořeny v USA a v uplynulých deseti letech se velmi rozvinula ve Švýcarsku, Německu a Rakousku, představuje možnost jak dostat prostředí lesa do podvědomí lidí již od útlého věku dítěte. Jde o nenásilnou formu her, které umožňují dětem pod vedením lesníka, který je “domácím pánem” v lese poznat a prožít na vlastní kůži prostředí lesa.

Z mého osobního pohledu je právě lesní pedagogika tou nejlepší cestou jak již od dětského věku seznámit, objasnit a přiblížit veřejnosti lesní hospodářství.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.