OBCHODNÍ SORTIMENTY NA TRHU SE DŘÍVÍM

Ing. František Dejnožka

Trendem posledního období, který se stále silněji prosazuje, je zavádění tzv. obchodních sortimentů. Tímto názvem se označuje dříví dodávané zejména velkým zpracovatelům, charakteristické odlišným definováním kvalitativních a rozměrových parametrů od bývalých ČSN. V současné době jsou ČSN 480055 a 480056 sice považovány pouze za orientační a nezávazné, ale většina obchodních vztahů vychází zejména z těchto norem, které se dále podrobně specifikují.

Především u velkých zpracovatelů vzniká potřeba definovat blíže kvalitativní a rozměrové parametry nakupovaného dříví, co nejlépe vyhovující maximálnímu využití konkrétní technologie. Tyto odběratelské požadavky trh akceptuje a vznikají tak samostatné “obchodní sortimenty”, které jsou už přímo a účelově vyráběny např. sortiment “Paskov”, “Lukavec”, “Ždírec” apod. Obchodní sortimenty nejsou již jen výsadou velkých zpra-covatelů, ale setkáváme se s nimi i u menších, regionálně nebo místně významných odběratelů - nejčastěji u pilařské kulatiny III. A/B. Tento vývoj je nezvratný a musí se s ním počítat i do budoucna. Samozřejmostí ovšem je, že všechna specifika si musí zpracovatel zaplatit v ceně nebo v platebních podmínkách. Lze konstatovat, že za finanční úhradu bude a je běžně vyráběna požadovaná kvalita a požadovaný rozměr.

CHYBY DODAVATELŮ

Problém ovšem nastává, jestliže někteří dodavatelé nerespektují obecně nepsaná, ale respektovaná a uznávaná pravidla vzájemného vytváření kvalitativních a rozměrových požadavků a ceny. Vlivem malé zkušenosti nebo neznalosti chybně nastaví poměr mezi cenou a obchodním sortimentem, čímž způsobí určitý zmatek na trhu i s možnými dalekosáhlými důsledky. Tyto chyby jsou však prakticky nenapravitelné a způsobují ztrátu všem, kteří jsou závislí na výnosu z lesa - jak majitelům lesa, tak těžebním firmám. Bohužel v poslední době se stále častěji ukazuje, že tato hrubá a těžko napravitelná pochybení dělají relativně menší firmy a uskupení, která se mylně domnívají, že dokáží v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů dohodnout stejně kvalitní obchodní podmínky jako silné subjekty s velkým objemem dodávek.

VAROVNÝ PŘÍKLAD

Jako příklad je možno uvést obchodní sortiment PASKOV a dodávky tomuto odběrateli na III. čtvrtletí 2001 a další období. Velká část dodavatelů menšího nebo malého množství zcela lehkomyslně a bez cenového navýšení přistoupila na požadavek odběratele snížit podíl hniloby. Tím způsobila problém dvojího charakteru, jednak v ceně a její výši a jednak výhledově s podílem paliva a jeho umístěním na trhu. Pakliže tito dodavatelé nemají vyřešen odbyt paliva i s jeho cenou a výrazným navýšením jeho objemu, pak jsou nezodpovědní hazardéři. Tyto chyby jednoznačně nemůže nést vlastník lesa, nechce-li akceptovat ztrátu minimálně 150,-Kč/m3 dodaného dříví do Paskova. Dále tyto chyby vyvolaly zvýšený tlak směrem k velkým dodavatelům, např. Hradecké lesní a dřevařské společností, a. s., nebo Vojenským lesům a statkům, na stejný ústupek, který byl ovšem odmítnut. Jednoznačně se znovu potvrdil fakt, že pouze silní dodavatelé s jednoznačně definovanou obchodní politikou mají šanci pro majitele lesa udržet přijatelné dodavatelské podmínky.

PROBLÉMY ODBĚRATELE

Tento výkyv na trhu však paradoxně způsobí velké problémy i odběrateli, tedy Paskovu, protože bude porušen vyvážený vztah mezi nabídkou a poptávkou. Biocel Paskov ve IV. čtvrtletí bude pociťovat silný nedostatek dříví a ten bude muset za zvýšené ceny krýt dovozem. Tím nastane situace, že malí a střední tuzemští dodavatelé do Paskova si svoji chybnou obchodní politikou vyženou výnosy řádově ve stovkách Kč/m3 ze svých dodávek a tyto výnosy vženou dodavatelům ze zahraničí.

Je nepochybné, že o dané problematice lze polemizovat v daleko širším záběru, ale o tom zase až někdy příště.

Ing. František Dejnožka, ředitel společnosti HLDS a.s.
Kontakt na HLDS a.s.:
telefon 049/5860305 fax 049/5263208,
e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.