ROZDÍLNÉ ZPŮSOBY MĚŘENÍ OBJEMU DŘÍVÍ
Ing. František Dejnožka
V současné době je stojíme řešením obchodně dodavatelského problému, který vzniká v případě, že dodavatelé a zpracovatelé používají ke zjištění objemu dříví rozdílné metody měření. Tuto situaci bude bezesporu potřeba dořešit nejen po stránce obchodní, ale v celé své šíři, zejména z pohledu lesnické evidence, účetních a daňových předpisů. Trend, kdy objem dříví zjišťují zpracovatelé a podle tohoto měření je také dodávka zaplacena, je zcela určitě nezvratný.
DŮVODY OBJEMOVÝCH ROZDÍLŮ
Objemové rozdíly mezi deklarovaným a převzatým množstvím dříví jsou způsobeny jednak objektivním rozdílem měření nebo odlišným způsobem zjišťování objemu dříví (např. vážení) a pak samozřejmě subjektivním rozdílem, způsobeným nekvalitním měřením s velkou chybovostí při výrobě. Záměrně se vyhýbám problému, kdy je úmyslně deklarováno na dodacích listech větší množství než skutečné, protože toto je jiná kategorie potíží, které bude nutno řešit odlišným způsobem.
Základní metody příjmu dříví používané v současnosti jsou váhové metody přijmu /atro nebo lutro metoda/ a elektronická přejímka dříví podle jednotlivých kusů. Váhová přejímka je používána zejména u celulózek při přijmu V. třídy jakosti. Elektronická přejímka se rozšiřuje především u pilařského zpracování.
NÁVRHY ŘEŠENÍ
Jestliže tedy musíme konstatovat, že odlišný způsob příjmu hmoty je realitou, pak je potřeba dořešit likvidaci množstevních rozdílů z lesnického, účetního a daňového pohledu. Řešení tohoto problému si vyžádá jistě ještě mnoho úsilí a řadu jednání se všemi zainteresovanými stranami. V současné době se zdá, že relativně nejsnáze by tyto rozdíly mohly být řešeny, kdyby převzaté množství dříví bylo akceptováno do lesnické evidence, čímž by nevznikaly účetní a daňové problémy. Při tomto způsobu řešení by tyto rozdíly nesl k tíži vlastník lesa, ale pouze zdánlivě, protože převzatý objem je objem skutečný a objem deklarovaný je spíše kvalifikovaný odhad zjištěný méně přesnými způsoby měření.
Samozřejmě daná problematika má ještě mnoho aspektů a oblastí, o kterých je nutno diskutovat a hledat řešení, přesto základní trendy je potřeba stanovit.
Ing. František Dejnožka,
ředitel společnosti
Kontakt na HLDS a.s.:
telefon 049/5860305 fax 049/5263208,
e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.