POZVÁNÍ K VÝSADBĚ STROMŮ MILÉNIA

Jiří Junek - Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti Jíloviště - Strnady

V roce 2001 máme výjimečnou příležitost na začátku třetího tisíciletí projevit svůj vztah k přírodě, k lesům a ke stromům. Tyto dokonalé výtvory přírody provázejí člověka od narození. Když nyní pomineme jejich hospodářský užitek, připomeňme si úlohu, která je snad ještě důležitější. Je to úloha estetická a citová, v dávných dobách i kultovní. Les a stromy dodávají člověku energii.

Naši předkové rádi sázeli stromy k mimořádným událostem. Při narození dítěte, postavení domu, jako dík za záchranu života, na oslavu výjimečného člověka nebo majitele panství, na počátcích nových století, ale i na paměť tragických událostí a neštěstí. Mnoho památných stromů opřádají tajemné pověsti, tradované z generace na generaci. Nejvíce starých, památných stromů nacházíme na návsích, křižovatkách cest, na hrázích rybníků, na pokrajích lesů, u kapliček a křížů, na návrších, u vodních toků, v zámeckých parcích a oborách. Mnohé z nich dosahují úctyhodného stáří až tisíc let. Převážně to jsou lípy, duby a tisy. Kolik Žižkových dubů a Husových lip nám vlastně poskytuje stín a pohodu? A který z nich je vlastně naším národním stromem? Mocný kurfiřt Augustus Saský uctíval lípu, která mu byla zárukou trvalosti smluv pod ní uzavřených. Naopak dub byl považován za sídlo nejvyššího slovanského boha Peruna. Uvědomil si to Jan Kollár, když psal o lípě jako o slovanském stromě? Copak je těm krásným dlouhověkým stromům do lidských výmyslů? Dávají svůj stín, plody, dřevo i svou krásu nezištně všem.

PROJEKT STROMY MILÉNIA

Bylo by škoda promarnit tak vzácnou příležitost k výsadbě stromů, které zkrášlí a zlepší naše životní prostředí, jako je první rok nového tisíciletí. I když se nejedná o výsadbu lesních porostů, přicházejí s touto iniciativou lesníci. Na samém počátku akce byli lesničtí učni, žáci a studenti. Mottem programu výsadby stromů - Stromy milénia - je slogan “Tisíc stromů pro nové tisíciletí”. Program vznikl ve Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti v Jílovišti - Strnadech a byl schválen odvětvím lesního hospodářství MZe. Do akce se po zmíněné lesnické mládeži postupně zapojí lesníci obhospodařující lesy ve vlastnictví státu, městských a obecních lesů a lesů soukromých. K výsadbám jsou vyzvány i zájmové organizace, jako např. ČSOP, Junák, Hnutí Duha a Klub českých turistů.

Projekt byl zahájen na jaře tohoto roku, je však koncipován jako víceletý.

DRUH STROMU PODLE PŘÍRODNÍCH PODMÍNEK

Proto, aby mohly být Stromy milénia vysazovány v různých nadmořských výškách a klimatických podmínkách, tvoří nabídku sazenic lípa, dub, javor klen, jilm, smrk a podle možností i tis. Mohou to být i jiné druhy stromů, ale záměrem je upřednostňovat dlouhověké dřeviny. Stromy mohou být vysazovány jako solitéry, skupiny nebo aleje, ne jako součást hospodářských lesních porostů. Výsadby budou probíhat v jarních a podzimních měsících podle povětrnostních podmínek. Garantem projektu je Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) a organizačním garantem Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti v Jílovišti - Strnadech (VÚLHM).

MÍSTA VÝSADBY A STÁTNÍ PŘÍSPĚVEK

Vysazovat se budou vyspělé stromky o výšce asi 2 m. Před výsadbou je vždy třeba uvážit, v jaké lokalitě bude strom vysazen - její nadmořskou výšku, délku slunečního svitu, srážky i typ půdy. Sazenice dodá Sdružení lesních školkařů ČR, nebo je organizátor akce opatří podle vlastních možností. Ministerstvo zemědělství ČR bude na výsadbu stromků přispívat částkou do 1 000 Kč za sazenici. Lesnická učiliště a školy opatří vysazené stromky dřevěnými informačními tabulkami. Při vysazení dalších stromů záleží na zájmu místních organizátorů akce stromy označit. Střední odborné učiliště lesnické Křivoklát - Písky je připraveno na objednávku tabulky vyrobit za výhodných podmínek. Stromy budou vysazovány na veřejných prostranstvích, v přírodě na historicky a vlastivědně významných místech, významných rozcestích, u studánek, na vyhlídkách, v blízkosti cyklotras, na významných místech podél Vltavy, Labe a dalších řek a na významných místech euroregionů.

VÚLHM bude evidovat a vyřizovat přihlášky k akci a přidělování příspěvků na výsadbu stromků a bude metodickým poradcem. Informace o akci jsou na webových stránkách VÚLHM /http://www.vulhm.cz/. Zájemci o vysazení stromů po akci zašlou na VÚLHM dvě fotografie a stručnou informaci o výsadbě a fakturu. Na základě toho jim bude přiznán výše uvedený příspěvek. K informování veřejnosti o akci a možnosti účasti jsou vydány propagační letáky, které budou distribuovány obcím a podle zájmu lesnickým organizacím. Obsahují informace o historii památných stromů, organizaci akce, návod jak stromky vysadit a chránit a kontakty na organizační garanty akce. Výsadbám Stromů milénia budou přítomni zástupci odvětví lesního hospodářství MZe, místních, krajských a okresních orgánů, lesníci a zástupci lesnických škol, ochránci přírody a významné osobnosti regionů.

PRVNÍ STROMY MILÉNIA

První Stromy milénia byly vysazeny již v květnu t. r. středními odbornými učilišti lesnickými na severu a severovýchodě Čech. První tyto stromy vysadila 25. května Střední odborná učiliště lesnická ve Svobodě nad Úpou a v Harrachově. Celkem bylo dosud vysazeno osm stromů. Postupně se do akce zapojí lesnické mládí v celé republice a lesníci bez rozdílu působnosti a vztahu k vlastnictví lesů a jejich správě. Při zahájení výstavy NATURA VIVA 2001 v Lysé nad Labem vysadil Strom milénia 24. května i ministr zemědělství ČR Ing. Jan Fencl. Projekt byl prezentován při prvních jarních akcích ve sdělovacích prostředcích i na IV. Lesnickém sněmu v Hradci Králové, který byl věnován komunikaci lesníků s veřejností. Organizátoři a garanti akce věří, že se vysazování Stromů milénia za podpory lesníků rozšíří po celé naší vlasti a v plném rozsahu se rozběhne v podzimních měsících. Vždyť nejde o samoúčelnou věc. Kromě historického aspektu máme možnost udělat něco pro zlepšení a zkrášlení životního prostředí. Lesníci bez rozdílu působnosti by mohli patřit k prvním, kteří budou nápomocni zájemcům z řad organizací o výsadbu Stromů milénia radou a pomocí při získávání vhodného sadebního materiálu, výběru lokality a při výsadbě. Touto formou přispějí ke komunikaci lesníků s veřejností konkrétními skutky.

Jiří Junek
VÚLHM Jíloviště - Strnady,
Praha 5 - Zbraslav, 156 04

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.