MOBILNÍ PŘÍSTUP K LESNICKÝM DATŮM

Bronislav Máslo - Lesy České republiky, s. p.

Současný terénní pracovník v lesním hospodářství se neobejde bez přístupu ke zdrojům lesnických dat, které potřebuje k nejrůznějším odborným rozhodnutím o pracích a zásazích v lese. Na pozici např. současného revírníka LČR, s. p., je to minimálně lesní hospodářská kniha a soubor předpisů, vyplývajících z lesního zákona, tedy zdroje statické.

Dále jsou to zdroje dynamické, které se neustále mění, obvykle periodicky. Těmi jsou lesní hospodářská evidence, bilance holin nebo pěstební a těžební projekty atd. Ve většině případů však lesník nemá přímo v lesních porostech možnost nahlédnout do těchto zdrojů dat. To způsobuje jejich objemná tištěná forma, a pokud je k dispozici forma elektronická, nemá zařízení, které by mohl použít pro její čtení.

PŘÍKLAD POUŽITÍ

Někdo může namítnout, že se při běžné pochůzce lesními porosty bez hospodářské knihy obejde. To je jistě pravda. Většinou tedy lesník na základě informací, které v lesních porostech při pochůzce získá a poznamená si je, spolu s paletou předpisů, norem, údajů z hospodářské knihy a evidence teprve v kanceláři zpracuje nějaký závěr, ať už je to např. návrh na vylepšení kultury nebo na prořezávku, tedy v tomto případě položky do pěstebních projektů. Proč však neučinit rozhodnutí ve stejné kvalitě přímo v les-ním porostu a do kanceláře si již odnést hotový, kvalifikovaný a informacemi podložený údaj, ke kterému se již nemusíme vracet, doplňovat ho nebo upravovat, ale přímo jej třeba zapsat do projektů na příští rok?

APLIKACE wLIS

Právě proto byla vyvinuta aplikace, která doslova přenáší veškeré potřebné informace lesníkovi přímo “do kapsy”. Jmenuje se WAPový Lesnický Informační Systém, zkráceně “wLIS”. Aplikace přenáší vše, co lesník potřebuje, na displej běžného mobilního telefonu. Při výše uvedeném příkladu, který je však jedním z mnoha možností, kdy se může údaj z hospodářské knihy nebo evidence v lese hodit, stačí několik okamžiků k získání všech dostupných dat, se kterými je možno na místě pracovat.

PRINCIP SYSTÉMU

Systém pracuje jako wapová internetová aplikace, kdy způsobem dotaz - odpověď lesník z klávesnice mobilního telefonu zadá označení porostu jako základní parametr a po výběru databáze (hospodářská kniha, evidence), odkud chce získávat údaje, dojde k načtení nejdůležitějších informací o porostu (plocha, věk, zastoupení dřevin, hospodářský soubor, lesní typ, návrh prořezávek nebo výchovné či obnovní těžby, číslo vlastníka apod.). Pokud nestačí tyto údaje, klikáním na jednotlivé položky lze získat další informace, které jsou navzájem provázány. Tedy např. informace vztažené k hospodářskému souboru či lesnímu typu, nebo jméno a adresu vlastníka porostu. Okamžitě lze vstoupit do hospodářské evidence a vyvolat informace třeba o tom, jaké zalesňování nebo jaká těžba byla v porostu provedena, či do projektů na aktuální rok se zjišťením podobných údajů. Po načtení všech těchto položek - což trvá maximálně několik desítek sekund, po zvládnutí obsluhy aplikace však i podstatně méně - zůstávají informace v paměti telefonu (podle typu) a lze je již v klidu, bez nutnosti připojení, prohlížet a pracovat s nimi podle potřeby. Takto jen v kostce o tom, jaké možnosti aplikace má. Samozřejmě že všechny v tomto článku popsat nelze a navíc je bez problémů možno je upravovat a rozšiřovat podle potřeb konkrétního správce lesa.

POŽADAVKY SYSTÉMU

Co je nutné k provozu této aplikace? Program pracuje se skriptovacím jazykem PHP a databázovým serverem MySQL, tedy je potřebné zajistit si prostor na internetu s podporou těchto komponent. Což je, pokud nemá firma vlastní server, otázka několika desítek, maximálně stovek Kč měsíčně. Dále je samozřejmě nutné, aby byla k dispozici elektronická forma výše uvedených datových zdrojů, která by umožňovala výstup do SQL databáze, což je však v dnešní počítačové době alespoň u větších vlastníků lesa obvyklé. Pak již stačí jen mobilní GSM telefon s podporou WAP.

ZÁVĚR

Aplikace wLIS není jedinou možností, jak přistupovat k lesnickým datům přímo v terénu. Ale notebook je velmi drahý a velký a minipočítače jako Psion nebo Palm mají omezenou paměť a na celodenní nošení také nejsou příliš vhodné. Naproti tomu pokud potřebuji jako lesník občas operativně zjistit nějaký údaj, může se cena maximálně několika korun za datové wap spojení často vyplatit a navíc je zde potencionální možnost touto cestou celkově vylepšit kvalifikovanost námi navrhovaných pěstebních a těžebních zásahů v lesních porostech.

Adresa autora:
Bronislav Máslo,
revírník LČR , s. p., LS Jeseník
Zámecké náměstí 2
790 01 Jeseník

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.