ODBORNÁ ROZPRAVA KE HRAZENÍ BYSTŘIN V ČR

Redakce

Ve dnech 9. až 11. května 2001 se uskutečnila odborná rozprava ke hrazení bystřin v ČR formou kulatého stolu, zaměřená na hodnocení postavení hrazení bystřin a protipovodňové, protierozní ochrany jejich povodí. Rozpravy se účastnili zahraniční odborníci z ministerstev a správ toků z Rakouska (Roland Bauer, Gernot Fiebiger), Německa (Theo Schlafeer), Švýcarska (Urs Gunzenreiner, Hans-Peter Willi) a pozvaní hosté z ČR. Přímá diskuse byla doplněna odbornou exkurzí na dokončená nebo dokončovaná opatření v oblasti Orlických hor. Celé jednání bylo ukončeno na podniku Lesy ČR, s. p., za přítomnosti jeho vedoucích pracovníků.

OKRUHY ROZPRAVY

Projednávaný 1. okruh rozpravy se týkal zásad Směrnice 2000/60/ES Evropského parlamentu a Rady ze 23. října 2000 o vodní politice a informace o novém zákoně o vodách, který v současné době projednává Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Ve 2. okruhu se diskutovalo o odstraňování náhlých katastrofálních stavů a plánování ohrožovaných území bystřinami ve vazbách na územní plánování. Třetí okruh se týkal organizačního uspořádání hrazení bystřin.

ZÁVĚRY

Okruh 1: Cílem Směrnice je udržení a zlepšení vodního prostředí v rámci Společenství. Tento cíl se týká především jakosti vod. Ve členských státech však existují rozdílné podmínky a potřeby, které vyžadují specifická řešení. V České republice se u nového zákona o vodách předpokládá, že se Směrnice o vodní politice využije i při věcné úpravě odborné správy vodních toků tak, aby se přispělo k zmírnění nepříznivých účinků povodní a zdůraznili se přímé vztahy mezi vodním tokem a stavem jeho povodí.

Okruh 2: Funkčně i ekonomicky jsou nejvhodnější včasná opatření. Je nutné ochraňovat nejen prameniště, ale i střední a dolní úseky bystřin. Je prokazatelné, že zadržování splavenin v místě jejich vzniku a protierozní opatření v horních částech vodních toků je účinným postupem ke zmírnění rozsahu povodňových škod v níže položených úsecích. Protože se řešení katastrofálních situací týká nejen státu, ale i zájmů místních a navazujících, je vhodné ovlivňovat včasnost a věcnost opatření, jejich ekonomiku a funkčnost spolufinancováním všech zúčastněných subjektů.

Okruh 3: Organizační struktura a zabezpečování protipovodňové a protierozní ochrany v povodích bystřin jsou odvislé od vývoje společnosti a státu. Je-li včleněna do vodohospodářských orgánů (úřadů), je výsledkem ochrany a odvedení toků jen vlastní koryto vodního toku a pouze jeho nejbližší koridor. Je-li však včleněna do odvětví lesního hospodářství, je součástí lesnického práva i vazba na lesnické hospodaření, na využití lesní půdy, její ochranu a následné sanace.

VÝBĚR Z DISKUSE

Diskuse odborné rozpravy se nejvíce věnovala druhému okruhu. Povodně v roce 1997 vedly k diferenciaci názorů na likvidaci škod mezi oběma resorty. Prakticky neexistují kompromisní řešení. Obě strany diskutují, zda všechna opatření přinášejí ekologické efekty. Na územích CHKO Beskydy a Jeseníky byla zastavena stavební řízení díky negativním postojům zaměstnanců CHKO k obnově staveb, které prý byly v minulosti neúčinné. Opravy poškozených částí obcí nejsou dokončeny, protože okresní úřad nijak nerozhodl.

V ČR se dosud nezpracovávaly tzv. plány ohrožených území bystřinami, které jsou využitelné v územním plánování a stanovují limity pro zastavěná a zastavitelná území obcí.

Existují potíže i s nevládními institucemi, které jsou proti jakýmkoli technickým opatřením. Zaměřují se na schvalovací řízení u projektů. V Rakousku to řeší širší spoluprací s občany v ohrožených územích. Občan ohrožený povodněmi se musí podílet určitým finančním podílem. Diskusi s občany přesunuli do období tvorby plánů. Pokud občan (vlastník) nesouhlasí, pak nic neplánují. V případě škod se tito viníci píší na konec seznamu.

Zástupci českého ministerstva financí upozornili na fakt, že se u nás dosud počítá, že vše ohledně LTM hradí stát. Chtějí změnu a domnívají se, že rakouský model podílového financování (stát - obec - vlastník) bude racionální.

EXKURZE

Přímá diskuse byla doplněna odbornou exkurzí na dokončená nebo dokončovaná opatření v oblasti Orlických hor na Plasnickém potoce, Kamenickém potoce a Šerlišské strži. Celé jednání pokračovalo jednáním na podniku Lesy ČR, s.p., v Hradci Králové. Této odborné rozpravy se zúčastnili zástupci všech Oblastních správ toků a vedoucích pracovníků LČR, s. p.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.